bildirgec.org

okyanus hakkında tüm yazılar

Dünyanın Yalnızlığı

zvitamini | 02 August 2012 11:37

buzullar eriyor
buzullar eriyor

Hayat, senin tüm dileklerini yerine getirmeye çalışan bir cin değil ve hiç kimse kendini kurtaracak sihirli bir lambaya da sahip değildir nihayet. Sahip olduğun tek sihirli şey aldığın nefestir. Her nehir kendi yolunda akar ve her balık yaşadığı nehirde tutunur hayata. İnsan hem nehir hem de balıktır kendi hayatında ve kendisine verilmiş tüm nefesini bu nehirde bir balık gibi kullanmak zorundadır, ta ki bir gün oltaya takılıp son nefesini harcayana dek.

Dünya, yalnızlıklar üzerine kurulmuş büyük bir okyanustur mesela ve tüm nehirler bu okyanusta birleşir. Tüm yalnızlıklar bir aradadır aslında. Nüfus ne kadar fazla olursa olsun okyanusta herkese yer vardır. Kimileri hayata bir nehirde gözlerini açar, kimileri ise gözlerini açtığında kendini okyanusta bulur. Nefes almak ikisinde de zordur çünkü iki hayat da tek bir dünyaya aittir. İster ırmakta olsun ister okyanusta, yaşamak herkesi bir akıntıya sürükler bu hayatta.

Okyanus

mavilikler | 07 July 2011 16:30

Okyanusları hatırlatır kimi insanlar. İçeri girmeleriyle serin bir rüzgar dolar odaya.

Hımbıl hımbıl akan dereler nehirlere karışır, daha bir güçlü duyarlar parçası oldukları o enginleri içlerinde.

İşte o da öyle bir esintiyle daldı dünyama. Bir şeylerin parçası olduğumu hatırlattı bana. Daha büyük, sınırları daha geniş bir yerde buluverdim kendimi gözlerinde kaybolurken.

“Neler yaptın bakalım?” dedi her zamanki gibi her şeyi önemsizleştiren gizemli gülüşüyle. Kocaman bir kahkaha saklardı hep derinlerinde bir yerde sanki. Bir şeyin onda gıdıklama etkisi yaratması an meselesiydi. “Bu kadar önemsediğiniz bu muydu?” dercesine bir bakışı vardı ki mahvediyordu insanı. Hiçliğimizi vuruyordu yüzümüze.

Dünya’ nın Başına Gelenler

tekkita | 01 May 2011 14:42

Dünya da Gerçekleşen Bazı Olaylar Dünya önceden tek bir kıta ” Gondwana ” ve tek bir okyanus ” tetis ” den oluşan bir bütünden ibaretti.

Zamanla dünyanın içinde oluşan durdurak bilmeyen faaliyetlerden dolayı dünya parçalandı parçalandı parçalandı… ve bugüne geldi. O kadar fazla oluşum gerçirdi ki dünya, başına gelmeyen kalmadı. Meteor çarpmaları, sayısız güneş tutulması, büyük buzul çağları bir çok okyanusun oluşumu ve kaybolması, bir çok kıtanın oluşumu ve kaybolması.

GİTMEK

admin | 27 March 2011 21:20

Gitmek, dönüşsüz yollara gitmek, bir bilet, sadece gidiş, ardımıza bakmadan el ele gitmek.

Sevdiğim, birlikte gitsek…
Yollara düşsek sevdiğim, düşmeden ülkeler geçsek… Geride bıraksak ülkeleri, insanları, yaşananları; hep geride bıraksak.

Çok güzel olur, geriye dönüşü olmayan tek gidiş biletler alsak, ülkeler geçsek sevdiğim, seninle gezsek, her, her yeri. Arkamıza bakmadan gitsek. El elele birtanem. İnsanlar tanısak, sohbet etsek ama ne insanlara ne mekana bağlanmadan yol alsak.

Batmaz denilen gemi ”Titanik” artık sanal ortamda

zerreman | 19 January 2011 14:52

Atlantik okyanusunun 3820 metre derinliğine dalıp batmaz denilen gemi Titanik‘te yolculuk yapmaya nedersiniz. Geminin her yerini gerçek görüntülerle izleyebilir, içinden çıkarılan değerli değersiz bütün eşyaları sergide görebilir hatta dalış için kullanılan robotları bile inceleyebilirsiniz.

Meçhul Bir Kadına Adanmıştır…

firatocal | 30 August 2010 11:33

Hüzün diğer adıydı kadının … Hayal kırıklığı ise soyadı … Sicilin den silinmez künyesi … Etine , ruhuna ebedi kazılı …

Aldığı ilk nefes ile kanatlarını yitiren aşk kurbanı melek misali ağlamaklı zümrüt gözleri… Sevgilisinden çok , kaybettiği saf sevgiyi aramaktan yorgun…

Tanrısını terk etmekten bin pişman… Her ayrılık yorgunu kadın kadar bıkkın aşktan…

Sorguluyor günahını… Dalıp dalıp gidiyor gözleri , şimdiden çok çok uzaklarda olan , yitirdiği sonsuz ve el değmemiş günahsız mutluluklara…

Evren’in kalp atışlarını dinleyin

hasantsc | 25 February 2010 17:10

Artık gezegenlerin sesleri kaydedilebiliyor ve bu sesler NASA tarafından internette yayınlanıyor. Eğer bir hoparlöre sahipseniz hiç vakit kaybetmeyin.
11 adet gezegen+Güneş’in kalp atışlarını dinleyebilirsiniz. özellikle güneşi şiddetle tavsiye ediyorum, yüksek sesle dinlemezseniz iyi olur çünkü çok fazla gerilim yapıyor.

site görünümü
site görünümü

sol taraftaki space sounds yazısının etrafındaki küçük topları tıklayarak istediğiniz gezegeni seçebilirsiniz
Space Sounds

Ekosistemi Tehdit Eden Küresel ısınma

Chat Noir 1 | 25 November 2009 20:01

Küresel ısınma dolayısıyla kuzey buz denizinde buzulların erimesi ekosistemi tehdit ediyor.Buzulların erimesiyle seyrelen deniz suyunda mineraller azalıyor ve yaşamak için bu minerallere ihtiyaç duyan canlılar yok oluyor. Ve birbirine zincirleme bağlı yaşamlar olumsuz etkileniyor. Bir çok deniz canlısı tehdit altında.Ancak bu tehdit sadece denizlere değil tüm canlı hayata dünyaya yönelik.Herkesi küresel ısınma konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyorum.haberin detayları burada.

Google Earth İle Ay’ı Keşfedin!

algoz | 21 July 2009 09:39

Google’ın belkide en beğenilen ve kendine hayran bıraktıran uygulamalarından biri olan Google Earth *, oturduğumuz yerden neredeyse tüm Dünya’yı 3 boyutlu (3D) sanal bir ortamda, 80 saniyede Devr-i Âlem etmemizi sağlıyor.
Bazen uzay istasyonundaki bir astronot, bazen kıtalararası bir yolcu uçağının pilotu, bazen de 2.kattaki bir balkondan bakan o bir çift göz bizimki oluveriyor.

Sürekli bir gelişim içerisinde olan Google Earth ile artık; okyanuslara, gökyüzüne ve hatta kızıl gezegen Mars’a bile sanal keşifler/seyahatler gerçekleştirebilmekteyiz.

Google, Google Earth’e, Ay’a ayak basılışının 40. yıl dönümünde +, Ay’ı sanal olarak keşfedebileceğimiz bir ortam sunan yeni özelliğini duyurdu.