buzullar eriyor
buzullar eriyor

Hayat, senin tüm dileklerini yerine getirmeye çalışan bir cin değil ve hiç kimse kendini kurtaracak sihirli bir lambaya da sahip değildir nihayet. Sahip olduğun tek sihirli şey aldığın nefestir. Her nehir kendi yolunda akar ve her balık yaşadığı nehirde tutunur hayata. İnsan hem nehir hem de balıktır kendi hayatında ve kendisine verilmiş tüm nefesini bu nehirde bir balık gibi kullanmak zorundadır, ta ki bir gün oltaya takılıp son nefesini harcayana dek.Dünya, yalnızlıklar üzerine kurulmuş büyük bir okyanustur mesela ve tüm nehirler bu okyanusta birleşir. Tüm yalnızlıklar bir aradadır aslında. Nüfus ne kadar fazla olursa olsun okyanusta herkese yer vardır. Kimileri hayata bir nehirde gözlerini açar, kimileri ise gözlerini açtığında kendini okyanusta bulur. Nefes almak ikisinde de zordur çünkü iki hayat da tek bir dünyaya aittir. İster ırmakta olsun ister okyanusta, yaşamak herkesi bir akıntıya sürükler bu hayatta.Güçlü olmak zorunda olduğun bir yarın yaşamak için, zayıf bir bugünden uzak durmalısın.Hayat, senin tüm isteklerine cevap vermek zorunda değildir. Sen yaşadığın günleri bir başka yaşadığın güne kıyaslayarak değil, henüz yaşamadığın günlere kıyaslayarak güçlü olabilirsin ancak. Her yıldız etrafını aydınlatır yalnız başına, tüm yıldızlar birleşince aydınlık bir gökyüzü olur sonuçta.Sen insanoğlu, bir balık olduğunu unutma ve aldığın nefesi kullandığın sürece nehrini kirletme, nehrini kirletme ki, okyanus her zaman temiz kalsın ve temiz bir okyanus için her zaman temiz nehirler aksın.

ağaçlar kesiliyor
ağaçlar kesiliyor

Dünya, yalnızlıklar alemindeki çatışmalarla var olmaya çalışırken sen yok etmeye çalışma geleceği.Bırak Amazonlarda ağaçlar göğe yükselsin, Antarktika’da buzullar birbirine kenetlensin. Ne bir derece soğusun bu dünya ne bir derece ısınsın. Sıfır noktasında yaşamaktır bütün mesele. Eksilerimiz bizden yarınlarımızı alırken, artılarımız da dünümüzü yok etmekte. Bunu unutma!

nehirler kuruyor
nehirler kuruyor

Sen insanoğlu, uyan artık!Uyan ki, seni ısıtan güneşi fark et.Uyan ki, seni besleyen toprağa şükret.Uyan ki, seni koruyan atmosfere dikkat et.Uyan ki, seni sen yapan dünyaya sahip çık.Uyumanın zamanı değil, eğer geç kalırsan uyanacak olan canavarı kimse durduramayacak. O canavar çok aç ve çok susamış olacak. Tüm nehirleri içse de, tüm ormanları yese de doymayacak ve her şey için gerçekten çok geç olacak.