Dünya da Gerçekleşen Bazı Olaylar Dünya önceden tek bir kıta ” Gondwana ” ve tek bir okyanus ” tetis ” den oluşan bir bütünden ibaretti.

Zamanla dünyanın içinde oluşan durdurak bilmeyen faaliyetlerden dolayı dünya parçalandı parçalandı parçalandı… ve bugüne geldi. O kadar fazla oluşum gerçirdi ki dünya, başına gelmeyen kalmadı. Meteor çarpmaları, sayısız güneş tutulması, büyük buzul çağları bir çok okyanusun oluşumu ve kaybolması, bir çok kıtanın oluşumu ve kaybolması.Dağ Oluşumu
Dağ Oluşumu Hiç düşündünüz mü bu dağlar nasıl oluştu diye. Bunların hepsinin mantıklı bir açıklaması var. Öle ha deyince dağ olmadı, önce iki kıta veya bir kıta bir okyanus birbirine yaklaştı sonra bunlar çarpıştı ve güçlü olan üste çıkarak dağları oluşturdu. Burda size bunu o kadar kolay anlattım ki aslında bu anlattığım olay milyonlarca yılda gerçekleşen bir oluşuk.

Okyanus Oluşumu
Okyanusların oluşum aşamasıda oldukça uzun yıllarda gerçekleşen bir olay hatta şu anda bile gerçekleşmekte. Dünyanın dinamik hareketinden dolayı kıtalar hareket ediyor biz bunu fark edemiyoruz oldukça küçük çaplı hareketler. Okyanuslar iki kıtanın açılmasıyla beraber önce göl sonra deniz ve en son olarak büyümesini tamamlayana kadar okyanus olarak anılıyorlar.

Bu Kıtalar Neden Hareket Ediyor ? Dünyanın iç enerjisinden dolayı her zaman bu hareket olmuştur ve olmaya devam edecektir. Şu anda Türkiye ‘ yi Arap Levhası batıya doğru itmekte. Bizim hissetiğimiz depremlerde bu hareketler yüzünden olmakta.Kıtaların hareketlerini ve değişimlerini daha iyi anlamak istiyorsanız ” Buraya ” tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.Görsel Kaynaklarhttp://geomaps.wr.usgs.gov/parks/pltec/gpangaea.htmlhttp://www.cografyadersi.com/buyukfotograf/Dagolusumusekil.jpghttp://www.yaklasansaat.com/resimler/EARTH/daglarin_olusumu.jpg