bildirgec.org

maxhoper

11 yıl önce üye olmuş, 58 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Limitleri Zorlayan HTML 5 ve WebGl Örnekleri

maxhoper | 04 April 2011 17:40

Mozilla grubu firefox 4 ile birlikte tarayıcısının html 5’e verdiği desteği ve stabilitesini göstermek amacıyla birbirinden başarılı demoların ve tasarımların bulunduğu bir internet sitesi hazırladı.

web o wonder
web o wonder

Söz konusu siteye Web O'(pen) Wonder dan ulaşmak mümkün.
web o wonder ziyaretçilerine html 5 ve/veya webgl ile hazırlanmış özel tasarımlardan örnekler veriyor.
webgl: bilindiği üzere açık kaynak kodlu bir opengl api’si ve javascript ile yazıldı. webgl herhangi bir ekstra yazılım gerektirmeksizin tarayıcı üzerinden 3d objelerin modellenmesinde kullanılabiliyor.

Gülüşünle Büyüle

maxhoper | 03 February 2011 10:59

İpana ve kavak yelleri dizisi bir reklam projesinde buluştu.
Gülüşünle büyüle reklam projesi dahilinde en yüksek oyu alan katılımcılar kavak yellerinde oynama şansı yakalıyor veya ipad kazanıyor. Tanıtımlar için Kavak Yelleri dizisi oyuncusu Pelin Karahan seçilmiş.

Gülüşünle Büyüle Ipad Kazan

gulusunlebuyule.com da katılımcaların fotoğraflarıya oyunculuk denemeleri de yer alıyor ve izlenebiliyor.

Ayrıntılı bilgi ve katılım için gulusunlebuyule.com ziyaret edilebilir.

en iyi 10 ikon arama motoru

maxhoper | 03 February 2011 10:18

Bildirgeçte zaman zaman ikon setleri görüyoruz. Ancak hazır bir ikon istediğimizde buna hızla ulaşmak için tüm ikon setlerini taramamız büyük vakit kaybına yol açacaktır. Bu problemden yola çıkarak ikonları isme göre bizim için tarayıp bulan arama motorları tasarlanmış. Arama sonuçlarında beğenilen ikonları derhal bilgisayara kaydetmeye de imkan tanıyorlar.

Bu arama motorlarından en başarı 10’u mostinspired.com tarafından derlenmiş.

1.Findicons

findicons
findicons

Fierce 5000 DPI Laser Gaming Mouse V2

maxhoper | 03 February 2011 09:56

Rudegameware firması adından da anlaşılacağı gibi oyuncular için mosue, mouse-pad, speakers, kıyafet vb ürünler üretiyor.

Şu an için ön siparişlerini kabul etmeye başladıkları yeni bir mouseları var. Lazer teknolojisini kullanan mouse; 5000 DPI hassasiyete sahip. Yapımcılar, oyuncular için performans artırıcı bir takım düzenlemeler yaptıklarınından bahsetmişler. Satış fiyatı ABD için 49.95$ olacak.

rude-mouse
rude-mouse

PrintBrush 4X6

maxhoper | 02 February 2011 16:25

Printdreams firmasının geliştirdiği printbrush serisinin son versiyonu olan printbrush 4X6 fotoğraf makinesi ve aynı zamanda mürekkep püskürtmeli bir yazıcı.
Sıradan bir fotoğraf makinesinden sadece biraz büyük olan bu aygıtla fotoğraf çekilebiliyor ve çekilen fotoğraflar herhangi bir düz yüzeye, aygıtın düz yüzey üzerinde gezdirilmesi sayesinde yazdırılabiliyor.

PrintBrush
PrintBrush

işe özel yaratıcı kart tasarımları

maxhoper | 02 February 2011 11:58

İş hayatında oldukça yaygın biçimde kullanılan kartvizitler için hazırlanan sıradışı tasarımları dzineblog ve 2expertsdesing bi araya getirmiş.

Kartvizitler için artık klasik kağıt türevleri yerine plastik , ahşap , yün ve metal gibi malzemelerden de yararlanılıyor.

şirket departmanları için
şirket departmanları için

Blog tasarımı nasıl yapılır?

maxhoper | 01 February 2011 11:08

Blogdesingblog.com blog tasarlerken dikkat edilmesi gereken noktaları 9 parçaya ayırarak anlatıyor. Bu başlıkların Türkçe karşılıklarından çok genellikle İngilizce adlarına yatkın olunduğu için İngilizce adlarını da beraber vermek bu anlatım için daha yararlı olacaktır.
Bu dokuz alt başlık şöyle.

Başlık (Header)
İçerik Alanı (Content Area)
Birincil yönlendirici(primary navigation)
İkincil yönlendirici(secondary navigation)
Manşetler (Headlines)
Yorumlar (Comments)
Makale Sonu (Post’s Footer)
Sayfa Altı (Footer)
Reklamlar (Advertisements)

HEADER – başlık

Başlık ziyaretçilerin siteye girişlerinde karşılaştıkları ilk bölge olduğu için sitenin en önemli kısımlarından biridir. blogu diğer bloglardan ayırabilecek ve öne çıkarabilecek bir yapıda olduğu için üzerinde önemle durulması gerekir. Başlık benzersiz ve hatırlaması kolay olmalıdır. Bu yüzden blog tasarımcıları başlık üzerinde son derece titiz çalışırlar, öyle ki sadece hazır bir tasarımı kullanan bloggerlar dahi başlık kısmını kendilerine uyarlamaya çalışırlar. Blog başlığı tasarımını populer kılmak için Vinh Le’nin kaleme aldığı şu makaleye göz gezdirmekte fayda var.

not: 2008 yılında yayınlamış bir makale olmasından dolayı verilen örneklerden bazılarında tasarımlar değişmiş. Ancak bu makalenin orjinalinin yayınlandığı siteye giderek orada kaydedilmiş olan örnekleri inceleyebilirsiniz.

Birkaç mükemmel header örneği

1.Octwelve

octwelve
octwelve

octwelve header da bir çizgi karakterin kullanıldığı iyi bir örnek.

Photo manipulation nasıl yapılır ?

maxhoper | 31 January 2011 10:34

Photo manipulationterimini tam olarak karşılayan bir türkçe terim bulunmuyor. bu terim bir takım imgelerin birbiri üstüne bindirilmesi, iç içe geçirilmesi, birlikte uyum sağlayacak ve tek bir görüntü oluşturacak şekilde düzenlenmesi; bir takım doku örnekleriyle yeniden dokulandırılması, çeşitli efektlerle anlatımın etkili kılınması gibi işlemlerin tamamını içinde barındırır. Yazının geri kalanında da bu tanım photo manipulation olarak geçecektir. Elbette ki uygun bir türkçe terim arayışı sürdürülmelidir.

Bu ve benzeri kompozisyonları oluşturmak sanıldığı kadar zor değil
Bu ve benzeri kompozisyonları oluşturmak sanıldığı kadar zor değil

Peki photo manipulation Nasıl Yapılır ?

Günümüzde bu işlem dijital ortamda yapılmaktadır. Dijital ortama aktarılmış imaj dosyalarının oldukça popüler olan “photoshop”gibi programlarda işlenmesiyle bu sanata yeni eserler kazandırılmaktadır.

photo manipulation eseri oluşturmanın en zor kısmı kompozisyonu belirlemektir. başarılı kompozisyon ve doğru teknik ortaya konulan konuyu izleyiciye direk aktarmakta en önemli unsurlardır.

photomanipulation, fotomontajdan çok daha fazlasıdır.
photo manipulation, fotomontajdan çok daha fazlasıdır.

Tasarımınızı Daha Popüler Yapın

maxhoper | 07 July 2009 16:17

buildinternet.com okurlarına web tasarımlarını geliştirebilmeleri için 8 tavsiyede bulunuyor

1.Renkleri Parlatın

Eğer tasarımınız size özel olduğunu hissettirmiyorsa tasarımınızdaki renkler üzerinde biraz oynamanız bu eksikliği giderebilir. Renkler hakkında fazla bilginiz yoksa Color Scheme Designer‘dan yardım alabilirsiniz.

Sağda renkler biraz canlandırıldı.
Sağda renkler biraz canlandırıldı.


2.Tek renkli temaları az kullanın

Siyah beyaz tasarımlar oldukça hoş görünebilir veya bu tür tasarımları oluşturmak daha kolay olabilir ancak daha fazla renk bize istediğimiz nesneyi vurgulama imkanı verir.

Farklı renk paletleri kullanmak vurguyu artırır.
Farklı renk paletleri kullanmak vurguyu artırır.

Ücretsiz Yüzlerce Desen

maxhoper | 16 February 2009 21:29

yayınlanan yüzlerce desenden biri
yayınlanan yüzlerce desenden biri

smashingmagazine yüzlerce ücretsiz photoshop deseninden oluşan büyük bir koleksiyon yayınladı.
imajlar doğrudan desen olarak kullanılacağı gibi farklı etkiler yaratmak için bir takım efektlerle diğer imaj dosyalarında doku olarak da kullanılabilir.

Dokular ve kullanım alanları için daha önce yayınlanan bir bildiriye de buradan ulaşabiliyoruz.