bildirgec.org

denizkar

11 yıl önce üye olmuş, 24 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Nouvelle Cuisine

denizkar | 28 February 2011 15:44

Nouvelle cuisine (Fransızca: “yeni mutfak”) Fransız mutfağında yemek sunumu ve hazırlanışı ile ilgili bir akımdır.

Mandalinalı deniz tarağı
Mandalinalı deniz tarağı

Klasik Fransız mutfağının tersine nouvelle cuisine, sunuma çok önem verilen hafif yemeklerden oluşur. Terim olarak nouvelle cuisine Fransız mutfak tarihinde birçok kez kullanılmıştır. 1740’larda Vincent La Chapelle, François Marin ve Menon’un işleri nouvelle cuisine olarak tanımlanmıştır. 1880 ve 1890’larda Georges Auguste Escoffier’in yemekleri de böyle tanımlanmıştır. Modern kullanımı ise Andre Gayot, Henri Gault ve Christian Millau tarafından çoğu bir zamanlar Fernand Point’in öğrencileri olan Paul Bocuse, Alain Chapel, Jean ve Pierre Troisgros, Michel Guerard, Roger Verge ve Raymond Oliver’in işlerini tanımlamak için kullanılmıştır. Paul Bocuse bu terimin ilk olarak Gault tarafından Bocuse ve ekibinin 1969 yılında Concorde’un ilk uçuşu için hazırladıkları yemekleri tarif etmek için kullanıdığını iddia etmektedir.

Jacques Lameloise'in bir sunumu
Jacques Lameloise’nin bir sunumu

Gault ve Millau’nun hakkında yazdıkları bu akım Escoffier tarafından “ortodoks” olarak konumlandırılan klasik Fransız mutfağına karşı bir reaksiyondur.

Şizofren misiniz?

denizkar | 25 February 2011 11:08

PRIME Erken Şizofreni Tarama Testi, Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Tom McGlashan, Tandy Miller ve Scott Woods tarafından geliştirilen, şizofreni tanısı koymasa bile kişilerin şizofreniye olan eğilimlerini tespit etmeye yarayan basit bir testtir. Siz de bu testi uygulayarak şizofreniye eğiliminiz olup olmadığını ölçebilirsiniz.

Aşağıdaki soruları yanıtladıktan sonra yazının sonunda testi nasıl değerdirlendireceğinizi okuyabilirsiniz. Orjinal test için (ingilizce) bu linki kullanabilirsiniz.

Mesajlaşma çılgınlığı sayı algımızı değiştiriyor

denizkar | 18 February 2011 09:32

Sadece A.B.D.’de hergün 4 milyarın üzerinde SMS gönderiliyor. Bütün bu parmak jimnastiğinin rakam ve sayı algımızı değiştirdiğini biliyor muydunuz?

Psikologlar uzun zamandır spesifik seslerin gönüllüler bir tuşa basarken düzenli olarak çalınmasının daha sonra gönüllerin ses verilmeden aynı tuşa bastıklarında da beyinlerinde bu sesi yarattıklarını biliyorlar. Bu bilgi üzerine çalışmaya başlayan Almanya Würzburg Üniversitesinden, Sascha Topolinski benzer şekilde telefon ile mesajlaşmanın insanların beyninde harfler veya fikirler ile sayıların bağdaştırılmasına yol açabilme ihtimalini araştırmış.

açık kaynak kodu mu, kapalı kaynak kodu mu?

denizkar | 16 February 2011 20:48

bedelsiz ve açık kaynak ve kapalı kaynak bir yazılımı piyasaya sürmek için kullanılan iki farklı yöntem.

kapalı kaynak yönteminde kaynak kodları açıklanmaz. bu yöntemde kullanıcılara sadece yazılımı çalıştırma hakkı verilir. Her ne kadar ağustos 2010’da microsoft interoperability genel müdürü jean paoli “microsoft açık kaynağı seviyor, açık kaynak karşıtı konumumuz bir yanlış anlama” dese de Windows ve Microsoft office’in yaratıcısı microsoft bu yönetimin uzun süredir savunucusu.

mobil işletim sistemlerinde yarış kızışacak

denizkar | 16 February 2011 20:16

Nokia’nın resmi olarak Microsoft ile anlaştığını açıklaması şu an en çok kullanılan fakat hızla popülerite kaybeden mobil işletim sistemlerinden biri olan Symbian’ın sonu olacak gibi görülüyor.

nokia ve microsft ortaklığı geliyor

Yeni nesil telefonlarında Windows Phone 7’ye yer vermeyi planlayan Nokia CEO’su Stephen Elop, “neden Android’i kullanmadınız?” sorusuna ise “Google güçlensin istemedik.” yanıtını vererek mobil işletim sistemleri arasındaki yarışın kızışacağına dair sinyalleri verdi. Peki nedir bu mobil işletim sistemleri?

feminen logo tasarımları

denizkar | 08 February 2011 18:12

feminist devrimle birlikte kadınlar reklamcıların ana hedefi haline geldi. kadınlar sadece kendileri için değil aileleri ve birlikte yaşadığı kişiler içinde seçim yapmaya başladıkları için reklamcılar kadınları hedef alan marka opsiyonları üzerinde daha çok çalışmaya başladılar. her geçen gün kadınları hedef alan daha fazla ürün piyasaya çıkarken son yıllarda sadece erkekleri hedef alan ürünlerin bile kadınları hedefleyecek şekilde yeniden marka tasarıma gittiğini görmekteyiz. kadınların sosyal hayata daha çok karışması ve eskiden erkeklerin sorumluluğu sayılacak konularda da karar verici konumuna gelmesi şirketlerin kadınları hedef alan ürünler ve tasarımlar geliştirmesi zorunluluğunu doğurdu.

Uzaydan gelen bir kağıt uçak bulabilirsiniz

denizkar | 04 February 2011 13:12

Bir kağıt uçağı birkaç metreden fazla uçurmak bile yeterince zor bir iş olabilir fakat geçtiğimiz günlerde yüz tane kağıt uçak uzay sınırından tekrar dünyaya uçtu.

Dürüst olmak gerekirse bu Samsung’un helyum gazı dolu bir meteoroloji balonu ve yer çekimini kullanarak yaptığı bir reklam kampanyası. Fakat ne olursa olsun kesinlikle izlemeye değer bir kayıt ortaya çıktığı kesin.Buyrun izleyin.

Dünya Kupası’nın izlenmesi gereken 10 genç yeteneği

denizkar | 10 June 2010 15:13

Eğer takımları istenen performansı gösteremezse Fabio Capello ve Dunga, Theo Walcott ve Neymar’ı kadrolarına dahil etmedikleri için çok pişman olabilirler.

Genç oyuncular geleneksel olarak Dünya Kupası tarihinde büyük patlamalar yapmışlardır. 1958 yılında Pele ve 1990 yılında Paul Gascoigne en ünlü iki örnek olabilir. Uzun ve yorucu sezonun ardından kendini kanıtlama hırsı ile dolu genç yetenekler kupadaki gerçek farkı yaratabilirler.

Ağaşıda adı geçen genç yeteneklerin seçiminde uygulanan kriter oyuncuların 23 yaş veya altında olmaları ve zaten halihazırda kendilerini dünya yıldızı olarak göstermemiş olmalarıdır. Bu yüzden, Lionel Messi, Cesc Fabregas ve Nani gibi zaten hepimizin bildiği yıldızlardan tekrar bahsedilmemiştir.

Ayrıca yazının sonunda bazı mutlaka bahsedilmesi gereken diğer isimleri de bulabilirsiniz.

Mesut Özil – Almanya, 21

Mesut Özil
Mesut Özil

Werder Bremen’in oyun kurucusu Mesut Özil için Lionel Messi veya Cristiano Ronaldo kadar başarılı olabilecek bir potansiyele sahip olduğunu söylemek hiçte abartılı bir yorum olmaz. Geçen yıl Almanya 21 yaş altı milli takımını zafere taşıyan en önemli oyuncu olarak dikkatleri çekti. Geçtiğimiz sezon Bundesliga’da 19 asist ile göz dolduran bir performans sergiledi. Mesut Özil, Jogi Loew’in kadrosundaki kilit atak oyuncularından biri ve kendine güvenenleri hayal kırıklığına uğratmayacağa benziyor.

Apple sonunda Microsoft’u geçmeyi başardı!

denizkar | 28 May 2010 11:38

30 yıllık sıkı bir mücadelenin ardından, 26 mayıs Çarşamba günü itibariyle Apple Inc. Market değeri olarak Microsoft Corp.’u sonunda geçerek dünyanın en büyük teknoloji şirketi oldu.

Çarşamba günü Apple’in hisse değeri Nasdaq’da yüzde 2.8 artış göstererek şirket değerini 229 milyar dolara yükseltti ve uzun süreli rakibi Microsoft’un değerini geride bıraktı.

Reuters datalarına göre gün sonundaki satışlarla Apple biraz değer kaybetse bile piyasalar kapandığında Microsoft’un elde ettiği 219 milyar dolarlık değere karşılık Apple 222 milyar dolar değerle liderliği ele aldı.

Tam ihtiyacımız olan şey: Alaycı yazılımlar!

denizkar | 26 May 2010 18:38

İsrail’deki Hebrew University of Jerusalem’den araştırmacı Ari Rappoport bilgisayarların cümlelerdeki pozitif ve negatif duyguları ölçebilen algoritmalar sayesinde insan dilini anlama konusunda gittikçe iyileştiklerini söylüyor.

Fakat “alaycı” tavırları anlamak hala bir problem. Bırakın bilgisayarları insanlar için bile bir cümlenin içinde alay olup olmadığını anlamak kolay değil.
Rappoport ve arkadaşları duyguları analiz eden bir program yazmışlar. Daha sonra bu yazılıma insanlar tarafından “alaycı” tavır içerdiği belirtilen cümleleri öğretmişler.