Microsoft İnternet Explorer 9 u kullanmak için 9,5 (dokuzbuçuk) iyi, neden?

IE9
IE9

Internet Explorer 9’un Google Choreme ile savaşı.Çoğumuzun bildiğigibi Microsoft resmi olarak İnternet Explorer 9(Ag tarayıcısı-Kaşif) ‘u piyasaya sürdü.Deneme sürümünü kullanan bir çok kişi kimi zaman bugüne kadarki en iyi versiyon kimi zaman ise bütün işlerini berbat eden versiyon olarak değerlendirdi.Ama Microsoft ve İnternet için bu gün yeni bir gün. Sonunda Google Chrome tarayıcısıyla kafa kafaya gelme günü.Windows kullanıcıları şimdi İnternet Explorer’a geçmenin iyi olup olmayacağını düşünüyorlar. Eski versiyonları kullanan bir çok kullanıcı şu anki durumlarından çok memnun olabilir. Diğerleri Chrome, Firefox veya Opera kullanıyor olabilirler ama İnternet Explorer 9’a geçmenin ne gibi yararları olacağını da merak ediyorlardır herhalde.İşte size Internet Explorer 9’u kullanmanın 10 iyi nedeni.1. Birincisi tabiki daha hızlı olması. Internet Explorer 9 bugüne kadar çıkarılmış en hızlı tarayıcı olma özelliğine sahip. Çünkü Chakra isimli bir Java Script motoru ile güçlendirilmiş. ve Web sayfalarını kullanıcılara hemen sunmak için bir hardware hızlandırıcı eklenmiş. Versiyonun geliştirilmiş hızı fikrinin arkasında CPU ve GPU’yu da içeren bilgisayar bileşenlerine güvenilmesi yatıyor. Bu güne kadar Microsoft o hedefine ulaşmış gibi görünüyor.

IE9
IE9

2. Çok geliştirilmiş bir arayüz. Eski versiyondaki en büyük konulardan biri tarayıcının dizaynı idi. Ve çok kötü bir görünümü vardı. Sonunda bu versiyon temiz, basit arayüzü ile piyasaya sürüldü3. Müthiş bir şekilde Google Chrome’a benziyor.(ne demek istediğini Chrome’u kullananlar bileceklerdir. Versiyon bir yerden WEB’deki adresleri sorgulamaya ve yazmaya yarayan Omnibox özelliğini sunuyor.4. İlgili-bağlı siteler çok kullanışlı.Microsoft sadece tarayıcıyı dizayn eden bir şirket olmayıp aynı zamanda üzerinde çalıştığı işletim sistemini de destekleme lüksüne sahip bir firma.Bu sebeple kendi sitelerinizi bu versiyona iliştirebiliyorsunuz. Bu özellik aynı zamanda kendi favori websitelerinizi Windows 7 görev çubuğuna kaydetmenize ve sonra kolayca erişebilmenize olanak sağlıyor.5. Çok daha güvenliMicrosoft en zayıf noktasının güvenlik olduğunun bilincinde. Bu yaygın bilinci ortadan kaldırmak için Microsoft bir çok güvenlik özelliğini bu versiyona eklemiş. Bu güvenlik sorunlarını sıralayacak olursak, birincisi tarayıcıyı ve işletim sistemini vurmak için dizayn edilmiş saldırılar, ikincisi sosyal mühendislik(social engineering) ve websiteleri vasıtasıyla kötüye kullanma. Rahatsız edici uyarı suflörlerini en aza indirmek bunu yaparkende dosyaları analiz ederek ve bir download’daki muhtemel kötü niyetli yazılımlardan kullanıcıyı haberdar etmek bu güvenlik işinin en önemli bakış açılarından birisi.6. Eski versiyonlardan sonra büyük bir adım.Güvenlik alanında büyük zararlar gören IE 6 ve sonrası versiyonlarından sonra Microsoft elinden gelenin en iyisini yapmış.7. İş dünyası bu versiyondan çok memnun kalacak, nasıl mıBütünleşmeye giden dünyamız epeyce faydalanacak. Versiyonun sayfaları daha hızlı yüklemesinin yanısıra daha güvenli güvenlik özellikleri ile iş dünyasının bu versiyon ile daha çok ilgileneceği düşünülüyor.Versiyon önceki grup politikası desteği üzerine yapılandırılmış. Bu grup politikası ayarları Information Teknoloji personelini bütün üyelerinin daha iyi kontrol edebilme özelliğine sahip.8. Yeni bir Microsoft mu dersiniz.Yıllar boyunca Microsof firması değişiklik zamanının geldiğini görememekle suçlandı.Bir çok yönden diğer tüm tarayıcıların en iyi özelliklerinin alınarak yapılmış bir versiyona benziyor.9. İzlenmeye son.Çoğu insan internette nerelerde gezindiğinin takip edilmesinden şikayetçi. İzlenmeye karşı geliştirilmiş koruyucu sizi izlenmekten koruyor.

IE9
IE9

10. Windows XP’yi gömmek için diğer önemli bir neden/bir yol. IE9 sadece wista ve windows 7 üzerinde çalışıyor. yani xp üzerinde çalışmıyor.Bir tarafdan eski işletim sistemini kullanan girişimciler için bu bir problem olabilir. Ancakbu versiyonun diğer artıları XP’nizi gömmek için yeterli bir sebep olabilir. Belki de firmanın baştan beri tüm amacı bu idi, kimbilir.kaynakby thomasguven
yazarın diğer yazıları