bildirgec.org

ozlavinya

11 yıl önce üye olmuş, 11 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

CYRANO DE BERGERAC / 1950 / 1990

ozlavinya | 23 December 2009 12:11

İlk olarak; 1990, Gerard Depardieu ‘nun başrolünü oynadığı versiyonunu izlemiştim. Daha sonra 1950 yapımı Jose Ferrer’in o muhteşem oyunculuğu ile. Ki o oyunculukla büyük oyuncu Depardieu’yu gölgede bıraktığını dahi düşündüm.

“Cyrano de Bergerac” Edmond Rostand tarafından yazılmış olup defalarca ekrana aktarılmış, defalarca tiyatro sahnelerinde boy göstermiş bir şaheserdir.

Alttaki linklerde ne zaman kimler tarafından oynandığını gösteren bazı bilgiler mevcuttur:

2005 de 1985 de 1945 de 1960 da 1975 de

1950 versiyonu, baş oyuncular ve karakterler şöyle:
Jose Ferrer (zamanın sivri dilli ve büyük burunlu yazarı, baş karakter CYRANO DE BERGERAC), Mala Powers (şiir sever, gerçek aşktan anlamaz ROXENA) ve William Prince( şiirden ve incelikten anlamaz, aşk adamı CHIRISTIAN’in başrollerini paylaştığı, Michael Gordon’un yönettiği siyah beyaz çekimdir.

Kusursuz Yabancı / 2007 (Perfect Stranger)

ozlavinya | 16 December 2009 16:06


Resmi Site


Bruce Willis
(Harrison Hill) ve Halle Berry (Rowena Price) başrolleri paylaştığı film baştan sona soluksuz izlenecek bir film.

Rowena öldürülen çocukluk arkadaşı Grace‘in öldürülme nedeninin peşine düşen dalında uzman bir araştırmacı gazetecidir. Bruce Willis’in çapkın, zengin ve evli bir karakteri canlandırdığı 109 dakikalık filmin 100 dakikasına kadar kimse gerçekleri öğrenemeyecek.

Ölen arkadaşının Harrison Hill ile yasak ilişkisi olduğunu öğrenen Rowena, şüphelendiği Harrison Hill’i zaafından faydalanarak yakalama peşindedir. Bunun için teknoloji kurdu olan meslektaşı Miles Haley’in de (Gıovanni Ribisi) yardımıyla; Grace’in ortaya çıkarttıkları e-postaları ile Harison Hill’e şantaj yaptığını öğrenir. Katilin Harison Hill olduğu konusunda artan şüpheleri bu şantaj ile alakalıdır. Harison Hill’in patron olduğu şirketlerden birinde Katherine kimliği ile işe başlar daha sonra da Veronica adı ile Harison Hill’e sanal sevgili olarak ulaşır.

Tek şüpheli Harison Hill iken, Rowena iki şüpheli isme daha ulaşır. Bunlardan biri kendisine cinayetin çözümü için elinden geldiğince yardımcı olan iş arkadaşı Miles Haley’dir çünkü Grace ile çok uygunsuz fotoğraflar eline geçmiştir, diğer kişi ise; kendisini Grace ile aldatan Rowena’nın eski nişanlısı Cameron(Gary Dourdan)dır.
Kafası karışan Rowena neye inanacağını şaşırmış durumdadır.

ZATOİCHİ / 2003

ozlavinya | 16 December 2009 12:54

Quantin Tarantino’yu kıskandıracak bir film olduğunu düşündüğüm “Zatoichi”; 62-89 yılları arasında 26 bölüm halinde Japon televizyonlarında gösterilen aynı isimli diziden beyaz perdeye aktarılmıştır.

Zatoichi’de; gözleri görmeyen, geçimini masörlük ve kumar ile kazanan Zatoichi’nin Takeshi Kitano) hikâyesi anlatılmakta. Sakin ve mütevazi bir hayat sürdüren Zatoichi’nin hayatı; arkadaşı Shinkichi (Taka Gadarukanaru) ile bir kumarhanede tanıştığı sıra dışı iki kız kardeş (Okinu/ Yuuko Daik ile Osei/ Daigorô Tachibana) tarafından beklenmedik bir şekilde, intikam ve kin dolu bir hayata dönüşür, birden kendini kasabanın baş belası olan Ginzo’nun (Ittoku Kishibe) baş düşmanı olarak bulur.

CADI KAZANI/1996 (The Crucible)

ozlavinya | 12 December 2009 10:01

Amerikalı yazar Arthur Miller‘ın oyun olarak yazdığı Cadı Kazanı, yine onun kaleminde senaryo şeklinde de yazılmıştır. Oyununun çok konuşulduğu gibi Nicholas Hytner’ın yönetmenliğini yaptığı, 4 ödülü ve 2 oscarlı “Cadı Kazanı” filmi de oldukça ses getirmiştir.

YER; haksız yere, bazen ise sadece “tuhaf” olduğu için, CADI damgası vurabilmenin ve o kişileri idam edebilmenin en kolay dönem olduğu 17.yy Amerikası.

Hep Güneşe Dönük Yaşa!

ozlavinya | 11 December 2009 17:15

Avustralyalı bir çiftin aklına böyle birşey gelmiş: 360 derece dönen ev. Yani güneş nerede siz oradasınız.

Luke ve Debbie EVERİNGHAM çifti evlerini ayçiçeği çıkış noktası ile tasarlamış olmalı. 400000 sterlin yani 980 TL ye mal olan tasarımları; evin altına yerleştirilen döner metal levha ile çalışmakta.

Çapı 24 metre olan sekizgen ev oturma odalarındaki dokunmatik ekrandan kontrol edilmekte.

Keşke; bu tasarımın kuşbakışı görünümünü AYÇİÇEĞİ şeklinde tasarlasalarmış, demeden geçemiyorum 🙂 Sekiz yapraklı bir ayçiçeği! Çatıya bir de güneş enerjisi ile çalışacak materyal döşense, süper olurmuş!

Murder By Numbers/ 2002 (Adım Adım Cinayet)

ozlavinya | 11 December 2009 14:37

Özellikle Ryan Gosling’in çok iyi bir performans sergilediğini düşündüğüm filmde diğer başrol oyuncular şöyle; FBI da seri cinayetler konusunda uzman Cassie karakteri ile Sandra Bullock, yeni ortağı Sam karakteri ile Ben Chaplin ve kusursuz cinayet işlemenin zeka ile doğru orantılı olduğunu, ufak ipuçları verilse bile yakalanma ihtimalinin sıfır olduğunu; kendini beğenmiş, ukala ve popüler Richard (Ryan Gosling)’a kanıtlamaya çalışan sosyamat Justin karakteri ile Michael Pitt.

Baştan sona merakla izlenesi bir film olan “Murder By Numbers” gerilim tarzında olup 120 dakikadır.

Erkek gibi kadın diyebileceğimiz Cassie’nin geçmişte yaşadığı o unutulmaz ve acı olay; durumu kişiselleştirme riski yaratsa da böyle inatçı ve hırslı bir karakter için Sandra Bullock biçilmiş kaftan.

Otoyol 60 (interstate 60/2002)

ozlavinya | 09 December 2009 12:12

Afişine bakıp da ucuz bir gençlik filmi olduğunu düşünmeyin, afiş kesinlikle yanıltıcı. Başrollerini Gary Oldman, James Marsden ve Amy Smart ‘ın paylaştığı filme pek çok ünlü isim eşlik etmekte (M.J. Fox, Kurt Russell ve pek çok sürpriz).

Müthiş performansları görmek lazım!

Yönetmen, senarist ve yapımcı: Bob Gale
Zaten insan böyle bir senaryo yazarsa; yönetmen olarak, kendisinden başkasına güvenemezdi.

Otoyol60/interstate 60:Episodes of the Road
; haritalarda mevcut olmayan fantastik bir yolda geçiyor. Üniversiteli bir genç, kendisine verilen ve asla açmaması gereken bir paketi kendinden istenen yere ulaştırmak ile görevli, yol boyunca hayata dair kendine dair birçok sorunun yanıtını öğreniyor. Bu yolda ilerlemesini teşvik edici en önemli şey; yolun sonunda, yol boyunca reklam panolarında gördüğü güzel kıza ulaşabilmek.

SON ON YILIN EN İYİ TÜRK FİLMLERİ

ozlavinya | 07 December 2009 15:37

SON ON YILIN EN İYİ TÜRK FİLMLERİ ntvmsnbc ‘NİN HAZIRLADIĞI BİR ANKET İLE SEÇİLDİ
Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı anket sonuçları şöyle:

1. Sırada hakettiği üzere %28 oy ile 2005 yapımı, Çetin Tekindor‘un müthiş etkileyici oyunu ve Yetkin Dikincilerin çok iyi performansı ile, hemen hemen izleyen herkesi ağlatan ve 38. SİYAD Ödülleri’nde yılın en iyi filmi de seçilen Babam ve Oğlum,

2. Sırada %10 ile Vizontele,

3. Sırada %8 ile G.O.R.A,

4. Sırada %7 ile Cemal Hünal‘ın bir fenomen yarattığı Issız Adam,

5. Sırada %6 ile Nuri Bilge Ceylan’ın; Cannes’da jüri büyük ödülü ve en iyi erkek oyuncu ödüllerine layık görülen Mehmet Emin Toprakile Muzaffer Özdemir’in rol aldığı Uzakisimli film yer alırken, sıralamada Zeki Demirkubuz‘un yazıp yönettiği
Kaderve 2004 yapımı, Uğur Yücel‘in; yazıp yönettiği Yazı Tura isimli film aynı oranda oy almıştır, geride “Diğer” dediğimiz kategoride yer alan yapımlar vardı.
Ne üzücü ki 2007 yapımı “Ulak” isimli film ilk üçe girememişti.
kaynak

İngiliz Tasarımcı PETER D’ALESSANDRO

ozlavinya | 07 December 2009 12:58

PETER D’ALESSANDRO

Kendisini “Waste and Want” ismini verdiği, alttaki, doğrama tahtası tasarımı ile tanıdım.

Bu tasarım benim için faydalı bir tasarımdı. Çünkü mutfakta çöpleri bir poşette ya da gazete kağıdı üzerinde biriktirmek hoş olmayan görüntüler yaratırdı.

Şimdi hem tezgahın üstü temiz, hem zaman kaybı yok hem de tezgahın üstündeki “weste and want” görsel olarak keyif verici.

HTS7540 İle En Küçük Fısıltının Bile İçindesiniz!

ozlavinya | 04 December 2009 12:40

Philips’in yeni HTS7540 Ev sinema sistemi,”Clear Voice” teknolojisi ile en küçük bir fısıltının bile içindesiniz, buna cadı filmlerindeki sihirli sözcükler de dahil.

Ayrıca Blu-ray disk oynatıcısı ile yüksek çözünürlüklü görüntü ve surround ses kalitesini aynı anda edinirsiniz.

DTS-HD ve Dolby TrueHD gibi özellikleri de bulunan Philips HTS7540 Ev sinema sisteminin; MP3dosyalarını CD kalitesinde sunan FullSound teknolojisi de mevcut.