bildirgec.org

internet tarayıcısı hakkında tüm yazılar

internet explorer 8 ipuçları

silver530 | 29 September 2010 12:15

yapacağınız bazı ufak tefek değişikliklerle internet explorer 8’i daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

şimdi internet explorer 8’i biraz kendimize göre tasarlayalım:

1 – görüş mesafesini arttırmak: menü çubuğu çok yer kaplıyor, ortadan kaldırın gitsin. kapatmak için görünüm menüsünden araç çubuklarını seçin ve oradan da kapatıverin. ihtiyaç halinde alt tuşuna basınca geri gelecektir.

2 – aramaları hızlandırmak: arama kutusu olarak adres çubuğunu kullanmak. bunun için adres çubuğuna soru işareti koyup bir boşluk bırakıp aramak istediğiniz kelimenin baş harfini yazınca arama kutusundaki gibi öneriler çıkacaktır.

3 – başlığı kişiselleştirin: bu iş tabii ki kayıt defterinden halledilecek. başlat > çalıştır ve buraya regedit yazıp çalıştırın. sırayla hkey_currnet_user’ı açın ve sırayla software > microsoft > internet explorer > main kısmına kadar gelin. main’i seçinde sağ tarafta içindeki kayıtlar açılacak. biz yeni bir kayıt ekleyeceğiz. sağ tıklayıp yeni > dize değeri’ne tıklıyoruz ve isim olarak window title (baş harfler büyük) yazıyoruz. sonra bunu açıp içine istediğinizi yazabilirsiniz.

farklı tarayıcı testleri

bakiyyebemolu | 18 February 2010 15:11

bir site tasarımcısının en büyük dertlerinden biri de yaptığı tasarımın farklı internet tarayıcılarında farklı şekillerde görülmesidir. bu sebeple genellikle tasarımcılar, tasarımın hemen her evresinde tasarımlarının nasıl göründüğünü bilmek ister. bu konuda tarayıcı test araçlarından faydalanmak mümkün.

Browsershots

konunun en bilinen aracı sanırım. sitenizi sisteme gönderdikten sonra farklı tarayıcılarda nasıl göründüğüne dair ekran görüntülerini birkaç dakika sonra alabilirsiniz.

BrowserCam

farklı işletim sistemleri ve farklı tarayıcılardan ekran görünütüsü alan bir site. ücretli olmasına karşın 1 günlük deneme sürümü de mevcut.

NetMechanic Browser Photo

biraz pahalı olmasıyla birlikte size yardımcı olabilecek bir diğer servis.

Litmus

limitli ücretsiz versiyonunun yanında ücretli bir servis daha.

Tarayıcı Sorunlarını Çözen jQuery Eklentileri

pinkfloyd | 13 April 2009 09:47

Mümkün olduğu kadar CSS kullanılması gerektiğini öneriyoruz ve genellikle bunda da başarılı oluyoruz. Modern tarayıcıların CSS için çok iyi desteği bulunuyor, en azından anahattınızı ve sunumunuzu düzenlemek için CSS kullanmanıza yetecek kadar destek içeriyorlar. Ancak bazen bazı sayfa elementleri farklı tarayıcılar üzerinde farklı görünmektedirler. İşte bu yüzden biz de bugünkü yazımızda farklı tarayıcılarda görünen sorunları giderecek 15 jQuery çözümünün yanısıra size bazı güzel tarayıcı efektleri verecek jQuery eklentilerini listeleyeceğiz.

1. Internet Explorer’da DD_Roundies İle Yuvarlatılmış Köşeler Kullanabilmek

Ne yazık ki CSS3 border-radius şimdilik sadece Safari ve Firefox tarafından desteklenmekte olup, Internet Explorer gibi tarayıcılar üzerinde kare köşeler kullanmak zorunda kalıyoruz. DD_Roundies kütüphanesi yuvarlatılmış köşeleri Internet Explorer üzerinde sorunsuzca kulanabilmemizi sağlyor. DD_roundies, tıpkı jQuery gibi, seçicilerle birlikte çalışıyor ki bu sayede jQuery UI’nin CSS Çatı sınıflarını hedefleyerek DD_roundies’i jQuery UI üzerinde sadece birkaç satırlık kısa kodla uygulayablmemimizi sağlıyor.

web geliştirmede en büyük 10 kilometre taşı

hoodly | 28 November 2008 12:25

internet bilgi paylaşımını sağlayan basit bir protokolden yola çıkmış ve günümüzde çok sağlam temellere oturan, ticari ve bir çok farklı amaca hizmet eden bir yapıya erişmiştir. bu süreçte teknolojinin gelişimiyle paralel olarak internetin tarayıcılarımızda görünür kısmı olan web geliştirmede çok büyük aşamalar kaydedilmiştir. işte bu sürecin en önemli 10 parçası.

  1. Linus TorvaldsLinux kerneli yarattı: 1991 yılında oluşturulan linux kernel şu an hali hazırda kullanılan tüm linux dağıtımlarının çekirdeğini oluşturmaktadır.
  2. mosaic internet tarayıcısı sunuldu: ilk internet tarayıcısı mosaic değildi fakat getirdiği yeniliklerle günümüz tarayıcılarına ışık tuttu. ilk yer imi saklama, ikon desteği ve en önemlisi resim dosyalarının kullanım imkanını sunması çok önemliydi. 1993 yılında çıkan bu yeni tarayıcı bir devrim yarattı diyebiliriz.

apple’dan opera’ya red.

jubujup | 27 November 2008 20:04

ben de dahil olmak üzere çoğu kişinin merakla beklediği iphone/ipod touch uyumlu opera mini‘yi apple app store a koymayı reddetmiş. gerekçesi ise safari ye ciddi bir rakip olacağı korkusu. haksız da sayılmazlar..

opera mini
opera mini

Mozilla Firefox Ebay Sürümü İnternet Tarayıcısı

eminkeles | 06 July 2007 17:35

Mozilla Firefox Ebay Sürümü
Mozilla Firefox Ebay Sürümü

Mozilla ve Ebay tarafından kullanıma sunulan mozilla firefox ebay edition, internet tarayıcısı firefox’un ebay’e özgü işlevsellikler eklenmiş bir versiyonu.

Ekranın yanında çıkan ebay menü eklentisi aracılığıyla ihtiyacınız olan veya takip ettiğiniz ürünleri daha ucuza alabilme imkanı sunulmuş. Ebay‘in avrupa sayfalarından Fransa, ingiltere ve Almanya için de kullanılabilen bu özel tarayıcı.