bildirgec.org

go hakkında tüm yazılar

Taşınabilir usb gamepad

feveran | 25 October 2010 13:30

Parlak fikirli, ses ürünleri tasarlama üzerinde tanınmış ion firması bu sefer go-pad adını verdikleri bir joystick üretmiş.

Laptopları hedef alan ürün cebinize sığabilecek küçüklükte, üstelik katlanabilir. Bu sayede laptop’unuzla seyahat esnasında oyun oynayabilmeniz mümkün..

Pad üzerinde 4 yön tuşu, 4 standart tuş ve “clear”la bir de turbo tuşu var. Elde çok küçük dursa da rahatlığı hakkında kullanmadan bir şey diyemeceğimiz ürünün bir değişik özelliği de usb kablosunun uzatmalı yani eklemeli olması. Tamamen taşınabilir. cnn gopad’i ces 2010’daki “seyahatinizi değiştirecek 10 teknoloji” den 6. olarak seçmiş.

Dama “Turkish Checkers”

azadeath | 28 May 2010 13:02

Eğer Türk Daması seviyorsanız ve iPhone/iPad/iPod’unuz varsa artık bu güzel oyunu hem arkadaşlarınızla hem de bilgisayara karşı oynayabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi dünyada pek çok çeşit dama oynanmakta. Bu damalar “Checkers” ya da “Draughts” adı ile anılır. Tahta ebadı, kare ve taş sayısı aynı olsa da, Türk Daması hepsinden farklı, daha üst düzey strateji içeren ve çok daha zevkli bir oyundur.

Ayrıca, bilgisayarların artık dama konusunda yenilmez olduğu haberlerinin hiçbiri Türk daması için geçerli olan haberler değildir. Bu haberler, taşların sadece çapraz hareket edebildiği yabancı “Checkers”, “Draughts” damaları için geçerlidir. Türk damasında, kuralların getirdiği çeşitlilik öyle fazladır ki, aynı “Go” oyunu gibi gerçekten iyi Türk Daması oynayan yapay zeka yapmak oldukça zor bir iştir. Usta bir Türk Daması oyuncusu, en uzun süre düşünen yapay zeka dama algoritmalarını biraz çaba ile alt edebilir.

Go Nedir?: Google’ın Yeni Programlama Dili!

algoz | 12 November 2009 09:45

Arama motoru ile Web aleminde adını duyuran Google, ilerleyen zamanda oluşan yeni trendlere de ayak uydurarak çıkardığı yeni ürünlerle, Web’in en önemli aktörlerinden biri konumunda.


Mobil ve netbook’lar için ürettiği/üreteceği işletim sistemi, web tarayıcı, Web tabanlı uygulama çalıştırma altyapısı/Hosting (App Engine) ve son olarak önizleme sürümünü kullanıma sunduğu online işbirliği ve iletişim platformu Google Wave gibi daha birçok uygulama ile farklı alanlarda liderliğe oynamaya çalışan Google, Şimdi de; açık kaynak kodlu (open source) kendi programlama dili Go’yu kullanıma sundu.

Go Programlama Dili
Google’ın Programlama Dili: Go

Henüz deneysel kullanım düzeyde olan Go; C, C++ dillerinin performans ve güvenlik özelliklerini, Python dilinin de hızını bünyesinde birleştiren hızlı ve sağlam bir sistem programlama dili (a systems programming language) olma amacında.

Kampüste Mola

nzright | 06 November 2008 10:03

50 dakikaya sığan aktiviteler ile üniversiteleri gezerek; ücretsiz olarak öğrencileri eğlendirmeyi ve bilgilendirmeyi amaçlayan GO ekibi; Ekim ayından başlayarak Aralık başına kadar 22 üniversiteyi talan! etmeyi amaçlıyor. Konu hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir websitesi de hazırlayan go ekibi; burada amaçlarını ve aktivite zamanlarını da bildirmiş.

Kampüste Mola yı seyreden ve formu dolduran şanslı 357 kişiyi de ayrıca harika hediyeler bekliyor.

GO’da seviye belirlemek

Renmark | 31 December 2007 15:45

Son zamanlarda gün geçtikçe popülerlik kazanan Go yavaş yavaş satrancın tahtını da ele geçirmek üzere.10yıl öncesine kadar sadece 3 üniversitede oynanan ( odtü,itü,hacettepe) ve kulüpleri bulunan oyun, artık hemen bütün üniversitelerde kendine yer bulmuş durumda.Satranç alternatifi olarak görülmekten pek haz etmeyen Go, 9*9 ,13*13 ve 19*19 gibi esnek tahta seçenekleri ile kolaylıkla oynamaya başlayabilmenize ve kademeler atlayarak ilerlemenize imkan veriyor. 25kyu ilk amatör oyuncunun bir seviyesini belirlerken 1 kyu seviyesine yükselen oyuncu artık öğrencilik devresini de geçmiş kabul ediliyor.1kyu’dan sonra ustalık aşaması 1dan ile 6dan arasında değişiyor. Eğer halen iyi çalışan bir bilgisayar simülasyonu bile problemlerindeki yüksek kombinasyonlar sebebiyle yapılamayan oyuna başlamak veya başladıysanız bile seviyenizi belirlemek istiyorsanız buradan java tabanlı cgoban clientini çekerek programı bilgisayarınıza kurabilir ve online oynamaya başlayabilirsiniz.Oyun için gerekli java sürümünü bilgisayarınıza indirip kurmanız yeterli.Eğer yeni bir oyuncu iseniz kuralları buradan veya şuradan öğrenebilirsiniz.

Google Blog (RSS/ATOM) araması ile Son Dakka Golü ! :)

taninmayan-68170 | 05 October 2007 08:37

Google Blog (RSS/ATOM) araması ile Son Dakka Golü ! 🙂

web sitesi olanlar bilirki ilk kez google ın sizin sitenizi keşfetmesi aşağı yukarı 1 ayı bulur daha sonra tekrar sayfanın güncelliğini kontrol etmesi aşağı yukarı 3 gün bir denk gelebilmekte tabi haliyle tirilyontane site var sırada onun için bu tarz geçikmeler haliyle doğal olacaktır. ama asıl önemli noktaşu son an oluşan bir olay hakkında yazılan yazıların 1 saat gibi bir süre içerisinde o kelimeleri arayan kişilere ulaşması gerekiyorsa
yapılması gereken RSS çıkışı olan bir blog sitesi alınması bu iş için googlenin satın aldığı blogspot a üstün bir öncelik verildiği için işte gerçek anlamda (real-time search ) yani “gerçek zamanlı arama” olayı işte bu tek kelimeyle Googlenin Son dakka golünü 1 saat önceden
atması gibi bir şey oluyor 🙂

Elektronik Katlanabilir GO Tahtası

semazem | 21 May 2007 21:43

Go oyununa meraklıysanız, hem heryerde oynayabileceğiniz, hem taşları toplamakla, ayırmakla uğraşmayacağınız, hem de rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir zamazing tasarlamış adamlar. Oyunun yarım kalması derdi de yok ayrıca. Oyun bitince, herşeyi rulo yapıyorsunuz, hepsi bu.