bildirgec.org

azadeath

11 yıl önce üye olmuş, 14 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

Paul Rudd ve Steve Carell’den Dinner for Schmucks

azadeath | 03 June 2010 11:41

Paul Rudd and Steve Carell’in başrollerinde oynadığı “Dinner for Schmucks” adlı filmin ikinci fragman yayınlandı. İlk fragmana göre daha komik olan bu filmi aslında çok iyi tanıyoruz. Türk televizyonlarında oldukça sık gösterilen bir filmin Amerikan versiyonu. “Salaklar Sofrası” yani “le dinner de cons“…

Konusu; zengin bir grup arkadaşın her hafta düzenledikleri akşam yemeklerine salakları davet etmesi ile gelişen komik olaylar… Ava giden avlanır misali birbiri ardına gelişen eğlenceli olaylar. Ayrıca filmde Zach Galifianakis (biz onu The Hangover ile çok sevmiştik) de yardımcı rollerden birinde…

Dama “Turkish Checkers”

azadeath | 28 May 2010 13:02

Eğer Türk Daması seviyorsanız ve iPhone/iPad/iPod’unuz varsa artık bu güzel oyunu hem arkadaşlarınızla hem de bilgisayara karşı oynayabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi dünyada pek çok çeşit dama oynanmakta. Bu damalar “Checkers” ya da “Draughts” adı ile anılır. Tahta ebadı, kare ve taş sayısı aynı olsa da, Türk Daması hepsinden farklı, daha üst düzey strateji içeren ve çok daha zevkli bir oyundur.

Ayrıca, bilgisayarların artık dama konusunda yenilmez olduğu haberlerinin hiçbiri Türk daması için geçerli olan haberler değildir. Bu haberler, taşların sadece çapraz hareket edebildiği yabancı “Checkers”, “Draughts” damaları için geçerlidir. Türk damasında, kuralların getirdiği çeşitlilik öyle fazladır ki, aynı “Go” oyunu gibi gerçekten iyi Türk Daması oynayan yapay zeka yapmak oldukça zor bir iştir. Usta bir Türk Daması oyuncusu, en uzun süre düşünen yapay zeka dama algoritmalarını biraz çaba ile alt edebilir.

Orientalist

azadeath | 24 March 2010 12:31

Orientalist
Orientalist

Fırından yeni çıkmış taptaze bir iphone uygulaması.
Bu uygulama ile eski oryantal kıyafetler içinde eğlenceli fotoğraflar oluşturabilirsiniz. Kullanımı çok kolay ve zevkli. Şöyle çalışıyor; uygulama içinde olan birbirinden ilginç ve eğlenceli fotograftan birini seçin. Sonra suratınızın önden gözüktüğü bir fotoğraf çekin ya da iphone fotoğraf albünüzde olan uygun bir fotoğrafı seçin.

orientalist
orientalist

Kullanması cok kolay, tamamen çoklu-dokunma uyumlu, konumlandırma, büyütme, yatay yansıtma, parlaklık değiştime araçlarlarıyla fotoğrafınızı en güzel gözüktüğü hale getirin ve son halini iphone fotoğraf albümünüze kaydedin. Dilerseniz iphone fotoğraf albümünüzden istediğiniz arkadaşınıza fotoğrafınızı gönderebilirsiniz.

Orientalist
Orientalist

Iphone telefonu olanlar indirmek için burayatıklayın.

Balık Takvimi

azadeath | 10 June 2009 10:05

Balık Takvimi
Balık Takvimi

Iphone uygulamaları arasına yararlı bir Türkçe uygulama daha katıldi. Adı “Balık Takvimi”. Bu uygulama hangi yörede yetişen balığın hangi ayda en lezzetli, yenilebilir ve yenmez olduğunu gösteriyor. En lezzetli balıklar yeşil, yenilebilirler sarı, yenmezler kırmızı suratlar ile gösteriliyor. Ayrıca, balıkların özellikleri, bulundukları bölgeler, büyüklük bilgisi ve o balık için uygun pişirme yöntemlerini de bulabiliyorsunuz. Arama kriterlerinde ise lezzetlerine göre ya da istenilen bölgedeki balıkların gösterilmesi de mümkün. Iphone cep telefonu olupta indirmek isteyenler bu linke tıklayabilir.
Ülkemizde balık tüketiminin çok az olduğu düşünülürse gerçekten faydalı bir uygulama olduğu kanaatindeyim. Şimdiden afiyet olsun.

(Role Models): Ya Hapse Girecektir Ya Da…

azadeath | 16 March 2009 09:54

Amerika’da iyi bir izleyici ($67,294,270) rakamına ulaşmış gülmekten kırılacağınız bir yapım. Role Models. Konusuna gelince, satış temsilciliği yapan iki kafadardan sevimli olanın (Paul Rudd) girdiği bir buhran sonucu çalıştıkları enerji içeceği firmasının kamyonunu okulun bahçesindeki heykele geçirmesiyle başlıyor. Tutuklanmalarının ardından yeni ayrıldığı avukat kız arkadaşının yardımı ile mahkeme onlara iki seçenek sunar. Hapis ya da eğitim programında 150 saat geçirmek.
Ailelerinin ilgilenemediği iki çocuk. Sorunlu ve ulaşılması zor. Acaba hapise gitmek daha mı kolay?
Filmin aynı zamanda yazar kadrosunda da yer alan Paul Rudd ve Seann William Scott iyi bir ikili olmuşlar. Komik, mükemmel diyaloglar, ilginç karakterler ve iyi bir son.

Zooey Deschanel

azadeath | 14 March 2009 13:01

1980 yılında Los Angeles’ta doğmuş olan Zooey Deschanel’ın babası Oscar’a aday olmuş bir sinema fotoğrafçısı, annesi ise ünlü dizi İkiz Tepeler‘de oynamış bir aktrist. Böyle bir aileden gelmesi sayesinde erken yaşlarda oyunculuk kariyerine başlayan Zoe, ilk rolünü “Veronica’s Closet (1997)” adlı sitkom dizisinde bir modeli canlandırarak almıştır. İlk filmi Mumford (1999)’da oynayabilmek ve tam zamanlı aktistlik yapabilmek için üniversiteyi yarıda bırakmıştır. Daha sonra Cameron Crowe’un ünlü filmi Almost Famous (2000)’da rol almasıyla oyunculuk kariyeri atağa geçmiştir. David Gordon Green’in All the Real Girls (2003) adlı filmdeki oyunculuğuyla, Mar Del Plata Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü almıştır.

Onun bizler tarafından tanınması ise Douglas Adams’ın ünlü yapıtından uyarlanan The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (Otostopçunun Galaksi Rehberi) adlı filmdeki Trillian karakteri olmuştur.

7 Virgins

azadeath | 11 March 2009 17:49

İspanyol sinemasının bana göre en iyi örneklerinden biri. 7 vírgenes. Islahevinden kardeşinin düğünü için 48 saatliğine çıkan bir gencin dopdolu hikayesi. İspanya’nın arka sokakları, şiddet, hırsızlık, aşk ve ölüm. Filmde irdelelen soru, başka birinin arkadaşlığı için sorgusuz sualsiz herşeyi yapmaya değer mi? Özgürlük, nereye kadar?
Gerçekçi, sade, doğal ama bir o kadar da etkileyici bir anlatım.
Buna genç oyuncuların performansları da eklenince sizi de hayran bırakacak bir film. Unutmadan filmin müzikleri de çok iyi. Özellikle düğün sahnesindeki müzik ve Haze tarafından yapılmış filmle aynı adlı parçaya dikkat çekmek isterim.

Birbirinden Güzel Çizgiler Burada

azadeath | 22 September 2008 21:26

Guilherme Baiao
Guilherme Baiao

Bu sitede bir web tasarımcısının işine yarayabilecek güzel ve kreatif çizgiler var. Üstelik download ettiğinizde farkedeceksiniz ki, çoğu çalışma Photoshop ve Illustrator dosyalarını da içeriyor.

Johannes Aagard
Johannes Aagard

Kahvaltıda ne istersin…

azadeath | 18 September 2008 14:25

Kahvaltı sırasında, ekmeğine bir ısırık atarken göz ucu ile de gazeteni okumak ister misin?
Electrolux tarafından düzenlenen Design Competition yarışmasında finalist Sung Bae Chang tarafından tasarlanmış bu icat ile bunu yapman mümkün…
Tarayıcı tost makinası ile USB üzerinden PC’ye bağlanıp sabah haberleri ve hava durumu da dahil olmak üzere ne isterseniz yükleyip ekmeklerinizin üzerinde bir desen olarak görebiliyorsunuz…

Meryl Streep’ten ‘Doubt’

azadeath | 16 September 2008 12:53

doubt
doubt

Oskar adayı olması olası filmlerden biri olan John Patrick Shanley’in Doubt’ının fragmanı yayınlandı.
Fragmandan da anlaşılacağı gibi filmi seyretmek için en önemli sebep, Meryl Streep. Onu bana Abba şarkılarını sevdiren kadın alarak adlandırabilirim. Çünkü Mama Mia‘da gerçekten büyüleyiciydi ve şarkıları orjinallerinden bile daha iyi seslendirerek onlara ruh verdi. Daha sonraki sebep tabi ki filmin konusu. Pulitzer ödüllü bir oyundan uyarlanan film, 1964 yılında bir katolik okulunda sert ve dürüst bir rahibenin (Meryl Streep) bir rahibin (Philip Seymour Hoffman) küçük bir çocuğu cinsel taciz ettiği şüphesi üzerine girdiği mücadele anlatılıyor.
Meryl Streep, zor ve kompleks rolünün içine dalıp öylesine odaklanmış ki yine müthiş oyunculuk sergiliyor. Ona keza, Philip Seymour Hoffman da karanlığa doğru giden rolünü etkileyici bir sakinlikle resmediyor ve kendine hayran bırakıyor..
12 aralıkta Amerika’da gösterime girecek filmi büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz.