bildirgec.org

ergen hakkında tüm yazılar

Kültür Diye Sahiplendiklerimiz Aslında Neler?

bithikotsis | 22 April 2011 14:11

Toplumda sosyal kesimin en fazla benimsediği adet, gelenek, yaşayış tarzı, beğeniler, hobiler, meraklar bütünü kültür diye nitelendirilebiliyor.

Aslında bu kültür dedikleri oyle bir şey ki, memleketteki insanların akıl, ruh ve beden sağlıklarını, hayat stillerini aktarıyor insana bir bakıma. Yani bir nevi toplumsal analiz sonucunu veriyor bizlere.

Ülkem için kültür bana ne anlatıyor diyecek olursanız, eskiden yeni zamana doğru büyük bir düşüş ve sıradanlaşma, hatta basitleşme farketmekteyim. Diğer arkadaşlar bu konuda neler düşünür bilemem ama, artık kültür diye bensimsediklerimiz hep hafif alaycı şekilde yaklaşıp sonradan farketmeden kabul ettiğimiz şeyler olmaya başladı.

Çok tehlikeli bir durum aslında. Şimdi yeni ergen nesle bakıyoruz da eskisi gibi oturaklı adam sayısı epey azaldı, neredeyse hepsi bir laf bozması, Türkçe katliamı, olanı değiştirme, düzeni yıkma gibi olayların peşinde ve hep bu olaylardan kendilerine bir alay konusu ve gülme şablonu çıkarma peşinde. Bu da ister istemez kültür diye kabul ettikleri şeylerin içine gizlice çaktırmadan sızıyor.

Dalgalandım da duruldum

mahirgul | 20 April 2009 11:45

Sevgili hafif takipçileri önceki yazımda bahsetmiş olduğum ekonların sosyal hayatları ile ilgili bazı detayları sizlerle paylaşmak istedim.

Ekonlar
Ekonlar

Efendim bu ekonlarsportmen yaratıklardır. Okyanus kıyısında yaşadıkları içinde en iyi yaptıkları spor sörftür. Ancak şunu bilmekte fayda var ki;
Ekonların sörf tutkusu insanlara en çok zarar veren etkinliklerindendir.

yeni kokusu

taha3045 | 09 April 2009 14:18

Yeni kokusu

Kıyafet türü birşeyi alınca hepimizin hissettiği bir koku vardır, bu tarif edilemez, güzel mi çirkin mi bilemeyiz ama o şeyin yeni olduğunu bize anlatır, yeğenim buna yeni kokusu diyor, yeni bir şey alınca yeni kokuyor der hep.Yalnız kıyafette mi, araba bile yeniyken daha başka kokar( araba kokusundan nefret ederim, hele bayanların kullandıgı arabalar araba parfümü kokar ya ben ya uyurum ya kusmamak için dua ederek beklerim)

Kırtasiye malzemeleri de yeni kokusuyla bambaşkadır. Mesela hiç yazılmamış bir defterin sayfaları bir hoş kokar, kurşun kalemin bile kendine has kokusu vardır,yakınlarım kokulu, renkli silgi almıyor, gözleri çok korktu onlardaki katkı maddelerinden, ama beyaz silgi bile yeniyken yine de kokuyor, acaba kullanılmayan yeni olan herşey yeni mi kokuyor.

bakkalın oğlu

admin | 04 March 2009 13:41

Cihangir’in travestilerle ünlü sokaklarına bir soluk kadar yakın, ama bir o kadarda sakin,elit sokaklarından biriydi, bakkal kültürünün yaygın oldugu, süper, hiper,piper gibi marketlerin herkesi el altına almadıgı dönemlerdeydik. Cihangir’in bu güzel manzaralı sokagındaki bakkal dükkanının bitiştigi apartmanda otururdular.

Babasının bıyıkları,giyinişi itibarıyla herkes, yeraltı adamlarından oldugunu düşünüyordu, burası Cihangir, burada kim ne iş yapar, kaçta eve gelir kimse bilmez,umursamaz o yüzden babasınıda kimse umursamıyordu. Annesi oldukça çirkef bir o kadar da gösterişli, bol altın takan biriydi. Heryere taksiyle gitmelerine ragmen neden arabalarının olmadıgı hiç sorgulanmamıştı. Taksiye verilen parayla rahat araba alabilirdiler.

enürezis–alt ıslatma

nazokiraze | 19 January 2009 09:43

18. aydan sonra tuvalet egitimine başlayan bebekler normalde hayatlarının kalan kısmında mutlaka bir kaç kere altlarını gece ıslatırlar bazı çocuklar ise belli bir dönem hatta ergenlik dönemi ve sonrasında bile sürekli ıslatırlar. Buna tıp dilinde
enürezis denir. Enürezisin genetik yatkınlıktan agır uykuya, korkudan mesane problemlerine, Psikiyatrik etkilerden epilepsi, böbrek yetmezligi, üşütme, anemi gibi pek çok hastalıga kadar sebebleri vardır.

Primer (Çocuğun tuvalet kontrolüne hiç alışmadıgı durumlar )veya sekonder( belli dönem tuvalet egitiminde başarılı olup sonradan ıslatma) olarak ikiye ayrılan enürezis tipleri araştırılırken hastanın psikolojik durumundan fiziksel muayenesine kadar tüm durumu gözden geçirilir. Bir çok tetkik yapılarak hastanın öyküsü dinlenir.Ailenin hastaya yaklaşımı ögrenilir.

ailenize yarayacak site/ ailemiz

yolcunun biri | 17 January 2009 23:57

www.ihanim.wordpress.com
Sanalın istenmeyen, yanlış ve vakit alan her unsurunu bir kenara iterek, doğruyu bulma çabalarında yardımcı olmak üzere…
Kafamıza takılan her soruya, muamma olmuş çıkmazlara kapı aralamak için..

Daha doğrusu;
Hepimiz için biraz yer açtık.

İçerik açısından dolu dolu bir site..
Bekleriz..

reklamda düşülen en alt zeviye

saltindagli | 18 July 2008 17:51

reklam yapmak, özelliklede internet üzerinde reklam yapmak gerçekden zor iş birader. insanlar sizin sitenize tıklasınlar diye olmadık şaklabanlıklar yapmanın geldiği son nokta işte bu reklam banner ı olsa gerek. siteye tıklayınca bildiğiniz bir arkadaşlık sitesi açılıyor, üye olmanız gerektiği söyleniyor…
üye olunca video var mıdır bilmiyorum 🙂 üye olmadım yani 🙂
Ancak reklam yapmak için bu kadar da düşülmez sanırım…

Video oyunları beyni mi etkiliyor?

Druid | 30 November 2006 09:44

Ergenler çocuklarla ilgili olarak yapılan bir araştırmada, şiddet içeren video oyunlarının beynin kendine hakimiyetle ilgili bölümünün faaliyetini azalttığı saptandı.

Indiana Üniversitesi Tıp Okulu tarafından yönetilen araştırmadan Dr. Vincent Mathews, ”şiddet içeren video oyunlarının beynin fizyolojisini ve beynin çalışma biçimini etkilediği ilk kez saptandı. Şiddet içeren bir video oyunu izledikten sonra bu ergenlerde, beynin duygusal yükselişle ilgili amigdala bölgesinin aktivitesinin artığı görüldü” dedi.

Şiddet içeren video oyunu oynayan ergenlerde beynin kendini kontrol edebilmeyle ilgili bölümlerinde faaliyetin azaldığı beyinlerinin kendine hakimiyet, çekingenlik ve konsantrasyonla ilgili bölgesindeki aktivitenin de yavaşladığı belirlendi.