bildirgec.org

zabun

11 yıl önce üye olmuş, 504 yazı yazmış. 261 yorum yazmış.

Kendinden anahtarlı ve zamanlayıcılı prizler

zabun | 12 December 2012 02:41

Bekleme modunda cihazların elektrik harcanmasının önüne geçmek için fişlerinin prizden çekilmesi önerilmekte. Bu sıkıcı işi kolaylaştırabilecek birkaç tasarıma göz atalım. Tasarımlardaki anahtar mekanizmaları aynı zamanda, çocukların prizle oynaması sebebiyle zarar görmesine de engel olmakta. Bu tasarımlardan bazılarında anahtarlama işlevinin yanında zamanlayıcı işlevi de bulunmakta.

CandyFab 3B yazıcıyla tatlı çıktılar…

zabun | 06 December 2012 22:21

Evil Mad Scientist‘ler CandyFab 4000/6000 adını verdikleri icatlarıyla herkesin kendi 3 boyutlu yazıcısını yapabileceğini gösterdiler. CandyFab diğer 3B yazıcıların yaptığı gibi, nesnelerin 3 boyutlu modelini çıkartıyor. Yalnız bunu yaparken pahalı sarf maddeleri ve karmaşık donanımlar yerine, toz şeker ve sıradan ısıtıcı bir kafa kullanıyor. CandyFabulous bilgisayar yazılımı aracılığıyla oluşturulan 3 boyutlu çizimlere ait koordinat verileri, şekillendirici ısıtıcı kafanın servo motorlar tarafından uygun pozisyona getirilmesini sağlıyor. Kafa ise yönlendirildiği noktada şekeri karamelize ederek 3 boyutlu modelin oluşumunu sağlıyor. Bu yolla elde edilen çıktıların boyutları büyük, fakat çözünürlükleri düşük. Geliştirilmeye ihtiyaç duymasına rağmen CandyFab projesi, 3 boyutlu bir yazıcının çok düşük maliyetle yapılmasını ve işletilmesini sağlayabilir (3B yazıcıların on binlerce dolarlık fiyatları düşünüldüğünde…). 3B yazıcıda şeker dışında şekillendirilmek üzere, HDPE gibi malzemelerde kullanılabiliyor.

[candyfab] [boingboing video] [youtube video] [flickr]

Tam Otomatik Okey Masası

zabun | 23 April 2010 12:38

Anlaşılan, ülkemizde pek rağbet gören okey oyununun en sıkıcı yönü taşların dizilmesi aşaması. Öyleki, taşların el değmeden dizilmesini sağlayan bir otomatik okey masası geliştirilmiş. Bu Tam Otomatik Okey Masası taşları kendisi çeviriyor, diziyor, zarları bile atıyor. Gizli gözler sayesinde genelde masa üzerine konulan; çay, cep telefonu, kül tablası, sigara paketi gibi nesneler oyun alanından kaldırılabiliyor. Geriye bir zahmet oyunu oynamak kalıyor.

[video]

14 Gün Boyunca Aydınlatan Işıldak

zabun | 29 December 2009 18:55

Hammacher Schlemmer tarafından satışa sunulan bu ışıldak, 4 D tipi pil ile 14 gün boyunca devamlı ışık sağlayabiliyor. LED teknolojisiyle çalışan ışıldak, tasarımı sayesinde etrafını 360º aydınlatıyor. Gövdesi üzerindeki düğme aracılığıyla, aydınlatmanın şiddetini iki farklı seçenekte ayarlayabilmek mümkün. Işıldak, güçlü ışık veren ayarda sürekli olarak 175 saat, düşük ışık veren ayarda 336 saat aydınlatma sunmakta. Bahçede ve kampta vakit geçirmekten hoşlananların keyiflerini kaçırmadan kullanabilecekleri bu ürün, su geçirmez şekilde tasarlanmış. Boyutları, 32 x 17 cm, ağırlığı 794 g.

[redferret] [instablogs] [hammacher]

Modüler LED Masa Lambası

zabun | 26 December 2009 01:16

QisDesign tarafından tasarlanan Crystal Light masa lambası, 2009 red-dot ödüllerinden birini aldı. Lamba metalik efekt verilen polikarbonattan yapılmış, 16 modüler birimden oluşuyor. 73 milimetrelik her birim kristal benzeri polihedral yapıda ve birbirlerine mıknatıslı bağlantı noktaları aracılığıyla bağlanıyor (lambadaki birimler eklenip çıkartılabiliyor). Işık, ünitelerin içinde bulunan, renk değiştirme özelliği olan RGB LED‘lerle sağlanmakta. Uzaktan kumandası ile ışığın rengi, istenilen herhangi bir renk tonuna ayarlanabiliyor. Kumandada ön tanımlı renk efektlerine ulaşmayı sağlayan bir “mode” tuşu bulunuyor. Işığın şiddetini de uzaktan kumandadan ayarlamak mümkün. Lamba istendiğinde sese göre de tepki verebiliyor. Lamba çalışmadığı zaman gümüş renkli metalik bir görünüme bürünmekte. Toplamda 1.1kg ağırlığında 16 birimden oluşan Crystal Light, sadece 15W elektrik tüketiyor.

[red-dot] [qisdesign] [benq] [qisda] [video ı] [video ıı]

Kahvaltıda Mesajlı Tostlar

zabun | 25 December 2009 21:35


Kahvaltıda ekmek üzerinden twitter mesajlarını okumaya ne dersiniz?

Daha önce ekmek üzerine yazı yazabilen ekmek kızartma makinelerine ait konsept tasarımlar görmüştük. Bu tasarımların gerçeğe dönüşmemesinden sıkılmış olacaklar ki Evil Mad Scientist’ler, CNC Toast adını verdikleri bir makine icat etmişler. Makine, X-Y eksenlerinde hareket eden bir CNC tehgahın kafa kısmına, bir sıcak hava tabancası yerleştirilmesiyle oluşturulmuş. Tezgaha koyulan tost veya tortilla (lavaş) ekmekleri üzerine, istenilen yazı veya resimler kızartma yoluyla işlenebilmekte. Yazıcı/kızartıcı kafanın çözünürlüğü 10 DPI (2.5 mm).

[engadget] [evilmadscientist] [youtube video] [flickr]

Shimano Elektronik Vites Sistemi

zabun | 25 December 2009 19:54

Shimano’nun zorlu koşulllarda uzun bir sınama sürecinden geçirdiği Dura Ace Di2 7900 eletronik vites sistemi güvenle kullanıma geçti. Mekanik olarak vites değiştiren mekanizmalardaki bazı dezavantajlar, elektronik vites değiştiren mekanizmayla ortadan kaldırılmış. Vitesi değiştirmek için yapılması gereken şey sadece Dual Control kollarındaki düğmelere basmak. Elektronik aksamın işlemesi için gerekli elektrik, 7.4 voltluk şarj edilebilir bir lityum-iyon bataryadan sağlanıyor. Batarya 90 dakika kullanıldıktan sonra (ortalama 1000km yol alındıktan sonra) şarja ihtiyaç duyuyor. Sistem, FlightDeck yol bilgisayarı ile entegre hale getirilebiliyor.

[boingboing] [wired] [shimano] [video]

Havadan Elektrik Hasadı Başladı!

zabun | 25 December 2009 00:43

Daha önce havadaki nemden içme suyu elde eden cihazlar görmüştük, şimdi ise Rus bilim adamları havadaki statik elektriği toplayan bir sistem tasarladıklarını duyurdular. Rus bilim adamları Chizhevsky avizesi denilen düzenekten faydalanarak, havadaki atıl statik elektrik yükü toplayıp, 40V kadar kullanılabilir elektrik elde edilebilmişler. Yöntemin çeşitli uygulama alanlarını da belirleyen ve çalışmalarını patent koruması altına alan araştırma ekibi, sistemin geliştirilebileceği kanısındalar.

[russia-ic] [ecofriend] [viesh] [video]

Toshiba Escargot Siklon Elektrikli Süpürge

zabun | 23 December 2009 22:50

Toshiba Escargot VC-Z100L elektrikli süpürge, tasarımıyla 2009 red-dot ürün tasarım ödüllerinden birini aldı. Süpürge, 221 x 165 x 243 mm ebadında ve 2.1kg ağırlığında olmasına rağmen, sahip olduğu siklon teknolojisiyle 50Watt’lık emiş gücüne ulaşabilmekte. 65dB‘lik ses üretimiyle kulağı rahatsız etmeyen süpürgenin kablo uzunluğu 6m. Yalnızca Japonya’da pazara sürülen ürün, yaklaşık 130 dolardan satılıyor.

[cribcandy] [nexus404] [red-dot] [toshiba]

Fotoğraf Makineni Kendin Yap!

zabun | 22 December 2009 16:20

Columbia Üniversitesi Computer Vision Laboratuvarı profesörü Shree K. Nayar, çocukların dijital kamera teknolojisini uygulayarak öğrenebilmelerini sağlayacak bir yap-boz kamera geliştirdi. Bigshot Camera isimli kamera, işlev olarak mağazadan alınan sıradan bir dijital fotoğraf makinesinden farksız, ama makineyi oluşturan parçalar kullanıcı tarafından birleştirilmek zorunda. Fotoğraf makinesi oluşturulmaya çalışılırken; şarj, mekanik, optik, elektonik gibi çeşitli başlıklarda yeralan bilgiler ister istemez ediniliyor. Ürün için hazırlanan sitede hazırlanan illüstrasyonlarda son derece öğretici. Bigshot Camera üzerindeki kolun çevirilmesiyle kendi kendine şarj edilebiliyor.

[tranism] [engadget] [bigshotcamera] [video]