bildirgec.org

dolunay hakkında tüm yazılar

Gün Biterken Gece Başlarken

Chat Noir 1 | 31 January 2011 15:19

Gece olup hava karardığında güneş dünyanın bir başka yerini aydınlatmaya gittiğinde farklı hissettiğinizi fark ettiniz mi? Güneşin batış anı zaten kendi içinde izlenesi bir sanat gösterisi. Güneş sarıdan turuncuya dönerken bulutların üstünde yer yer pembe ile morun ahenkle dans ettiği görsel bir şölen izletiyor bize. Turuncu bir ışık kütlesi halinde gözden kaybolmak üzereyken ise bazen belli belirsiz bir kızıllık.Bulutlarsa her an başka bir şekle bürünüyorlar sanki bizim için. Her gün güneş bizim için bu kadar güzel batıyor sanki. Sarı saçlarını toplayıp özlendiği yere gidiyor.Biraz da onları ısıtıyor,gülümsetiyor.

ŞANSINI YAKALAYABİLİRSİN

admin | 27 December 2010 15:10

Bazı günlerin şans günleri olduğunu çoğumuz biliriz. Ve bu şans günlerinde Ay hareketlerinin önemli olduğunu da. Ay bir burçta ortalama 2-2,5 gün kalır.

Dolunaya Seranat…

firatocal | 29 July 2010 20:29

Şİmdi dolunay zamanı… Gecenin en romantik , en aşık , en sevdalı anları… eşimle beraber yazlığımızın balkonunda , hem çilek sefası yapıyor , hem de gözlerimizi kapatıp hayli mehtapların ışıltılı keyfini sürüyoruz…

Sahil şimdi bomboştur … esinti kesin herkesi kovmuştur… Çünkü düne nazaran hava serin… Rüzgarın her esişinde balkonda bile üşüyoruz… Kulağımız içeri de uyanıyor mu yavrumuz diye… Ürkek ürkek kulak kabartıyoruz tüm kıpırtılara… Şükür , ses seda yok…

Balkonda dolunay keyfimize devam ediyoruz… Aşk meyvaları , ayartan tatlarıyla çilekler , pek yakışıyor seyrimize… Komşularımızdan gelen taş sesleri okey kapışmasının habercisi… Aklımız üniversite yıllarına gitti… Denize nazır kafelerde umarsızca taş salladığımız yıllara… Canımız çekiyor… Ama yanlış zaman , yanlış mekan… Başka bir gençlik baharına erteliyoruz , reenkarnasyondan medet umarak…

Öyle ya şimdi dolunay zamanı… Gecenin en hüzünlü , en ağlamaklı , en sarılmalık zamanı … Ruhları havai heves , en taze aşıklar gibi , sarmak lazım avutulası ateşli bedenlerimizi…

karanlık

admin | 28 November 2009 18:32

Karanlıktı. Gün geceye döneli epey olmuştu. Bulutların arasından görülen dolunay yer yer karanlığı aydınlatıyordu. Böyle gecelerde daha kudretli olduğuna inanırdı. Ne de olsa o geceleri severdi. İlk gençlik yıllarında pek çok insanın bulutlu dolunay gecelerinden korktuğunu keşfetmişti. Bu gece o’nun gecesiydi. Arkadaşları onu Trabzon’da biliyordu. Sanki bunu fırsat bilerek bir araya toplanmışlardı.

Yedi kişiydiler. Seslerini duyuyordu. İkisi başlarını önüne eğmişti. Biri elinde çay tepsisi dolanıyordu. Üçü ellerindeki fotoğraf albümüne bakıyor içten içten gülümsüyorlardı. Biri telefonda ağlamaklı konuşuyordu.

Dalgakıran

lagos | 21 August 2009 17:56

adı kadar ürkütücü değil aslında.. dalgakıran..
olduğu yerde hiç istifini bozmadan duran, kendi halinde bir kayalar yığını. bilemiyorum onun duyguları var mı, birşey hisseder mi? ama bildiğim bir şey varsa o da dalganın duygularının olduğu..

dalgakıran hiç düşünür mü acaba, zayıflattığı dalgaların ruh halini? vicdanı sızlar mı hiç tüm heybetiyle gelen dalga eridiğinde? deniz onun yüzünden konuşamaz bazen, söylemek istedikleri içinde kalır. kini, öfkesi, nefreti dalgakıranla kırılır. ve sular altında kalır. deniz bu duygularını içindekilere püskürür bazen. o zaman daya birkaç balina karaya vurur ya da sürü halinde balık ölümleri gerçekleşir. belki bir yunus yüzemeyeceği sığ sulara atar kendini, intihar edercesine.

DİKKAT! Hayatınızda 1 kez görebileceğiniz bir şey.

gorkemtezcanli | 10 July 2008 18:06

Mars gezegeni ağustostan itibaren geceleri gökyüzünün en parlak cismi olacak. mars çıplak gözle dolunay kadar büyük görünecek. 27 ağustos’ta mars dünyaya 34,65 milyon mil yaklaştığında en büyük göründüğü gün olacak.

27 ağustos 2008 gecesi 00.30’da gökyüzünü izleyin. dünyanın iki ay’ı varmış gibi görünecek. mars’ın dünyaya bu kadar yakın geçeceği bir sonraki tarih 2287 yılı. Bugün hayatta olan hiçbir kimse bu olayı tekrar göremeyecek.

Ay dolun

MerakliKedi | 23 April 2008 01:50

Ay dolun bu gece.
Gece aydınlık,
İçim aydınlık.
Şarap içmeli,
Kendimden geçmeli,
Şiir yazmalıyım.

Derken…
Bir bulut,
Kapkara bir bulut.
Kararttı geceyi,
İçimi kararttı.

Şiir yazdım
Karanlığa,
Boşluğa,
Yokluğa,
Sessizliğe,
Sensizliğe,
Sana…

Dolunay

sbaskentli | 18 April 2008 22:57

Uzun zamandır sevgili hafif e şöyle bir göz ucuyla bakmaktan başka bir şey yapamadım. Bu aslında benim için üzücü bir durum. Kendimi vatan haini gibi hissetmeme neden oluyor.

Yazmak istememek den ziyade dev bir mıknatıs gibi sanki 70 milyonu içine sığdırabilecek bir güce sahipmişcesine herkesi içine çeken İstanbul a yerleşme çalışmalarıdır.

Neyse velhasıl bu gece acil bir durumdan dolayı her şeyi bir kenara bıraktım ve siz sevigli pilli camiasında ki dostlarımın engin bilgi ve araştırma yeteneklerinden faydalanabilmek adına klavyemin başına oturdum.

Mars ne zaman dolunay kadar büyük olacak?

bozooo | 22 August 2007 22:19

Her yıl tekrarlayan asparagas
Her yıl tekrarlayan asparagas

Yine bir ağustos ayı.. ve yine gerçek bilgiler içermeyen mailler ardı ardına gelmeye başladı :

“Mars gezegeni Ağustos’tan itibaren geceleri gökyüzünün en parlak cismi olacak. Mars çıplak gözle dolunay kadar büyük görünecek. Bu yıl 27 Ağustos’ta Mars dünyaya 34,65 milyon mil yaklaştığında en büyük göründüğü gün olacak.
27 Ağustos gecesi 00:30’da gökyüzünü izleyin. Dünyanın iki ayı varmış gibi görünecek. Mars gezegeninin dünyaya bu kadar yakın geçeceği bir sonraki tarih 2287 yılı”

Ve gerçekler.. Bu haber tamamen asparagas olup internet geçmişimize baktığımızda 2003 yılından itibaren bu tür haberlerin her yıl tekrarlandığını görüyoruz. Ama Mars hiç bir zaman dolunay kadar büyük olamadı. Olamayacak da.

27 AĞUSTOS SAAT 00,30

zeyynep | 08 August 2007 15:23

Mars dünyamıza 34,65 milyon mil yaklaşmış.27 ağustos saat 00,30 da dünyamızdan mars gezegenini çıplak gözle dolunay kadar yakın göre bilecekmişiz.Mars ın dünya ya bu kadar yakın geçeceği bir sonraki tarih 2287 bence 27 ağustos gecesi gökyüzü mutlaka izlenmeli.

Mars’ in yüzeyinin Viking 1 lander tarafindan 1976′ da çekilmis fotografi.

Mars’ in da dünya gibi kutup takkeleri vardir (son radar arastirmalarina gore Mercury’ ün de kutuplarinda buz oldugu sanilmakta). Bunlardan kuzey kutup takkesinin büyük bir kismi su buzundan, güney kutup takkesinin ise CO2 buzundan olusmaktadir. Asagidaki resimde güney kutup takkesi yazin en küçük oldugu haliyle gorülmekte.