bildirgec.org

gorkemtezcanli

10 yıl önce üye olmuş, 20 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

Mac kullanılan çalışma mekanları – 1

gorkemtezcanli | 05 May 2010 16:37

Mac kullanılan çalışma mekanları
Mac kullanılan çalışma mekanları

Eğer Mac kullanıyorsanız ve çalışma mekanlarınızı paylaşmak istiyorsanız Macdostu.com‘da ilginç bir uygulama var. Uygulamanın özelliği şu.
Bilgisayarınızı kullandığınız çalışma mekanınızın fotoğrafını çekerek gönderiyorsunuz ve diğer pek çok fotoğrafla birlikte yayınlanıyor. Bu mesaj başka bir siteye reklam amacıyla veriliyormuş gibi algılanabilir ama Bildirgec kullanıcılarının da bu konudan haberdar olmak isteyebilecekleri ve bu projeye katılmak isteyebileceklerini düşündük. Eğer ilgileniyorsanız http://bit.ly/ckxdkr linkine tıklayarak içeriğe ulaşabilirsiniz.

Markalaşmanın Elementleri Periyodik Tablosu

gorkemtezcanli | 20 October 2008 22:27

Markalaşmanın Elementleri Periyodik Tablosu
Markalaşmanın Elementleri Periyodik Tablosu

Kolbrener Amerika’daki bir marka yaratma ve geliştirme ajansı. Firma Reklam ve Marka yaratıcılarının işine yarayacağını düşündüğü bir çalışmayı web sitesine koydu. Markalaşmanın Periyodik Tablosu.
Bu tabloya göre marka olmanın temel öğelerini, bildiğimiz Elementlerin periyodik tablosuna uygun şekilde hazırlamışlar.

Linkini vereceğim tabloda örnekler şöyle
Logo = Lg, Advertising (Reklam) = A

İlgilenenler için linkimiz burada

bildirgec ve pilli de değişmesi gereken 5 özellik

gorkemtezcanli | 20 October 2008 12:26

bildirgec
bildirgec

Bu bildiri ile yapmak istediğim bildirgec hakkında eksik olarak düşündüklerimizi gönüllü yazarlar olarak paylaşıma açmak istiyorum.

Klasik olarak hepimizden bildirgeçte görmek istediklerimizi zaten maille istiyorlar. Ama ben bir adım ile götürmek istiyorum. Madde madde bildirgeç’te olmasını istediklerimizi yazalım. Hatta sadece bildirgec ile de değil. Bütün pilli grup sitelerinde istediklerimizi de yazabiliriz. Çünkü burada yapılacak her değişiklik diğer pilli sitelerinde de uygulanabilir. Ben birkaç taleple başlıyorum. Sizlerin de katılacağınızı umuyorum.

Hayat Sorgulatan Filmler Serisi-2

gorkemtezcanli | 20 October 2008 11:28

Matrix
Matrix

Hayat Sorgulatan Filmler Serisi’ne devam ediyoruz. Merak edenler için Birincisine bu linkten ulaşabilirsiniz.
Sinema tarihinde belki de en fazla yaygara kopartan filmlerden biri olarak Sinepil’de Matrix’i anlatmamak elbette mümkün değil. Hele ki “Hayat sorgulatan filmler serisi” olarak başladığım yazı dizisinde 2 numarayı hakediyor. Sözü uzatmadan filmle ilgili bilgilere ve daha sonra bu film ile ilgili eleştirilere geçeceğim. İngilizceTürkçe 1Türkçe 2, Türkçe3 Orjinal internet sitesi burada

Senaryo yazarı ve yönetmeni Andy Wachowski, Larry Wachowski (Wachowski Kardeşler) olarak imzalanan bu film, ilk vizyona çıktığında öyle geniş bir kitleyi etkiledi ki… Senaryonun barındırdığı Felsefe ve Din öğeleri pek çok yeni kitabın yazılmasına neden oldu. Tartışma programlarında, Matrix’in barındırdığı felsefe ve dini mesajın üzerine pek çok şey söylendi.

Sahipsiz Aydın : Jiddu Krishnamurti

gorkemtezcanli | 19 October 2008 17:14

Jiddu Krishnamurti
Jiddu Krishnamurti

dünya üzerinde pek çok düşünür hakkında konuşulmuştur. Pek çok grup, felsefe, din öğretisi bu insanları sahiplenmeye çalışmıştır. Oysa şimdi bahsedeceğim insan tüm bu söylemlerin dışında bir insan, bir aydın ve özgürlük yolunda yalnız yürüyen belki de modern Socrates. Adı Jiddu Krishnamurti.

Felsefe ilgilenenler mutlaka ismini duymuşlardır. Ayrıntılı hayat hikayesini buradaninceleyebilirsiniz. Farklı olarak nitelendirilebilecek felsefesinden bahsetmek istiyorum.

Popüler siteler tek bir sitede : heppsi

gorkemtezcanli | 17 October 2008 16:42

Heppsi.com
Heppsi.com

Hergün sürekli kullandığınız pek çok internet sitesini tek bir sitede üstelik logolarıyla yerleştirseler ve üzerine tıklayıp direkt siteye gitseniz nasıl olur? Heppsi.com bunu düşünerek bir site hazırlamış. Tarayıcınızın başlangıç sayfası olmaya aday bu site, İş Dünyası, Alışveriş, Eğlence, Çocuk, Kadın, Seyahat, Spor, Otomobil ve Haftanın siteleri gibi bir kategorilendirme sayesinde ilgi alanınıza yakın olan sitelerin logolarını karşınıza getiriyor.

Görsel algılamanın yazılı algılamadan daha önemli olduğunu düşünürsek sık kullandığımız sitelerin adreslerinden çok logoları aklımızın bir köşesine yerleşiyor. Heppsi bu konuda bence başarılı bir projeye imza atmış görünüyor. İlginenenler için adresi : www.heppsi.com

Biraz da Oyun: Çete Savaşları

gorkemtezcanli | 17 October 2008 16:05

Internet üzerinden oynanan pek çok oyun var. Ancak son dönemde insanlarda bağımlılık yaratacak derecede öne çıkan bazı oyunlar var. Bahsetmek istediğim oyunlar Facebook içindeki Çete Savaşları, Pacman ve Bowling.

Çete Savaşları
Çete Savaşları

1- Çete Savaşları
Facebook içinde bulunan ve çok büyük bir hızla yayılan Çete Savaşları şu an itibariyle (12 Ekim Pazar Saat: 23:35) 1.548.537 aylık kullanıcı ortalamasıyla en çok ilgi gören oyunların başında geliyor.
Oyunun amacı SUÇ dünyasında kendinize yer edinmek için size verilen donanımlarla görevler gerçekleştirmek, sanal kavgalara karışmak, bölgenizi genişletmek, sanal para kazanmak üzere kurgulanmış bir strateji oyunu. Bu oyunun özellikleri arasında istediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz ama günlük ortalama 15 dakikayı geçmeyen bir oynama süresiyle oynanması. Ayrıntılar için Çete Savaşları uygulamasına bakabilirsiniz. Tıklayın.

Pacman
Pacman

2- PACMAN
Tüm zamanların belki de en çok sevilen oyunu olan Pacman küçük bir alan içindeki noktacıkları yiyerek ve hayaletlerden kaçarak oynanan belki de dünyanın en zevkli oyunlarından biri. Oyuna ulaşmak için tıklayın.

3- Bowling Buddies
Bowling oynamayı sever misiniz? Müzik eşliğinde oynayabileceğiniz ve arkadaşlarınızla yarışabileceğiniz, grafik arayüzü ve başarımı açısından gerçeğini aratmayacak derecede başarılı bir oyun. Oyunla ilgilenenler tıklayın.

Apple taşınabilir bilgisayarlarını güncelliyor :14 Ekim

gorkemtezcanli | 17 October 2008 07:26

Apple dizüstü bilgisayarlarını güncelliyor
Apple dizüstü bilgisayarlarını güncelliyor

Teknoloji tasarımı dendiğinde akla belki de gelen ilk firma olan Apple yine bir etkinlik ile dizüstü bilgisayarlarında güncellemeye gidiyor. Buradave şurada verilen bilgiye göre 14 Ekim’de yapılacak bir etkinlik ile MacBook, MacBook Pro ve MacBook Air olarak bilinen taşınabilir blgisayar gamında değişiklikler öngörülüyor.

Hayat Sorgulatan Filmler Serisi – 1

gorkemtezcanli | 14 October 2008 10:19

Şeytanın Avukatı - Devil's Advocate
Şeytanın Avukatı – Devil’s Advocate

Bu yazıyla birlikte “Hayat Sorgulatan Filmler” adı altında bir yazı dizisine başlıyorum. Amacım hayatlarımızı sorgulamamıza neden olan iz bırakmış filmleri hatırlatmak. İlk filmimiz Şeytanın Avukatı orjinal adıyla Devil’s Advocate

Taylor Hackford’un yönetmenliğini yaptığı 1997 yapımı olan Şeytanın Avukatı, kazanma hırsı ve kendini tatmin üzerine odaklanan insan doğasıyla ilgili çok önemli vurgular yapıyor. Küçük bir kasabada avukatlık yapan başarılı bir avukatın, büyük şehirdeki büyük Avukatlık şirketine transfer olması ve bu değişimle birlikte ruhunu şeytana kendi isteğiyle satma noktasına gelişini anlatıyor. Filmin en önemli vurgularından biri ise insanın özgür iradesiyle yaptığı seçimlerin egoyu beslemesi ve insanı KİBİR günahını işlemeye yöneltmesi olarak göze çarpıyor.