bildirgec.org

çocuklar hakkında tüm yazılar

Kocaman Bir Nefes

mavilikler | 12 August 2011 16:13

Sarmaşıkların gölgesinde uykuyla uyanıklık arası… İçimde tüm sesler susmuş… Annem balkonun kapısında belirip bir tepsi uzatıyor. Üzerinde buz gibi limonata… Şimdi burada, bu koltukların, sehpaların ortasında hiç duyamadığım bir serinliği veriyor bana.

Gözerimi kapayınca o balkona gidebiliyorum. Yalnızlık ve sessizlik bir tür sihir yaratır. Gerçek olan şeylerle istediğin gibi oynayabilirsin. Kah kilometrelerce uzaktaki bir sahildesindir, kah küçücük, sevimli mi sevimli bir odada… Bu zihinsel yolculuklara kimse tanıklık etmediğinden elinde bez, büfenin tozunu alırken, gözlerini sımsıkı kapayabilirsin birden. Dalgaların okşayışını hissedersin ayaklarında. Bezi ve bu odadaki her şeyi çok ötelerde bırakarak…

Danino ile Çocuklarınızın Her Anını Ölümsüzleştirin

bluelake | 15 July 2011 19:23

Danino’nun yeni Facebook uygulaması Benim Eserim tüm anne babalara çocuklarının resimli büyüme günlüklerini oluşturabilecekleri online bir ortam sunuyor. Uygulamayı kullanan anne babalar çocuklarına özel bir mikro blog hazırlarken bir yandan da topladıkları puanlarla ödül kazanma şansına sahip oluyor.

Danino’nun bu keyifli uygulamasına katılarak, her ay en çok puan toplayan 20 kullanıcı arasına giren bir kişi Danino jürisi tarafından, Ayın Danino Annesi/Babası seçiliyor ve HepsiBurada.Com’dan 100 TL değerindeki hediye çekinin sahibi oluyor.

Çocuklar için yeni site cizgifilmci.com

patos80 | 22 September 2010 11:47

Merhaba bildirgec.org ziyaretçileri, sizlere internet ortamına yeni katılan ama kısa sürede popülerlik kazanmış olan çocuklara hitaben büyüklerinde hayranlıkla seyrettikleri çizgi film, animasyonlar ve oyunlar içeren bu cizgifilmci.com siteyi tanıtmak istedim site dünya genelinde beğeni kazanmış animasyon ve çizgi filmlerle oyunlara öncelik vermektedir.
İyi seyirler…

2010 yılının en iyi 50 web sitesi

mentira | 31 August 2010 22:00

time sitesinde 2010 yılının en iyi 50 sitesini seçmiş ve yayınlamış. kategorilerine göre 2010 yılının en iyi 50 sitesi şunlarmış.

Müzik & Video
Vimeo
Movieclips
Grooveshark
MOG
Labuat

Spor
Sports-Reference
Rotoworld
Yardbarker
Total Pro Sports
Citizen Sports

Aile & Çocuklar
Design Mom
Serious Eats
Babble
Etsy
Sesame Street

Haber & Bilgi
Guardian
The Onion
The Daily Beast
National Geographic
WikiLeaks

Finans & Verimlilik
Mint
Wikinvest
StockMapper
Springpad
Wakerupper

Sayacı geldi!

witamin | 17 August 2010 10:36

Sizin şehrinizde Ramazan geceleri kapınızı çalar mı sayacılar? Benim şehrimde çalar.Neden mi? Dinleyin bakın ne diyorlar:

Saya saya sayadan
Sular akar kayadan
Sayacı geldik size
Özendik geldik size
Ha baklava,baklavayı yedin mi
Kıyısından ala koydun mu
Ha sana, ha bana
Vermez kızını Hasan’a
Hasan yolu şaşırmış
Kaf dağını aşırmış
Allı kapı,ballı kapı
Halkası büyük,hacı kapısı
Hanım teyze eyvallah
Kuzum teyze eyvallah
Bİr olmazsa iki olsun
Bahşişiniz bol olsun
Şeytanın gözü kör olsun
Hanım teyze merdivenden iniyor
Bize para veriyor
Yüz para olsun ,ortası delik olsun
Kırk para olsun ,yanı çizik olsun

HİÇ YAŞANMAMIŞ GİBİ

mavilikler | 13 August 2010 17:40

Geldin nihayet. Kapıyı açtın anahtarınla… İçeri girdin. Aynı koridorda ilerledin ağır ağır.

Hiç şaşırmadın her şeyin bu kadar aynı olmasına. İstediğin an kaldığın yerden devam edebilirdin çünkü. Onca zaman hiç geçmemiş gibi aradan, daha dün ayrılmışsın gibi açıp kapıyı girebilirdin içeri.

Odanın kapısından girdin. Fasulye ayıklıyordum ben. Televizyon açık… Bir kadın feryat figan bağırıyor ekrandan. Canını acıtan biri var çünkü. Susmak bilmiyor.

Ben hiçbir şey söylemiyorum ama. “O kadar zaman nerdeydin?!” bile demiyorum. Sen kapıda dikilmiş, benden bir şeyler söylememi bekliyorsun. “Onca gün hiç yaşanmadı.” dememi… “Çocuklar her zamanki gibi kavga ettiler kahvaltıda. Okula geç kalacaklardı nerdeyse. Küçüğün ayakkabısı delinmiş. Bütün gün top koşturmaya ayakkabı mı dayanır?” Böyle şeyler söylememi istiyorsun sana. Henüz dün kapıdan çıkmışsın gibi…

ÇALINAN GÜLÜŞ

mavilikler | 16 April 2010 17:11

Çocukların gülüşlerini çaldılar! Büyüttüler onları hırpalayarak… Küçücük bedenlerine bakmadan yordular ruhlarını. Omuzları çökmüş, ölümü özleyen ihtiyarlara dönüştürdüler. Özleyecekleri başka tek birşey olmayan bir dünyaya mahkum ettiler onları.

Taşıyamayacakları yükler bindirdiler sırtlarına… “İlle de taşıyacaksın!” dediler. Çocuklar, onların kocaman bedenlerine bakıp ‘büyük’ olduklarını sandıklarından, “Bir bildikleri vardır elbet!” diyerek, vücutlarının tüm isyanına rağmen, taşıyabileceklerine inandılar o yükleri. Onların altında ezildikçe ezildiler.

SONSUZLUKTA BİRKAÇ SANİYE

mavilikler | 02 April 2010 12:56

Çocuğun elleri simsiyah… Kire pasa bulanmış baştan ayağa. O’nun birkaç adım ötesindeki diğer çocuksa, tertemiz giysileriyle pırıl pırıl parlıyor yanımda. “Benim çocuğum!..” diyorum içimden. “O’nu kire bulamadım ben. Bu çocuğun annesi gibi bir başına bırakıp salmadım ortalığa.”

Annesini düşünüyorum sonra. Üstü başı perişan, genç bir kadın beliriyor zihnimdeki boşlukta. Ne yapıyor, diye baktığımda sadece bakıyor olduğunu görüyorum. Yaptığı iş, öylece durup gözlerime bakmak yalnızca. Belki de bu şekilde gerçekten de birşeyler yapıyor kendince. Ya da… bana birşeyler anlatıyor.

ÇOCUKLAR HEP GÜLSÜN diye..

Dolce Magico | 19 February 2010 14:07

Dünyada ve Türkiye’de kanser çığ gibi büyüyor..

Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü, sebebi ile Türkiye’de de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.
LÖSEV, lösemili çocuklarımıza ve ailelerine hizmet etmektedir.
Lösev, Dünya Çocukluk Çağı Kanser Günü için yeni bir çalışma başlattı.
Tek yapmanız gereken şey;
Bu Linke tıklayıp kanserli çocuklara ulaşmasını istediğin güzel bir mesaj yazıyorsun..
Moral de en az ilaç kadar önemli.
Böylece onlara moral veriyor ve destek oluyorsun.
-HEPSİ BU-
ÇOÇUKLAR HEP GÜLSÜN..