Neil Armstong'un 1949 yılında yazdığı bir mektup
Neil Armstong’un 1949 yılında yazdığı bir mektup

Letters of note: Yazarlar, politikacılar, astronotlar, sanatçılar ve daha sayamadığımız tarihe mâl olmuş kişilerin mektupları orjinal olarak bu sitede sergileniyor.

Khan Academy: Google’ın düzenlediği 10^100 yarışmasında 2 milyon dolar kazanan site. Site basitçe matematikten, ekonomiye, bankacılığa, biyolojiden kimyaya değişik alanlarda 1800 video-ders içeriyor.

Scribd: Bu siteyi basitçe açıklamak için kullanacağımız tabir, dökümanların youtube’u olabilir. Bir pdf, word, powerpoint dosyası var ve bunu depolamak veya başkalarına kolayca göstermek istiyorsunuz. İşte burası tam adresi. Akademisyenlerin ders notu, sunum paylaştıkları bir platform olarak da biliniyor Türkiye’de. Eğer facebook üyeliğiniz varsa site, akıllı sistemi sayesinde ilgilendiğiniz alanlarla ilgili bilgileri size sunuyor. Site hatrı sayılır derecede akademik döküman, kitap vs. barındırıyor.

URL X-Ray: Kısaltılmış linkler, genelde twitter’da karşılaştığımız, aslında büyük güvenlik sorunlarına yol açabiliyor. Kısaltılmış linkin arkasında hangi link olduğunu bilemediğimizden gafil avlanabiliriz. Bunu engellemek için linkin açık halini gösteren bir site.

Vision Of Humanity, dünya çapında bir organizasyon. Amaçları dünyada barışı sağlamak. Bu amaçla dünya ülkelerini Küresel Barış Endeksine göre değerlendiriyorlar. Listenin 126. sırasındaki Türkiye; Afganistan, Irak, Sudan ve Somali ile birlikte şiddetin en fazla yaşandığı ülkeleri kategorisinde kendine yer bulmuş. İngilizceniz yoksa şuradan ülkemizin bu sitedeki değerlendirmesiyle ilgili bilgi alabilirsiniz.