Xtion ile Pc’miz Xbox oldu!

Asus Xtion

Her zaman derim. Bir bilgisayar her şeyi yapabilir diye. Bu yüzden konsol ya da buna benzeri bir cihaza yatırım yapmaktansa pc’me para harcamayı yeğlerim. Kısaca üzerinde yazılım olan her şeyin her şeyi taklit edebileceğini biliyorum. Önceden Pc yi wii gibi kullanmanıza yarayan Fling Pc yi tanıtmıştım. Şimdi sırada Pc’yi Xbox’ın kinect i gibi kullanabilmemize olanak veren Asus Xtion var…Xtion un arkasında teknoloji devlerinden biri olan Asus var, ve Kinect in başlarında olduğu gibi kapalı bir kod ile değil tamamen açık ve geliştirilebilir bir SDK (Software development kit – yazılım geliştirme kiti) ile birlikte yazılımcılara sunuluyor. Açıkçası bu Kinect in tahtına göz koymuş bir ürün için Pc lerde orijinal bir yazılımı olmayan bir ürüne karşı büyük bir çelme.

Asus Xtion Pro SDK
Asus Xtion Pro SDK

Her iki cihazında temelde kullanmış olduğu PrimeSense teknolojisi Ces fuarında gösterildiğine bakılırsa Asus Xtion ‘da daha başarılı sonuçlar veriyor. Kinect te bulunan lag problemi ne yazık ki bu cihazda da mevcut fakat daha az olduğunu görmek umut verici. Ben bilgisayarlarımız geliştikçe ya da daha iyi yazılımlarla bu sorunun tamamen giderileceğine inanıyorum.

Asus Xtion Pro ile yazılımlarınızı özgürce geliştirebilmeniz mümkün!
Asus Xtion Pro ile yazılımlarınızı özgürce geliştirebilmeniz mümkün!

Distribütor olan Unity Corporation firması Asus Xtion u iki farklı versiyon halinde sunuyor.
Bunlardan ilki Asus Xtion Pro bu sürüm daha çok yazılım geliştiriciler için önerilen bir sürüm. Yanında yazılım geliştirme kiti ile beraber geliyor. Diğeri ise kamera donanımı aynı yazılımı farklı olan Asus Xtion Wavi (bazı yerlerde Wavy diyede ele alınmış). Bu sürümde son kullanıcılar için düşünülmüş. Yazılım geliştirme kitinin yerine htpc ler ile uyumlu çalışmasına olanak veren bir kutucuk eklenmiş ve salonunuzda yer almaya göz koymuş bir Asus Xtion sürümü.

Asus Xtion Sürümler...
Sürümler…

Verilen bilgilere göre Asus Xtion Wavi sürekli olarak sitesinden desteklenecek ve bir sürü bedava yazılımı indirebilmenize olanak verecekmiş. Bunun içinde değişik cihazlarla bağlanabilme, oyunlar ve günlük yaşamı kolaylaştırabilecek programcıkların olacağı gelen vaatler arasında. Asus Xtion ın en güzel taraflarından biri iki adet Asus Xtion kamera ile 3D olarak kablosuz görüntülü görüşmeye olanak verebiliyor olması. Tabi bu özelliğinin ne kadar efektif çalıştığını şu an söylemek güç olacak…

Asus Xtion Wavi son kullanıcılara değişik deneyimler sunacak
Asus Xtion Wavi son kullanıcılara değişik deneyimler sunacak

Eğer sizde Asus Xtion satın alıp ona program yazmak istiyorsanız 190$ a bu adresten ona ulaşmanız mümkün. “Ben program yazmakla uğraşamam, yazılanı kullanırım!” derseniz biraz daha beklemelisiniz çünkü Asus Xtion Wavi sürümü yılın dördüncü çeyreğinde satışa sunulacakmış…

Wavi baya iddialı...
Wavi baya iddialı…