adobe photoshop profesyonellerin kullandığı en klasik resim düzenleme aracı olarak gönüllerdeki yerini aldı. ancak photoshop’a alternatif bazı programlar da kendisini aratmayacak düzeyde olabiliyor. işte kullanımı kolay değme fotoshopçulara taş çıkarttıracak 14 ücretsiz program: (indirmek için başlıklara tıklayınız)1- gimpGimp birçok farklı platformda (Linux, Mac, Windows, FreeBSD, Sun OpenSolaris) kullanılabilir. çok başarılı bir alternatif program. resmi sitesinde kullanım dersleri mevcut.

gimp
gimp

2- photoplusprofesyonel resim düzenleyiciler kadar bol seçeneğe sahip ve bir o kadar basit kullanımlı bir düzenleme programı. (sadece windows için) GIF uzantılı animasyonlar, layer uygulamaları, boyutlandırma, çeşitli fırça seçenekleri, üretici firma tarafından hazırlanmış birçok şablonlar bu programda mevcut.

photoplus
photoplus

3- image analyserprogram diğer imaj editörlere ek olarak bir hayli imaj geliştirme özelliğine sahip. rütuş ayarları yapılabilir ayrıca kamera, tarayıcı ve yazıcı desteği mevcut.

image analyser
image analyser

4- paintstarresimleriniz üzerinde 26 farklı işlem yapabileceğiniz bu programın türkçesi de mevcut. oldukça kapsamlı program 30 ayrı formatı destekliyor. tabiki ücretsiz.

paintstar
paintstar

5- helicon filterdijital fotoğrafçılar için tam bir resim düzenleme ustasıdır. kolay ve sezgisel arayüzü, canlı önizleme özelliği yeni başlayanlara kolaylıklar sunuyor.

helicon filter
helicon filter

6- phantasmagoriabir bilgisayar oyunundan adını alan program dijital fotğraflarınıza eklentiler yapmanıza metinler ve zengin efektler uygulamanıza olanak sağlıyor. düzenlenen resim flickr’a yükenebilir veya twitter güncellemesi olarak kullanılabilir.

phantasmagoria
phantasmagoria

7- artweaverkarakalem, renkli kalem, guaj gibi sanatsal etkinlikler için ideal bir program. layer bulunuyor ve fotoğraflarda çeşitli efekt uygulamaları yapılabiliyor.

artwiever
artwiever

8- active pixelsresim boyutlarını optimize etme, birçok araç ile şeffaf resimlerle çalışabilme özelliğinin yanında animasyon oluşturma özelliğine de sahip ücretsiz bir program.

active pixels
active pixels

daha fazlası buradafotoğraflarınızda imaj çalışmalarında kaynak olabilecek diğer bildirimlere göz atmak için;kaynak-1kaynak-2kaynak-3