bildirgec.org

jpg hakkında tüm yazılar

Web Tasarımcıları için Faydalı 5 Araç

angelsdemos | 07 October 2010 12:36

Web tasarım işi oldukça uzun sürebilir. Bu yüzden yapılan birçok uygulama bulunmakta. Bu uygulamalar size zaman kazandırmakla beraber birçok açıdan da yardımcı oluyorlar. Aşağıdaki ücretsiz uygulamaları siz de kullanabilirsiniz.

Flowplayer

Web sitenizde bulunan videoları kullanışlı ve ücretsiz bir flash arayüz olan flowplayer ile yayınlayabilirsiniz. FLV, SWF, MP3, MP4, H.264 video, JPG, PNG gibi formatları destekliyor. ayrıca video içeriğine reklam yerleştirebilme, çalma listeleri oluşturabilme, tam ekran gibi birçok özelliği bulunmakta. Ücretsiz sürümünü kullandığınız takdirde sadece tam ekran modunda sağ alt köşede Flowplayer logosu olmasının dışında herhangi bir eksiği olmayan bu muhteşem arayüz, gpl lisansına sahip ve oldukça gelişmiş.

FancyBox

FancyBox, web sitenizde kullanabileceğiniz gelişmiş bir resim görüntüleme aracıdır. Web sitenizdeki resimleri tooltip şeklinde büyük veya orjinal halini ziyaretçilerinize gösteren bu uygulamayı isterseniz galeri şeklinde de kullanabilirsiniz. swf, iframe gibi desteğe de sahip olan uygulama, oldukça kolay bir kullanıma sahip.

Wordpress için yapılmış bir eklentisi de bulunmakta.

jFlip ile Sıradışı Geçişler

angelsdemos | 26 May 2010 15:00

jFlip, her websitesine birçok şekilde kullanılanbilen jQuery tabanında hazırlanan çok hoş bir uygulamadır. Adobe‘nin popüler tarayıcı eklentisi flash‘a gerek kalmadan birçok işlemi artık html5 ve jquery gibi javascript kütüphanesi sayesinde yapabileceğimizin kanıtlarından biri olan bu uygulama, farklı geçiş efekti ile birçok uygulamada kullanılabilir.

Normal kullanımlar için ve Wordpress kullananlar için de hazırlanan bu uygulamayı web sitenizde alacağınız reklamlar için, fotoğraflarınızı gösterebileceğiniz hoş bir galeri veya farklı uygulamalar için kullanabilirsiniz.jFlip tüm resimler ve Wordpress sürümü .jpg, .png, .gif formatındaki resim dosyaları ile uyumludur.

animasyonlu jpg?

MujaHeed | 14 May 2010 09:48

http://files.boardgamegeek.com/avatars/avatar_53221.jpg
Yukarıdaki dosya jpg fakat gif gibi oynuyor. Nasıl yapıldığı hakkında bilgisi/fikri olan var mıdır?

ücretsiz photoshop alternatifleri

dbergerac | 06 May 2010 15:58

adobe photoshop profesyonellerin kullandığı en klasik resim düzenleme aracı olarak gönüllerdeki yerini aldı. ancak photoshop’a alternatif bazı programlar da kendisini aratmayacak düzeyde olabiliyor. işte kullanımı kolay değme fotoshopçulara taş çıkarttıracak 14 ücretsiz program: (indirmek için başlıklara tıklayınız)

1- gimp
Gimp birçok farklı platformda (Linux, Mac, Windows, FreeBSD, Sun OpenSolaris) kullanılabilir. çok başarılı bir alternatif program. resmi sitesinde kullanım dersleri mevcut.

gimp
gimp

2- photoplus
profesyonel resim düzenleyiciler kadar bol seçeneğe sahip ve bir o kadar basit kullanımlı bir düzenleme programı. (sadece windows için) GIF uzantılı animasyonlar, layer uygulamaları, boyutlandırma, çeşitli fırça seçenekleri, üretici firma tarafından hazırlanmış birçok şablonlar bu programda mevcut.

photoplus
photoplus

3- image analyser
program diğer imaj editörlere ek olarak bir hayli imaj geliştirme özelliğine sahip. rütuş ayarları yapılabilir ayrıca kamera, tarayıcı ve yazıcı desteği mevcut.

image analyser
image analyser

4- paintstar
resimleriniz üzerinde 26 farklı işlem yapabileceğiniz bu programın türkçesi de mevcut. oldukça kapsamlı program 30 ayrı formatı destekliyor. tabiki ücretsiz.

paintstar
paintstar

5- helicon filter
dijital fotoğrafçılar için tam bir resim düzenleme ustasıdır. kolay ve sezgisel arayüzü, canlı önizleme özelliği yeni başlayanlara kolaylıklar sunuyor.

helicon filter
helicon filter

6- phantasmagoria
bir bilgisayar oyunundan adını alan program dijital fotğraflarınıza eklentiler yapmanıza metinler ve zengin efektler uygulamanıza olanak sağlıyor. düzenlenen resim flickr’a yükenebilir veya twitter güncellemesi olarak kullanılabilir.

phantasmagoria
phantasmagoria

7- artweaver
karakalem, renkli kalem, guaj gibi sanatsal etkinlikler için ideal bir program. layer bulunuyor ve fotoğraflarda çeşitli efekt uygulamaları yapılabiliyor.

artwiever
artwiever

8- active pixels
resim boyutlarını optimize etme, birçok araç ile şeffaf resimlerle çalışabilme özelliğinin yanında animasyon oluşturma özelliğine de sahip ücretsiz bir program.

active pixels
active pixels

daha fazlası burada
fotoğraflarınızda imaj çalışmalarında kaynak olabilecek diğer bildirimlere göz atmak için;
kaynak-1
kaynak-2
kaynak-3

youconvertit: ücretsiz çevrimiçi dönüştürücü

odo | 15 February 2010 10:22

youconvertit en kısa ve en türkçe tanımıyla “çevrimiçi dönüştürgeç”. marifetlerinin hepsini kısaca anlatmak bırakın iki sözcüğü bir bildiriye bile sığmayabilir.

sitenin dört ana bölümü var.

1. bölüm:dosya dönüştürücü (convert file(s))
e-posta adresinizi yazıyor, dosya ya da dosyalarınızı yüklüyor, hangi formata dönüştürmek istediğinizi seçiyor ve gönderiyorsunuz. sayısız belge formatı, ses dosyaları, video dosyaları, resim dosyaları ve hatta arşiv (sıkıştırılmış format) dosyaları için bunu yapabilirsiniz.

Video düzenleme araçları

rhymes | 08 February 2010 12:04

sosyal paylaşım sitelerinde video paylaşmanın popüler olduğu günümüzde, sizlerinde kendi videolarınızı oluşturabilmeniz için tarayıcı tabanlı veya program olarak video düzenleme araçları…

YouTube Remixer

Ünlü video paylaşım sitesi youtube tarafından geliştirilen video düzenleme aracı ile tarayıcınız üzerinden videolarınıza efekt, resim, yazı, ses ekleyebilir ve direkt olarak paylaşabilirsiniz.

JPG’den Word’e: NewOCR

tenedian | 13 November 2009 15:00

Elinizde bir metin var ve maalesef bu metin bir görüntü formatında. Bu metinden kendi yazınızda kendi işlerinizde kopyala – yapıştır yöntemi ile yararlanamıyorsunuz ve canınız sıkılıyor.
Artık sıkılmasına gerek yok! Çünkü NewOCR var.
Yapacağınız işlem çok basit:
JPEG, PNG, GIF, BMP veya TIFF formatlarından biri ile kaydedilmiş dosyanızı http://www.newocr.com/ adresinde yüklüyorsunuz.
Dosya büyüklüğünüze bağlı olarak biraz bekliyorsunuz.
E, alın kullanın sonra metninizi tepe tepe.

NewOCR: jpeg'ten Word'e
NewOCR: jpeg’ten Word’e

Üstelik sadece ingilizce değil aralarında türkçenin de bulunduğu 29 dili destekliyor sistem.
Bedava, kayıt-kuyut gerektirmiyor.
1MB büyüklüğüne kadar dosyaları işleyebiliyor.
Denedim, son derece başarılı NewOCR.

google dökümanlar ve ocr

pilock | 02 October 2009 15:01

googlesystem.blogspot tarafından Google Dökümanlarla ilgili bir yenilik daha duyuruldu. Artık jpg, gif ve png formatlarını ocr’ye dönüştürebiliyoruz.
Ocr, ”Optik Karakter Tanıma (Optical Character Recognization)” demektir. Ocr, sayısal görüntüler üzerindeki karakterlerin yüzeyindeki yazılı bilgilerin okunarak ASCII koduna dönüştürülmesini sağlar.

Ve gelelim ocr’yi kullanmaya. Buradan google hesabımızla giriş yapıyor ve karşımıza gelen ekranda ”erişime izin ver”iyoruz. Ve deneme olarak, bu linki kopyalayıp, erişime izin verdiğimiz sayfadaki ilgili yere yapıştırıp ocr’nin bize kattığı keyfe bakıp şenleniyoruz.

7 En iyi fotoğraf barındırma ve paylaşma servisi

JaAaa | 05 June 2009 12:21

smashingapps bizler için en iyi fotoğraf barındırma ve paylaşım servislerini listelemiş. tasarımcı, geliştirici, yönetici, öğrenci, işçi, ev kullanıcısı vb. herkes için fotoğraflarını barındırmak ve arkadaşlarıyla paylaşmak eğlenceli ve önemlidir. Bakalım bu isteklerimizi karşılayacak hangi servisler var..

Flickr

Flickr, tartışılmaz dünyanın en iyi fotoğraf paylaşım ve barındırma servisidir. İster gizli ister genel olarak fotoğraflarınızı yayınlayabilir. Kameranız varsa eğer kamera aracılığı ile fotoğraf çekebilir ve paylaşabilirsiniz..

Pictiger

PicTiger ile ücretsiz olarak görüntülerini oluşturabilir, boyutlarını ayarlayabilir ve istediğiniz bir ortamda (kendi sitenizde, blogunuzda veya forumunuzda) paylaşabilirsiniz.