Temmuz 1956 tarihinde, Kaliforniya’nın Concord ilçesinde dünyaya gelen Amerika ve baba tarafından İngiliz asıllı Thomas Jeffrey Hanks, dört çocuklu (kardeşleri Sandra, Lawrence ve Jim) bir çiftin (anne Janet Marilyn Frager, hastahane yöneticisi; baba Amos Mefford Hanks, 1991 yılında hayatını kaybetti) çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailevi sorunların başgösterdiği zamanlarda Tom, çok küçüktü fakat yıl 1961 yılında verilen boşanma kararı, 5 yaşına basan Tom’un, küçük kardeşi Jim’den ayrılmasına sebep olacaktı. Lawrence ve Sandra ile babasında kalan Tom, babasının 5 çocuklu bir Asyalı kadınla evlenmesinin ardından kalabalıklaşan eve uyum sağlamakta güçlük çekmemişti. 2 yıl sonra babasının boşanmasıyla Tom, kardeşleriyle birlikte şehir şehir dolaştılar ve en sonunda Oakland’a yerleştiler. Babası, üçüncü evliliğini, 1965 yılında iki çocuklu Frances Wong ile gerçekleştirdi.İlkokul yıllarında çalışkan, sorumluluk sahibi ve çekingen bir öğrenci olan Tom, Skyline Lisesi ve ardından Chabot Koleji‘ne gitti. Sacramento Devlet Üniversitesi‘nde okumaya başlayan Tom, okulunda düzenlenen bir kaç piyeste rol aldı. Oyunculuğu sevmeye başlayan Tom, ilerde bu işi yapacağına inanmıyor gibi görünse de, Vincent Dowling’in yardımıyla, bir film festivalinde görev almaya başladı. 3 yıl boyunca bu işi yapan Tom, sonunda kararını vermişti, oyuncu olacaktı. Bir kaç Shakespeare oyununda rol alan Tom, canlandırdığı karakterle mütevazı bir ödül de aldı. 1978 yılında (24 Ocak) Samantha Lewes ile ilk evliliğini gerçekleştiren Tom, ilk olarak, 1980 yılında Armand Mastroianni‘nin yönetmenliğini üstlendiği “He Knows You’re Alone” adlı korku filminde ‘Elliot‘ karakterini canlandırdı.Ardından, 10 sezonu tamamlayan “The Love Boat” adlı dizinin 4. sezon, 1. bölümünde rol aldı. Aynı yıl, 2 sezon süren “Bosom Buddies” dizisinde 37 bölüm boyunca ‘Buffy Wilson‘ karakterini canlandırdı. 1982 yılında Tom, “Taxi” ve “Happy Days” adlı TV dizilerine konuk oldu. Aynı yıl, Steven Hilliard Stern’in yönetmenliğini yaptığı “Mazes and Monsters” adlı TV filminde ‘Robbie Wheeling‘ karakterini canlandırdı. ’83 sonlarında ve daha sonra sonra ’84 yılında bir bölüm olmak üzere, “Family Ties” dizisinin 3 bölümünde ‘Ned Donnelly‘ karakterini canlandırdı. 1984 yılında Tom, Ron Howard‘ın yönetmenliğini yaptığı “Splash” adlı filmde Daryl Hannah ile başrolde yer aldı. Tom’un ‘Allen Bauer‘ karakterini canlandırdığı film, ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar adayı oldu. Aynı yıl, Neal Israel‘in yönetmenliğini üstlendiği “Bachelor Party” adlı komedi filminde ‘Rick Gassco‘ karakterini canlandırdı.

1985 yılında, Stan Dragoti‘nin yönettiği “The Man With One Red Shoe” ve Nicholas Meyer‘in yönettiği “Volunteers” adlı yapımda rol aldı. 1986 yılında, Shelley Long ile birlikte oynadığı “The Money Pit” adlı yapımda ‘Walter Fielding‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl, Garry Marshall‘ın yönetmenliğini üstlendiği “Nothing In Common” ve Moshé Mizrahi’nin yönettiği “Every Time We Say Goodbye” adlı yapımda yer aldı.1987 yılında, eşi Lewes ile boşanma kararı alan Tom, iki çocuğunu düzenli olarak görmeye devam etti. Aynı yıl, Dan Aykroyd ile rol aldığı “Dragnet” adlı yapımda ‘Pep Streebeck‘ karakterini canlandırdı. 1988 yılında, rol aldığı “Big” adlı yapımda ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında Oscar’a aday gösterilen Tom, kariyerinde yükselişe geçmiş, başarılı performanslarıyla yönetmenlerin gözde isimlerinden biri olmuştu. 30 Nisan’da Rita Wilson ile dünyaevine giren Tom, aynı yıl, David Seltzer‘in yazıp, yönettiği “Punchline” adlı yapımda ‘Steven Gold‘ karakterine can verdi. Filmde Sally Field ve John Goodman ile birlikte rol aldı. 1989’da, Dana Olsen‘in senaryosunu yazdığı, Joe Dante‘nin yönetmenliğini yaptığı “The ‘burbs” adlı yapımda ‘Ray Peterson‘ karakterini canlandırdı. Ardından “Turner & Hooch” adlı komedi filminde ‘Scott Turner‘ karakterini canlandırdı. 1990 yılında, John Patrick Shanley‘in yönettiği “Joe Versus the Volcano“da Meg Ryan ile birlikte başrolde yer aldı. Ardından, Brian De Palma‘nın yönetmenliğini üstlendiği ve Tom’un ‘Sherman McCoy‘ karakterini canlandırdığı “The Bonfire of the Vanities” adlı yapımda Bruce Willis, Morgan Freeman ve Melanie Griffith ile rol aldı.1992 yılında, “Radio Flyer” adlı yapımda ‘Mike‘ karakterine can verdi. Ardından, 7 sezonu tamamlayan gerilim dizisi “Tales From the Crypt“in 4. sezon, 1. bölümüne ‘Baxter‘ karakteriyle konuk oyuncu, Tom Hanks olarak da konuk yönetmen oldu.

Aynı yıl, “A League of Their Own” adlı spor filminde Madonna ile rol aldı. 1993 yılında, Nora Ephron‘un yönetmenliğini üstlendiği “Sleepless In Seattle” adlı romantik / komedi filmindde, eşi Wilson ile rol aldı. Film, ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Müzik’ dalında Oscar adayı oldu.”Fallen Angels” adlı TV dizisinin 1. sezon, 2. bölümünün yönetmenliğini üstlenen Tom, Jonathan Demme‘nin yönetmenliğini üstlendiği “Philadelphia” adlı yapımda Denzel Washington ile rol aldı. Filmin müziklerini yapan Bruce Springsteen, ‘En İyi Müzik’ dalında Oscar adayı olurken, ‘Andrew Beckett‘ karakterini canlandıran Hanks de ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında aday oldu. 1994 yılında, “Vault of Horror I” adlı TV filminde rol aldı. Aynı yıl, “Forrest Gump” adlı yapımda ‘Forrest Gump‘ karakterini canlandırdı. Hanks’in ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında Oscar olduğu film, toplam 6 dalda Oscar adayı oldu.1995 yılında, Ron Howard‘ın yönetmenliğini yaptığı “Apollo 13” adlı filmde ‘Jim Lovell‘ karakterini canlandırdı. Film, ‘En İyi Film Düzenleme’ ve ‘En İyi Ses’ dalında Oscar adayı oldu. 1995 yılında, 3 dalda Oscar adayı olan “Toy Story” adlı animasyon yapımında ‘Woody‘ karakterini canlandırdı. Ardından, filmin video oyunu “Toy Story Activity Center“da da seslendirme yaptı.1996 yılında Hanks, senaryosu ve yönetmenliği kendisine ait olan “That Thing You Do!” adlı yapımda ‘Mr. White‘ karakterini canlandırdı.1998 yılında, 60’ar dakikalık 12 bölümden oluşan “From The Earth To the Moon” adlı serinin son bölümüne ‘Jean-Luc Despont‘ karakteriyle konuk oldu. Ayrıca Hanks, bu serinin 4 bölümüne senaryo yazdı. Aynı yıl, kariyeri için çok önemli bir projede daha yer aldı; “Saving Private Ryan“. Hanks’in ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında Oscar adayı olduğu film, 6 dalda Oscar adayı olurkeen, 5 dalda ödül aldı. Steven Spielberg‘ün yönetmenliğini yaptığı filmde Hanks, ‘John H. Miller‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl Hanks, Nora Ephron’un yönettiği “You’ve Got Mail” adlı komedi filminde ‘Joe Fox‘ karakterine can verdi.1999 yılında, “Toy Story 2“de ‘Woody‘ karakterine sesini verdi. 2001’de “Bands of Brothers” adlı seri ve 5 dalda Oscar adayı olan “Road to Perdition“da rol aldı. Sam Mendes‘in yönetmenliğini yaptığı filmde Hanks, ‘Michael Sullivan‘ karakterini canlandırdı. 2002 yılında Hanks, Leonardo DiCaprio ve Christopher Walken ile birlikte oynadığı “Catch Me If You Can“de ‘Carl Hanratty‘ karakterini canlandırdı. Film, 2 dalda Oscar adayı oldu.2003 yılında Hanks, “Freedom: A History Of Us” adlı serinin 7 bölümünde ‘Abraham Lincoln‘ü (Bu arada, Hanks’in soyu, Lincoln’e dayanmaktadır) canlandırdı. 2004 senesinde, Ethan & Joel Coen ortak yaapımı olan “The Ladykillers” adlı yapımda ‘Profesör G.H. Dorr‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl, “The Terminal“, “Elvis Has Leth The Building” ve 3 dalda Oscar adayı olan film “The Polar Express“de rol aldı.

2005’te, senaryosuna da el attığı “Magnificent Desolation: Walking on the Moon 3D” belgeselinde seslendirme yaptı. 2006 yılında, “Cars” adlı animasyon fiminde ‘Woody Car‘ karakterini seslendirdi. Film, 2 dalda Oscar adayı oldu. Aynı yıl, Dan Brown‘ın olay yaratan romanından uyarlanan “The Da Vinci Code” adlı yapımda ‘Robert Langdon‘ karakterini canlandırdı. 2007’de, “Charlie Wilson’s War” ve “The Great Buck Howard“da rol aldı.2009 yılında, yine Brown’ın romanından uyarlanan “Angels & Demons“da başrol oynadı. Yıl içinde, üç defa David Letterman’ın şovuna katılan Hanks, “Toy Story 3“te sesiyle yer alacak