bildirgec.org

family hakkında tüm yazılar

Orla Frøsnapper (2011)

queennothing | 07 October 2011 08:17

“Corpse Bride” ve “Fantastic Mr. Fox”un sahne arkasında görev alan Peter Dodd, 2006 senesinde “The Tale of Sir Richard” adlı kısa animasyonu çekmişti. Yönetmenin 2011 senesinde çektiği “Orla Frøsnapper” ise ilk uzun metrajlı yapımı. Türkçe’ye “Kurbağa Surat” olarak çevrilen film, Ole Lund Kirkegaard’ın eserinden uyarlandı. Yaklaşık 5 Milyon Dolar ile çekilen Danimarka çıkışlı film, ülkemizde 30 Eylül 2011 tarihinde gösterime girdi. Orjinal seslendirmesinde Danimarkalı aktör Nikolaj Lie Kaas, Thure Lindhardt, Nicolaj Kopernikus, Ole Thestrup, Cecilie Stenspil ve David Bateson’un yer aldıkları filmin tanıtım videosunu buradan seyredebilirsiniz.

It’s a Wonderful Life (1946)

queennothing | 14 August 2011 12:14

1897 senesinde İtalya’da dünyaya gelen yönetmen Frank Capra‘yı “Mr. Smith Goes to Washington”, “It Happened One Night” gibi yapımlardan tanıyoruz. Capra’nın 1946 senesinde çektiği sinema filmi “It’s a Wonderful Life“, yönetmenin en iyileri arasında baş sırada yer alıyor. Senaryosu Frances Goodrich, Albert Hackett, Philip Van Doren Stern, Jo Swerling, Michael Wilson ve yine Capra tarafından yazılan filmin müzikleri Dimitri Tiomkin , düzenlemeleri William Hornbeck , sanat yönetmenliği Jack Okey, set dekoratörlüğü ise Emile Kuri tarafından yapıldı. Başollerini 1997 senesinde yaşamını yitiren Oscar Ödüllü aktör James Stewart ile 1986 senesinde yaşamını yitiren Oscar Ödüllü aktris Donna Reed‘in paylaştıkları filmde Oscar Ödüllü aktör Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Gloria Grahame, Ward Bond ve Frank Faylen de rol alıyor. Film, Yılın Filmi, En İyi yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Düzenleme ve En İyi Ses Düzenleme dallarında Oscar’a aday gösterildi.

Komşum Totoro; Tonari no Totoro (1988)

queennothing | 07 August 2011 18:18

Uzakdoğu Animasyon Sineması’nın usta ismi Hayao Miyazaki‘den güzel bir film daha; “Tonari no Totoro“. 1988 senesinde gösterime giren film, Satürn Ödülü adaylığı yanısıra Japonya’da gerçekleştirilen bir çok festivalde çeşitli ödüllere layık görüldü. İngilizce’ye ‘My Neighbor Totoro’, Türkçe’ye ise ‘Komşum Totoro’ olarak çevrilen 85 dakikalık eser, ülkemizde 2007 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Miyazaki tarafından yazılan filmde Hitoshi Takagi, Noriko Hidaka, Chika Sakamoto, Shigesato Itoi, Sumi Shimamoto, Tanie Kitabayashi ve Yûko Maruyama seslendirme yaptılar.
İnsandan ırak, orman içinde bir yere taşınan babalarının yanında gelen Satsuki ile Mei, başta alışamadıkları bu yerde Totoro adında komşularıyla tanışırlar hayatları değişir.

Brother Bear (2003)

queennothing | 01 July 2011 21:57

The Lion King‘in (Aslan Kral) set arkası çalışanlarından Aaron Blaise ile Robert Walker’şn ortak yönettikleri sinema filmi “Brother Bear” (Ayı Kardeş), 2003 senesinde vizyona girdi. Satürn Ödülleri, ASCAP Sinema-TV Ödülleri ve Annie Ödülleri’nde çeşitli dallara aday gösterilen yapım, En İyi Animasyon dalında Oscar’a aday gösterildiyse de ödülü Finding Nemo‘ya kaptırdı. Joaquin Phoenix, Dave Thomas, Jason Raize, Jeremy Suarez, Rick Moranis, Michael Clarke Duncan, D.B. Sweeney, Dave thomas gibi isimlerin seslendirme yaptıkları film, Disney tarafından çıkarıldı. Çok eski zamanlarda, üç kardeş arasında geçen öykümüz, dünyaya başka gözlerle bakmak ve sevgiye dönüşen nefret üzerinde duruyor. Büyük küçük herkesin gönlüne taht kuran “Brother Bear”in orjinal süresi 85 dakika.

Little Manhattan (2005)

padmess | 01 June 2011 09:22

11 yaşındaki iki çocuğun Manhattan’da buldukları aşkı anlatan film, 2005 yılında gösterime girmiştir.
Filmde Manhattan’da boşanma sürecindeki ailesiyle yaşayan 11 yaşındaki Gabe’in (Josh Hutcherson) Rosemary’e (Charlie Ray) olan büyük aşkını küçük yaşına rağmen onun romantik dünyasından izleriz.
Başrolde iki çocuğun yer almasından ötürü sadece çocuklara hitap eden bir film olduğu düşünülse de; hayata dair ince detaylarla oluşturulmuş diyalogları, platonik aşkı ve sevgiyi sorgulayışı ile bu durumun sadece görünüşten ibaret olduğunu söyleyebiliriz.
Film; bu iki çocuğun ilk aşkını, büyüklerin çizdiği sınırlara rağmen küçük dünyalarındaki büyük yaşantılarını hem romantik hem de komik bir dille ele alsa da bir çocuğun anne ve babasının ayrılışından nasıl etkilendiğine de çok fazla trajik öğeye yer vermeden değinir.
Senaryosu Jennifer Flackett‘a ait olan filmi ilk yönetmenlik deneyimini bu filmle yaşayan Mark Levin yönetmiştir.

Yaz Saati; L’heure d’été (2008)

queennothing | 16 May 2011 10:57

1955 doğumlu Fransız yönetmen Olivier Assayas‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “L’heure d’été“, 2008 senesinde gösterime girdi. İngilizce’ye ‘Summer Hours’, Türkçe’ye ‘Yaz Saati’ olarak çevrilen 100 dakikalık film, 4 Milyon Euro ile tamamlandı. Senaryosu yine Assayas tarafından yazılan yapımda Fransız aktris Juliette Binoche, Charles Berling, Belçika doğumlu aktör Jeremie Renier ve Clint Eastwood’un oğlu Kyle Eastwood rol alıyor. Boston Film Festivali’nde ödül alan “L’heure d’été“, Chicago, Los Angeles, Washington, New York ve Fransa’da gerçekleşen festivallerde beğeniyle karşılandı. Sosyete terbiyesiyle yetişmiş varlıklı bir ailenin ani bir ölümle sarsılışı ve bu ölüm sayesinde bir araya gelen kardeşlerin birbirlerinden ne denli farklı olduklarını anlamasıyla tahammül sınırlarını ölçen eser, Assayas’ın en iyi filmi olarak anılıyor.

Haylaz Domuzcuk; Babe (1995)

queennothing | 14 May 2011 16:30

İki defa Oscar’a aday gösterilen Avustralya doğumlu sinemacı Chris Noonan‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Babe“, 1995 senesinde gösterime girdi. Dick King-Smith’in kitabından uyarlanan filmin senaryosu George Miller ile Nooman tarafından yazıldı. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Düzenleme ve En İyi Set Dekorasyonu dallarında Oscar adayı olan film, En İyi Görsel Efekt dalında Oscar Ödülü kazandı. En İyi Fantastik Film dalında Satürn Ödülü kazanan “Babe“, BAFTA ve Altın Küre’de de ilgiyle karşılandı.
Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktör James Cromwell ile Magda Szubanski‘nin rol aldıkları filme Hugo Weaving, Christine Cavanaugh ve Miriam Flynn da sesleriyle destek verdi.

Dinozorlar yeniden; Jurassic Park (1993)

queennothing | 02 May 2011 14:27

Üç defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan yapımcı/ yönetmen Steven Spielberg‘in “Super 8” ile “Terra Nova“sı merakla bekleniyor. Yönetmenin 1993 senesinde çektiği sinema filmi “Jurassic Park“, büyük, küçük herkesin gönlüne taht kuran muhteşem bir bilim-kurgu macerası.Michael Crichton’un kitabından uyarlanan film, En İyi Ses Efekti, En İyi Görsel Efekt ve En İyi Ses dallarında Oscar Ödülü kazandı. Satürn, BAFTA ve Grammy’nin de içinde bulunduğu bir çok etkinlikte çeşitli ödüllere layık bulunan 63 Milyon Dolarlık yapım, 1997’de “The Lost World: Jurassic Park” ve 2001’de “Jurassic Park III” ile devam etti.

O herkesten iyi pişirir; Ratatouille (2007)

queennothing | 26 April 2011 12:10

İki Oscar Ödüllü Amerikan yönetmen Brad Bird ile Jan Pinkava‘nın birlikte yönettikleri animasyon filmi “Ratatouille“, 2007 senesinde gösterime girdi. En İyi Senaryo, En İyi Ses, En İyi Ses Düzenleme ve En İyi Müzik dallarında Oscar adayı olan film, Yılın Animasyonu Oscarı’nı aldı. 150 Milyon Dolar gibi devasa bir bütçeyle çekilen filmde Brad Garrett, Lou Romano, Patton Oswalt, Ian Holm, Will Arnett, Janeane Garofalo, Peter O’Toole ve John Ratzenberger gibi isimler seslendirme yaptılar. Hayalleri gerçeğe dönüştürmek, imkansızı mümkün kılmak üzerine oldukça eğlenceli bir animasyon eseri olan “Ratatouille“, tahmin edeceğiniz gibi yine Disney mutfağında pişti.

Flight of the Navigator (1986)

queennothing | 26 April 2011 10:45

Amerikan yönetmen Randal Kleiser’iin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Flight of the Navigator“, 1986 senesinde gösterime girdi. Mark H. Baker, Michael Burton ve Matt MacManus’un senaryosunu yazdıkları yapım, En İyi Bilim Kurgu Filmi, En İyi Yönetmen ve En İyi Genç Oyuncu dallarında Satürn adayı oldu. Kanada doğumlu aktör Joey Cramer, iki defa Emmy’e aday gösterilen Amerikan aktör Paul Reubens, Cliff De Young, aktris Veronica Cartwright, Howard Hesseman ve dört defa Altın Küre’ye layık görülen aktris Sarah Jessica Parker‘in rol aldığı 90 dakikalık filmin çekimleri Amerika’da tamamlandı.

12 yaşında bir çocuk olan David, bir akşam yalnız başına ormanda dolaşırken küçük bir kaza geçirir ve bayılır. David’in yaşamını tümden değiştirecek olan bu olay, ufoları da Dünya’ya getirecek ve NASA’yı bile şaşırtacak bir takım olaylar meydana çıkacaktır.