bildirgec.org

adventure hakkında tüm yazılar

Alexis Zorbas (1964)

elizabethtaylor | 11 December 2011 23:19

Kıbrıs doğumlu yönetmen Mihalis Kakogiannis‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Alexis Zorbas“, 1964 senesinde gösterime girdi. Nikos Kazantzakis’in romanından uyarlanan filmde usta aktör Anthony Quinn, 2003 senesinde yaşamını yitiren İngiliz aktör Alan Bates, Yunan aktris Irene Papas ve 2000 senesinde yaşamını yitiren Lila Kedrova rol alıyor. En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında Oscar’a aday gösterilen film, En İyi Siyah-Beyaz Düzenleme, En İyi Set Dekorasyonu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında Oscar kazandı. Üç dalda BAFTA, beş dalda Altın Küre adayı olan ve bütçesi 1 Milyon Doları bile bulmayan filmin orjinal süresi 145 dakikadır.

Deliverance (1972)

queennothing | 03 December 2011 16:19

Beş defa Oscar’a aday gösterilen İngiliz sinemacı John Boorman‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Deliverance“, 1972 senesinde çekildi. James Dickey’in romanından uyarlanan filmin senaryosu yine James Dickey tarafından yazıldı. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Jon Voight ile Amerikan aktör Burt Reynolds‘un başrollerini paylaştıkları filmde aktör Ned Beatty ile aktör Ronny Cox da rol alıyor. En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Düzenleme dallarında Oscar adayı olan filmin orjinal süresi 110 dakikadır.

Fransız – Kadın komedisi; Viva Maria! (1965)

queennothing | 04 November 2011 20:48

1995 senesinde yaşamını yitiren Fransız yönetmen Louis Malle‘nin çektiği sinema filmi “Viva Maria!“, 1965 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Jean-Claude Carrière ile Malle tarafından yazılan yapım, Fransız Sineması’nın en hoş kadın filmlerinden biridir. Başrollerinde Fransız aktris Brigitte Bargot ile yine Fransız aktris Jeanne Moreau‘nun birlikte rol aldıkları film, Bardot’a ‘En İyi Yabancı Aktris’ dalında BAFTA adaylığı getirirken, Moreau’ya BAFTA kazandırdı. 2,5 Milyon Dolar ile tamamlanan yapım, Meksika’da çekildi. 1907 senesinde geçen film, Bardot’un sinemasal kariyerine sadece güzel değil, aynı zamanda ‘kendi ayakları üzerinde durabilen kadın’ sıfatını kazandırmasıyla öne çıkıyor.

African Cats (2011)

elizabethtaylor | 09 October 2011 00:00

İki belgesel yönetmeni Alastair Fothergill ile Keith Scholey’in birlikte çektikleri “African Cats” adlı belgesel film, ülkemizde 18 Kasım 2011 tarihinde gösterime girecek. Kenya’da çekilen ve Walt Disney’in sponsorluğuyla dağıtılan 89 dakikalık yapım, dünyanın dört baş kedigillerinden aslanlar ve kaplanların yabani hayat koşullarını konu ediniyor. Türkçe’ye “Afrika Kedileri” olarak çevrilen filme Oscar adaylığı bulunan aktör Samuel L. Jackson sesiyle eşlik ediyor. Filmin tanıtım videosunu izlemek için buraya tıklayın.

Extremely Loud and Incredibly Close (2011)

queennothing | 05 October 2011 11:34

İlk filmi “Billy Elliot” ile oldukça büyük bir başarı elde eden Stephen Daldry‘i “The Reader”, “The Hours” gibi filmlerden tanıyoruz. İngiliz yönetmenin son çektiği sinema filmi “Extremely Loud and Incredibly Close“, 2012 senesinde gösterime girecek. Jonathan Safran Foer’in romanından uyarlanan filmde iki defa Oscar Ödülü kazanan Amerikan aktör Tom Hanks, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Sandra Bullock, genç aktör Thomas Horn,James Gandolfini, Max von Sydow, Jeffrey Wright, Viola Davis, Adrian Martinez, Griffin Newman ve John Goodman gibi isimler rol alıyor. Ülkemizde 12 Mart 2012 tarihinde vizyonlarda olması beklenen yapım, 11 Eylül saldırısında babasını kaybeden küçük bir oğlan çocuğunun heyecanlı ve meraklı yapısını konu ediniyor.

Hayat Sana Güzel; The Change-Up (2011)

elizabethtaylor | 25 September 2011 13:07

1969 doğumlu Amerikan yönetmen David Dobkin‘in yönetmenliğini yaptığı komedi filmi “The Change-Up” (Hayat Sana Güzel), 2011’de çekildi. Altın Küre Ödüllü Amerikan aktör Jason Bateman ile son dönemlerde Hollywood’un aranan oyuncusu haline gelen Ryan Reynolds‘un başrollerini paylaştıkları yapımda Amerikan aktris Olivia Wilde, başarılı aktör Alan Arkin, aktris Leslie Mann, Mircea Monroe, Ming Lo, Gregory Itzin ve Ned Schmidtke gibi isimler de rol alıyor. 52 Milyon Dolar gibi bir bütçeye sahip olan filmin çekimleri Amerika’da gerçekleşti. Filmin senaryosu Jon Lucas ve Scott Moore tarafından yazıldı.

J.J. Abrams “Star Trek 2″yi de yönetecek

queennothing | 14 September 2011 10:17

Lost dizisinin yapımcısı olarak bilinen J.J. Abrams‘ın çektiği “Star Trek“, gişede 386 Milyon Dolar elde ederek 2009 senesinin en çok seyredilen filmlerinden biri olmuştu. Chris Pine, Zachary Quinto, Simon Pegg, Bruce Greenwood, Zoe Saldana, Eric Bana, Leonard Nimoy ve Karl Urban gibi isimlerin rol aldıkları yapımın devam filmi olan “Star Trek 2″nin de 2012 senesinin ortasında vizyona sokulması planlanıyor. Henüz senaryosu bile hazırlanmayan “Star Trek 2″nin yönetmeni geçtiğimiz günlerde belli oldu. İlk filmi yöneten usta sinemacı Abrams, serinin ikinci filmini de kendisinin çekeceğini açıkladı. Önümüzdeki bir senelik zaman diliminde bizlere sabırla beklemek düşüyor.

Rescue Dawn (2006)

queennothing | 11 September 2011 13:53

Almanya, Münih doğumlu yönetmen Werner Herzog tarafından çekilen sinema filmi “Rescue Dawn“, 2006 senesinde gösterime girdi. Bir Amerikan savaş pilotunun Vietnam Savaşı sonrası yaşadıklarını konu edinen filmin senaryosu, yine Herzog tarafından sinemaya uygun bir senaryo haline getirildi. Oscar Ödüllü aktör Christian Bale‘nin başrolünde yer aldığı yapımda Amerikan aktör Steve Zahn, Emmy adaylığı bulunan aktör Jeremy Davies, Marshall Bell ve Zach Grenier gibi isimler de rol alıyor. Orjinal süresi 125 dakika olan film, 10 Milyon Dolar bütçeyle tamamlandı.

Alatriste (2006)

elizabethtaylor | 03 September 2011 20:08

Arturo Pérez-Reverte’nin eserlerinden uyarlanan 17. Yüzyıl savaş filmi “Alatriste“, 2006 senesinde gösterime girdi. İspanyol yönetmen Agustín Díaz Yanes tarafından çekilen 25 milyon Dolarlık yapımda aktör Viggo Mortensen, Unax Ugalde, Elena Anaya, Pilar López de Ayala, Javier Camara, Ariadna Gil gibi isimler de rol alıyor. Cartagena Film Festivali, Avrupa Film Ödülleri, Sinema Yazarları Derneği ve Goya Ödülleri’nde çeşitli ödüller kazanan film, 145 dakikadır. İspanya’nın 17. Yüzyıl’da içinde bulunduğu vaziyeti anlatan yapım, bir savaşçı olan Diego Alatriste’nin öyküsüne dayanıyor. Krallığın emrinde bir savaşçı olan Alatriste’nin gelişen olaylarla Engizisyon’un insafına kalışını ve bu durumdan kurtulma yollarını aramasıyla şekilleniyor.

Komşum Totoro; Tonari no Totoro (1988)

queennothing | 07 August 2011 18:18

Uzakdoğu Animasyon Sineması’nın usta ismi Hayao Miyazaki‘den güzel bir film daha; “Tonari no Totoro“. 1988 senesinde gösterime giren film, Satürn Ödülü adaylığı yanısıra Japonya’da gerçekleştirilen bir çok festivalde çeşitli ödüllere layık görüldü. İngilizce’ye ‘My Neighbor Totoro’, Türkçe’ye ise ‘Komşum Totoro’ olarak çevrilen 85 dakikalık eser, ülkemizde 2007 senesinde gösterime girdi. Senaryosu yine Miyazaki tarafından yazılan filmde Hitoshi Takagi, Noriko Hidaka, Chika Sakamoto, Shigesato Itoi, Sumi Shimamoto, Tanie Kitabayashi ve Yûko Maruyama seslendirme yaptılar.
İnsandan ırak, orman içinde bir yere taşınan babalarının yanında gelen Satsuki ile Mei, başta alışamadıkları bu yerde Totoro adında komşularıyla tanışırlar hayatları değişir.