bildirgec.org

horror hakkında tüm yazılar

The Innocents (1961)

queennothing | 27 November 2011 10:54

Usta yazar Henry James’in romanından uyarlanan sinema filmi “The Innocents“, 1995 senesinde yaşamını yitiren İngiliz yönetmen Jack Clayton tarafından çekildi. İki dalda BAFTA adayı olan film, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye de aday gösterildi. 1921 senesinde dünyaya gelen ve oyunculuk kariyeri boyunca altı defa Oscar’a aday gösterilen İngiliz aktris Deborah Kerr‘in başrolünde yer aldığı filmde Peter Wyngarde, Megs Jenkins, Michael Redgrave ve çocuk oyuncular Martin Stephens ile Pamela Franklin rol alıyor. Çekimleri İngiltere’de gerçekleşen 100 dakikalık film, siyah-beyaz olarak çekildi.

Katilin Yüzü; Faces in the Crowd (2011)

queennothing | 03 October 2011 23:02

Yönetmen Julien Magnat‘ın 2002 senesinde çektiği “Bloody Mallory” adlı gerilim filminden sonra çektiği ilk profesyonel film olan “Faces in the Crowd“, ülkemizde 7 Ekim 2011 tarihinde gösterime girecek. Resident Evil serisinden tanıdığımız Ukraynalı aktris Milla Jovovich‘in başrolünde yer aldığı filmde ‘Prison Break’ dizisinin Sara’sı Sarah Wayne Callies, Julian McMahon, Michael Shanks, aktris/ müzisyen Marianne Faithfull, Sebastien Roberts, Sandrine Holt, Kirsten Robek, Adam Harrington ve Nels Lennarson gibi isimler rol alıyor. Senaryosu Kelly Smith ve Magnat tarafından yazılan 15 Milyon Dolarlık bütçeyle Kanada’da çekildi.

Karadedeler Olayı (2011)

queennothing | 25 September 2011 11:41

1989 senesinde, Türkiye’nin ücba köylerinden birinde bir takım tuhaf olaylar yaşanmıştır. Bazı gazetecilerin durumu kamuoyuna bildirme girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanması ve köy sakinlerinin korkuyla gelen suskunluğu, cesaretli gazeteci H.B.’nin merakını cezbeder ve H.B., köye gitmeye karar verir. Köyü cinlerin bastığına inanan köylülerin çekincesine rağmen istediği veriyi yakalayamayan H.B., kamerasını küçük bir çocuğa vererek İstanbul’a geri döner. Olayımız tam da burada başlamaktadır, zira genç adam kamerasını bırakıp gittikten sonra köyde yedi kişi bu varlıklar tarafından öldürülmüştür. Jandarmaların sorguladığı H.B.’nin ise serbest bırakıldıktan sonra sırra kadem basması olaya bir kat daha gizem katacaktır.

El día de la bestia (1995)

queennothing | 24 September 2011 11:38

İspanyol yönetmen Álex de la Iglesia‘yı 2008 senesinde gösterime giren “The Oxford Murders” adlı gerilim filminden tanıyoruz. İspanyol yönetmenin 1995 senesinde çektiği gerilim suç komedisi “El día de la bestia“, Şeytan ve rahip ikigeninin ilk önemli örneklerinden biridir. Senaryosu Jorge Guerricaechevarría ve yine Álex de la Iglesia tarafından yazılan yapımda Álex Angulo, Santiago Segura, Armando De Razza, Nathalie Seseña, Maria Grazia Cucinotta, Terele Pávez ve Gianni Ippoliti gibi isimler rol alıyor. 2 Milyon Dolarlık bütçeyle İspanya’da çekilen film, İngilizce’ye “The Day of the Beast” olarak çevrildi. Sekiz dalda Goya Ödülü adayı olan “El día de la bestia”, altı dalda Goya Ödülü’nün sahibi oldu.

Tiksinti; Repulsion (1965)

queennothing | 28 August 2011 15:58

Fransız Sineması’nın gizem ve gerilim yapımlarının ustası olan Roman Polanski‘nin yönemenliğini yaptığı sinema filmi “Repulsion
1965 senesinde çekildi. Senaryosu Gérard Brach, David Stone ve Polanski tarafından yazılan yapım Berlin Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne layık görülürken bir dalda BAFTA’ya da aday gösterildi. Başrolünde Fransız aktris Catherine Deneuve‘nin yer aldığı yapımda Ian Hendry, Yvonne Furneaux, John Fraser, Renee Houston, Patrick Wymark, Hugh Futcher ve Helen Fraser de rol alıyor. Bütçesi 300.000 Dolar yapım, Türkçe’ye ‘Tiksinti’ olarak çevrildi.

Don’t Be Afraid of the Dark (2010)

queennothing | 19 August 2011 14:51

1973 senesinde TV için çekilen “Don’t Be Afraid of the Dark” adlı sinema filminin yeniden uyarlaması olan 2010 çıkışlı “Don’t Be Afraid of the Dark“ın (Karanlıktan Korkma) senaryosu Guillermo del Toro tarafından düzenlendi. Yönetmen Troy Nixey‘in ilk yönetmenlik deneyimi olan filmde Dawson’s Creek dizisiyle tanınan Amerikan aktris Katie Holmes, Emmy adaylığı bulunan İngiliz aktör Guy Pearce, İngiliz aktris Julia Blake, genç oyuncu Bailee Madison, James Mackay, Alan Dale ve Emelia Burns gibi isimler rol alıyor. Düzenlemeleri Jill Bilcock, sanat yönetmenliği Lucinda Thomson, dekoratörlüğü Kerrie Brown tarafından yapılan filmin kostüm tasarımı Wendy Chuck tarafından hazırlandı. Yaklaşık 13 Milyon Dolar ile çekilen filmin resmi web sitesine buradan erişebilirsiniz.

EVIL DEAD (A Turkish Fan Film)

deppthedepp | 30 July 2011 14:19

EVIL DEAD (A TURKISH FAN FILM)

Evil Dead fan film
Evil Dead fan film

The Evil Dead‘i seyretmeyen korku filmi fanatiği var mıdır bilmiyorum ama benim en beğendiğim korku filmleri sıralamasında üst sıradadır. Her defasında izlerken beni etkileyen bir yapımdır. Gerek filmin konusu gerek geçtiği mekan beni çok ama çok etkiler. Günümüz korku filmlerinde bu filmden alıntılar görebiliriz.

Dünyada sayısız fan film yapılıyor. Türkiye’de ise genelde Star Wars hayranları kendi filmlerini yapıyorlar. Ve şimdi de The Evil Dead‘i görmüş olmak beni gerçekten mutlu etti. Gençlere her zaman böyle işlerde destek çıkılmasını benimseyen ben bu filmi izlemeyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Halka; The Ring (2002)

queennothing | 01 July 2011 21:20

Pirates of the Caribbean (Karayip Korsanları) serisinden tanıdığımız Amerika doğumlu sinemacı Gore Verbinski‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Ring“, Hollywod korku sinemasına verilmiş önemli eserlerden biridir. Koji Suzuki’nin romanından uyarlanan filmde Oscar adaylığı bulunan İngiliz aktris Naomi Watts, İngiliz aktör Brian Cox, Yeni Zelanda doğumlu aktör Martin Henderson, dört defa Oscar’a aday gösterilen aktris Jane Alexander, Lindsay Frost, Amber Tamblyn, Daveigh Chase, Adam Brody ve Pauley Perrette gibi isimler rol alıyor. 48 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan yapım, Hideo Nakata’nın çektiği 1998 çıkışlı film “Ringu“nun yeniden çevrimidir. DVD kopyası 2 milyondan fazla satan filmde rol alması için Jennifer Connelly, Kate Beckinsale ve Gwyneth Paltrow düşünülmüş. Film, 2005’te “The Ring Two” ile devam etti.

Hayvan Mezarlığı; Pet Sematary (1989)

queennothing | 23 June 2011 21:23

1951 senesinde Amerika’da dünyaya gelen yönetmen Mary Lambert‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Pet Sematary“, 1989 senesinde çekildi. Gerilim edebiyatının usta yazarı Stephen King’in eserinden uyarlanan filmin senaryosu yine King tarafından yazıldı. Ortalama 10 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen yapım, Satürn Ödülleri’nde En İyi Korku Filmi dalında aday oldu. Amerikan aktör Dale Midkiff‘in başrolünde yer aldığı filmde Fred Gwynne, Denise Crosby, Michael Lombard, Miko Hughes, Brad Greenquist, Blaze Berdahl, Susan Blommaert ve Liv Davies gibi isimler de rol alıyor.
Doktor Louis Creed, ailesiyle birlikte ücba bir kasabada ev tutmuştur. Bölgede doktorluk yapacak olan Louis, karısı ve iki çocuğuyla mutlu mesut yaşayacaklarını düşündüğü bu yerde sadece kamyonların geçtiği bir otoban ve bir de hayvan mezarlığı olduğunu görünce endişelenir. Çocukların uzak durdukları sürece bir zarar getirmeyecek olan bu durum, zamanla tehlikeli bir boyut alacak ve ölüm, Creed Ailesi’ni ziyaret edecektir.

Ölümü yaşayanlar; Flatliners (1990)

queennothing | 22 June 2011 21:14

Amerikan yönetmen Joel Schumacher‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Flatliners“, 1990 senesinde çekildi. Senaryosu Peter Filardi tarafından yazılan filmde Altın Küre Ödüllü aktör Kiefer Sutherland, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Julia Roberts, Kevin Bacon, Hope Davis, Oliver Platt ve William Baldwin gibi isimler rol alıyor. Ortalama 26 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekilen bilim-kurgu/ korku filmi “Flatliners” (Çizgi Ötesi), En İyi Ses Efekti dalında Oscar adayı olurken, En İyi Bilim-Kurgu Filmi ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında Satürn adayı oldu. Film, ülkemizde ‘Çizgi Ötesi’ adıyla 1991 başında vizyona girdi. Ölümden sonra yaşam olup olmadığı üzerine çekilen filmlerin aksine “Flatliners”, ölüm anının nasıl bir şey olduğunu bilmek isteyen bir grup doktor adayının heyecanlı ve tehlikeli maceralarını anlatıyor.