Geçen gün bir ilk gerçekleşti ve ayrılıkçı pek Katalan Barça‘nın sponsorluğunu Turkish Airlines resmen aldı. İmzalar atıldı ve hep birlikte dünya evine girildi. (en nefret ettiğim deyim)Bundan haftalar önce değerli Barselona futbolcularını taşıyan pek Airlines – “Turkish” onların şerefine ayrılıkçı anonslar yaparak ispanyol halkının gözünde zaten eğriti bir imaj bırakmıştı. (1)

uçtu uçtu kuş uçtu....
uçtu uçtu kuş uçtu….

Esas ilginç olan ise, imzalar atıldıktan sonra Joan Laporta‘nın o güzel sırıtışıyla mikrofonlara “Şükran… Şükran…” diyerek mutluluğunu yansıtma ihtiyacı duymasıydı. Hoş böyle bir olay hiç yaşanmasa; ne böyle bir yazı olurdu, ne de birazdan soracağım soru aklıma gelirdi. (!) (2)O gün Laporta‘nın kulağına böyle bir teşekkürü kim fısıldadı bilmiyorum, bu ispanya’daki genel bir “Türkiye” imajı olabilir!.. Hatırlayacak olursak R. Carlos‘ta, Fenerbahçe‘ye gelmeden Madrid dolaylarında kafasına fes geçirip aynı sırıtışı kameralara sergilemişti.

VIP Salonunda terlikle gezerken...
VIP Salonunda terlikle gezerken…

Bütün bunlar sanki olağan değilmiş gibi(!) aklıma birden bire, Turkish Airlines CEO’su – badem bıyıklı – Temel Kotil‘in “ele güne karşı yapayalnız böyle de olmaz ki” dedirtircesine, terlikleriyle (takunya olsaymış!) VIP salonunda göründüğü haberleri geldi. (3)

Oysa bugün gibi hatırlıyorum ki, aynı Dünya markası apronda “Deve” keserek gözümüzdeki güvenirliğine güvenirlik katmış, kalplerimizdeki tahtını sağlamlaştırmıştı… (4)

Tüm bunlar gerçekleştiği sıralarda, işçiler işlerinden olmaya başlamış, taşeron şirketler aracılığıyla daha ucuza yeni ve niteliksiz işçiler alınmaya başlanmıştı. THY, bu süreçte – FG – etiketiyle hızla markalaşırken, uçaklarımız yetersiz bakım ve teknik ekip yoksunluğundan düşüyordu – uçağın içinden çıkan ve kayıtlarda bulunmayan fazladan yolcular da cabasıydı. (5)(6)Kuşkusuz, bugün bu markanın buralarda olması; edilen duaların, kesilen kurbanların, alınan abdestlerin ve iman gücünün bir yansıması – desem de sakın inanmayın! (gösteriş bu ya)
Nedeni ise benim henüz aklıma takılan soruların tümünün yanıtını bulamamış olmam… Mesela en basiti, Turkish Airlines durduk yere Barselona takımının sponsorluğunu nasıl aldı, buna kimler ön ayak oldu?

bobiler.örg
bobiler.örg

Bundan aylar önce Feel Like A Star reklamın’da – kendimizi birer “Kevin”, birer “Costner” gibi hissetmeye yeni yeni başlamıştık ki, bir anda bir şeyler olmuş ve bu histen mahrum bırakılmıştık!Bu sefer de, ortaya kendini bir “Messi”, bir “İbrahimoviç”, bir “İniesta” sanıp, aynı gazla sağa sola imza veren insanlar görürseniz hiç şaşırmayın derim.
Umarım Kevin Costner‘de olduğu gibi, Barça‘lı futbolcuların “Biz Açılımı Destekliyoruz!” haberleri ortalığa dökülmez, ve yine bu haberlerin – iktidarın başarısız bir imaj çalışması olduğunu öğrenmeyiz! (7)(8)Yine umuyorum ki, yabancı bir hava yolu şirketi Diyarbakırspor‘a sponsor olup “Katalonya – Diyarbakır” özdeşliği kurmaya çalışmaz ve aynı durumu bize karşı kullanmaya çalışmazlar. (Elbette – Diyarbakır’ın parası bol bir sponsoru olsun… gerçi son yayın ihalesiyle olmuş gibi de olacak ama bu başka bir hikaye.) (9)(Not: Yazı 20 Ocak’ta yeniden elden geçirildi.)
Neler oldu?
1 – THY ne yapmak istiyor!!?2 – Şükran Laporta Şükran!3 – THY, Terlik Hava Yolları oldu4 – Deve kesip kurtuldular5 – THY’de iş güvencesi yoksa, yolcuların can güvenliği de yok!6 – Feel like a star! (blog)7 – Kevin Costner açılımı desteklemiş!8 – MHP’li Vural: Costner açılımı desteklememiş!9 – 321 milyon dolarlık zaferZihnimizi geliştirelim!
1 – Bobiler.örg : Salak reklamlarla dalga geçmece2 – Apronda deve kesmek3 – Türk hava yolları4 – Starız biz!