bildirgec.org

messi hakkında tüm yazılar

Dünya Kupası’nın izlenmesi gereken 10 genç yeteneği

denizkar | 10 June 2010 15:13

Eğer takımları istenen performansı gösteremezse Fabio Capello ve Dunga, Theo Walcott ve Neymar’ı kadrolarına dahil etmedikleri için çok pişman olabilirler.

Genç oyuncular geleneksel olarak Dünya Kupası tarihinde büyük patlamalar yapmışlardır. 1958 yılında Pele ve 1990 yılında Paul Gascoigne en ünlü iki örnek olabilir. Uzun ve yorucu sezonun ardından kendini kanıtlama hırsı ile dolu genç yetenekler kupadaki gerçek farkı yaratabilirler.

Ağaşıda adı geçen genç yeteneklerin seçiminde uygulanan kriter oyuncuların 23 yaş veya altında olmaları ve zaten halihazırda kendilerini dünya yıldızı olarak göstermemiş olmalarıdır. Bu yüzden, Lionel Messi, Cesc Fabregas ve Nani gibi zaten hepimizin bildiği yıldızlardan tekrar bahsedilmemiştir.

Ayrıca yazının sonunda bazı mutlaka bahsedilmesi gereken diğer isimleri de bulabilirsiniz.

Mesut Özil – Almanya, 21

Mesut Özil
Mesut Özil

Werder Bremen’in oyun kurucusu Mesut Özil için Lionel Messi veya Cristiano Ronaldo kadar başarılı olabilecek bir potansiyele sahip olduğunu söylemek hiçte abartılı bir yorum olmaz. Geçen yıl Almanya 21 yaş altı milli takımını zafere taşıyan en önemli oyuncu olarak dikkatleri çekti. Geçtiğimiz sezon Bundesliga’da 19 asist ile göz dolduran bir performans sergiledi. Mesut Özil, Jogi Loew’in kadrosundaki kilit atak oyuncularından biri ve kendine güvenenleri hayal kırıklığına uğratmayacağa benziyor.

Futbola Demokrasi Darbesi (Şampiyon Bursaspor)

uuuucar | 21 May 2010 14:31

Bursasporluların, hatta tüm Türkiye‘nin futbol tarihini değiştiren bir sezonu geride bıraktık.Bu senenin renkleri ilk kez yeşil ve beyaz oldu(gerçi Bursa‘da hep öyleydi).İstanbul takımlarının egemenliği altındaki futbol gidişatımız en sonunda özlem duyduğumuz,kıskanarak izlediğimiz Avrupa ligleri gibi daha demokratik ve çekişmeli hale gelmesi açısından çok önemli.Anadolunun herhangi bir ilinde doğup büyümüş birinin, İstanbul takımlarından birini desteklesini her zaman ahmakça bulmuştum,belki de Bursa gibi futbol kültürünün yoğun yaşandığı ve Bursaspor‘un kutsal sayıldığı için böyle düşünüyor olabilirim?Ama bana göre;”tribünde destekleyemediğin,sırf medya sana o üç takımı gösteriyor diye onlardan birini tutuyor olmak zeka geriliğinin göstergesi”ydi ve hala da böyle düşünüyorum.Bu senenin başında Avrupa kupalarına katılma hedefiyle başladı Bursaspor.Ertuğrul Sağlam ‘da elindeki küçük bütçeyle nokta tranferler yapmak zorundaydı ve Bursaspor‘un başında olduğu günden beri getirdiği bütün oyunculardan en üst verimi almayı bildi.Yayıncı kuruluşun bu sene Bursaspor ‘un maçlarını yayınlayacağını duyduğumda,deplasman maçlarını da izleyebileceğim için çok sevinmiştim.Lig başladığında Fenerbahçe ve Galatasaray fırtına gibi girdiler lige ama nefesleri kesildi,söndüler.Sonra Kayserispor bir çıkış yaparak ligin ilk yarısını lider kapattı.Hatta liderliğe de, Bursa‘ya üç tane atarak ulaşmışlardı ama onlarda erken söndüler,atmosferin dışına çıkamadan düşüşe geçtiler.Bursa, ligin başından sonuna kadar hep belirli bir ritimde,istikrarlı bir şekilde ilerleyerek tepede kalmaya kararlı olduğunu gösterdi.Kar nedeniyle ertelenen Kasımpaşaspor maçı ve Diyarbakır‘daki olaylı ve tamamlanamayan maç sonunda liderliğe yükseldi.Uzun süre lider olarak götürdüğü ligi, İstanbul‘da 0-0 biten Galatasaray maçının ardından Fenerbahçeye teslim etti.Bu arada Fenerbahçe‘yi 2-0 dan 2-3 yenerek bana;”işte şampiyonluk maçı bu.Bu maç bizi şampiyon yapar” dedirtmişti.

Şükran Sana Turkish Airlines…

uykusuz kutup ayisi | 20 January 2010 13:05

Geçen gün bir ilk gerçekleşti ve ayrılıkçı pek Katalan Barça‘nın sponsorluğunu Turkish Airlines resmen aldı. İmzalar atıldı ve hep birlikte dünya evine girildi. (en nefret ettiğim deyim)

Bundan haftalar önce değerli Barselona futbolcularını taşıyan pek Airlines – “Turkish” onların şerefine ayrılıkçı anonslar yaparak ispanyol halkının gözünde zaten eğriti bir imaj bırakmıştı. (1)

2008’in en önemli genç futbolcuları

denizkar | 23 December 2008 09:55

2008’in sonuna yaklaşırken geçtiğimiz dönemde gösterdikleri performans ile geleceğin Pele‘si veya Maradona‘sı olmaya aday genç yıldızları bir tanıyalım.

1. Lionel Messi

Lionel Messi
Lionel Messi

Messi‘nin bir numarada olması sürpriz değil. Tartışmasız şu anda yıldızı en parlak olan genç futbolcu. 1987’de Arjantin rosario’da doğan futbolcu, futbola 6 yaşındayken Grandoli isimli küçük bir kulüpte başladı. Messi’ye 11 yaşındayken “büyüme hormonu eksikliği” teşhisi kondu, bu hastalık onun hayatında belki de bir dönüm noktası oldu. O yıllarda futbolcu ile ilgilenen köklü Arjantin kulüplerinden river plate aylık 1.500 doları bulan tedavi masraflarını üstlenmek istemedi. River Plate’in tersine FC Barcelona tedavi masraflarını üstlenmeyi teklif etti, böylece ailesi oğullarının tedavisi için ispanya’ya yerleşmeye karar verdi ve Messi futbola FC Barcelona alt yapısında devam etti. 2004 yılında, 17 yaşındayken, A takıma yükseldi. FC Barcelona forması altında 2004’ten beri oynadığı 91 maçta rakip kalelere tam 41 gol gönderdi. esas olarak sağ kanat ve hücuma dönük orta saha pozisyonlarında oynayan futbolcu, FC Barcelona’daki eski takım arkadaşı Ronaldinho’dan öğrendiği atak futbol özellikleri ile forvet pozisyonuna kaymıştır.

Arjantin’li futbol sihirbazı maradona tarafından da velihat olarak gösterilen messi 2006, 2007 ve 2008 yıllarında “dünyanın en iyi genç futbolcusu” ödülünü kazanmıştır ve daha 21 yaşında olmasına rağmen hem FC Barcelona’nın hem de Arjantin milli takımının değişmez bir oyuncusu haline gelmiştir.

Lionel Messi @ Adidas Adv

RizeliAslan | 19 March 2007 10:07

http://www.youtube.com/watch?v=FkHmV0s3PjE&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Etribundergi%2Ecom%2Fforum%2Fviewtopic%2Ephp%3Ft%3D29282