Danimarka asıllı iç mimar Karsten Johansson ve Polonya asıllı, New York doğumlu Aşkenaz Yahudisi film yapımcısı Melanie Sloan‘ın evliliklerinden, dört çocuk dünyaya geldi; Vanessa Johansson, Adrian Johansson ve ikizler Hunter ile Scarlett Johansson.22 Kasım 1984 tarihinde New York’ta dünyaya gelen Scarlett Johansson, film yapımcısı olan annesinden ve ailesinin de sinemaya olan ilgisinden etkilenerek, ‘oyuncu’ olmaya karar verdi. Henüz 10. yaşını kutlayan Scarlett, New Yorklu yönetmen Rob Reiner‘in prodüktör / yazar Alan Zweibel‘in kitabından uyarlanan “North” adlı komedi filminde ‘Laura Nelson‘ karakterini canlandırdı. Bu yapım, Scarlett’in yaşamındaki en büyük şanslardan biri olmuştu, çünkü filmde “Seinfeld” dizisinin iki yıldızı Julia Louis-Dreyfus ve Jason Alexander da yer alıyordu. Ayrıca Elijah Wood da başrolde yer almaktaydı.1995 yılında Scarlett, yine bir sinema filminde rol aldı; “Just Cause“. John Katzenbach‘ın kitabından uyarlanan filmde Sean Connery, Ed Harris, Laurence Fishburne yer alıyordu ve Scarlett, filmde ‘Katie Armstrong‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl, sadece 20 bölüm hayatta kalabilen “The Client” adlı dizinin pilot bölümünde yer aldı.1996 yılında Sarah Jessica Parker, Ben Stiller, Dominic Chianese gibi isimlerin yer aldığı, Eric Schaeffer‘ın yönetmenliğini üstlendiği “If Lucy Fell“de ‘Emily‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl Lisa Krueger‘in yazıp, yönettiği “Manny & Lo” adlı yapımda, ilk başrolünü oynadı.1997 yılında oyuncu / yönetmen Eric Schaeffer ve İngiliz aktris Amanda De Cadenet‘in başrollerini paylaştığı “Fall“da rol aldı. Aynı yıl “Home Alone” serisinin 3. filmi “Home Alone 3“te ‘Molly Pruitt‘ karakterini canlandırdı.1 yıl sonra Nick Evans‘ın kitabından uyarlanan Oscar adayı film “The Horse Whisperer“de Robert Redford, Kristin Scott Thomas, Sam Neill gibi isimlerle oynadı. Aynı yıl, Erik Fleming‘in yönettiği “My Brother the Pig“de ‘Kathy Caldwell‘ karakterini canlandırdı.Annesi Melanie ile babası Karsten’in boşanması üzerine, zamanının bir kısmını babasıyla New York’ta, bir kısmınıysa annesiyle Manhattan’da geçiren Scarlett, Manhattan sınırları içerisinde bulunan Professional Children’s School‘a yazıldı. Buradan 2002 yılında mezun olan Scarlett, henüz okulunu bitirmeden, 2001 yılında üç sinema projesinde daha yer aldı.

Bunlardan ilki Joel & Ethan Coen kardeşlerin yarattığı, Oscar adayı olan film “The Man Who Wasn’t There” idi. Diğeri, yine Oscar adayı olan Terry Zwigoff‘un yönetmenliğini üstlendiği “Ghost World” ve diğeri de Nastassja Kinski ve Tony Goldwyn ile başrollerini paylaştığı Macar yönetmen Éva Gárdos‘un yönettiği “An American Rhapsody” oldu.2002 yılında, Yeni Zelandalı yönetmen Ellory Elkayem‘in yönetmenliğini üstlendiği “Eight Legged Freaks“te ‘Ashley Parker‘ karakterini canlandırdı.2003 yılında, Sofia Coppolanın yazıp, yönettiği “Lost in Translation“da, Bill Murray ile başrolde yer aldı. Film, ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar kazanırken, 3 farklı dalda aday olmuştu. Hollywood’un aranan isimlerinden olan Scarlett, New York Üniversitesi‘nin ‘Uygulamalı Sinema Bölümü‘ne, kurul tarafından kabul olmayınca, oyunculuğa daha sıkı sarıldı ve 2003 yılında Colin Firth ve Tom Wilkinson ile Peter Webber‘in yönetmenliğini üstlendiği “Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız)”de ‘Griet‘ karakterini canlandırdı. Tracy Chevalier‘in romanından uyarlanan film, Barok Dönemi ressamlarından Johannes Vermeer‘i anlatır.

2004 yılında, Brooklynli yönetmen / oyuncu Brian Robbins‘in yönetmenliğini üstlendiği “The Perfect Score” komedisinde ‘Francesca Curtis‘ karakterini canlandırdı. Hemen ardından, kendisine Altın Küre adaylığı getiren yapım “A Love Song for Bobby Long“da John Travolta ile birlikte yer aldı. Scarlett’in ‘Pursy Will‘ karakterini canlandırdığı filmi, Shainee Gabel yönetti. Aynı yıl, Helen Hunt ile “Good Woman“da ‘Meg Windermere‘ karakterini canlandırdı. Oscar Wilde‘nin oyunundan uyarlanan filmin yönetmenliğini, İngiliz yönetmen Mike Barker yaptı.Aynı yıl, animasyon dizisi olan “SpongeBob“un sinema filmine uyarlanmış hali, “The SpongeBob SquarePants Movie“de ‘Mindy‘ karakterine sesini verdi. Filmin video oyununda da seslendirme yaptı.2004 bitmeden, Paul Weitz‘in yazıp, yönettiği “In Good Company” adlı komedi yapımında, ‘Alex’ karakterini canlandırdı.

2005 yılında, nihayet Woody Allen ile tanıştı ve Allen‘in “Match Point“inde Jonathan Rhys Meyers ile başrolde yer aldı. Film, ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar adayı oldu.Aynı yıl Scarlett, Ewan McGregor, Steve Buscemi, Djimon Hounsou, Sean Bean gibi isimlerle “The Island” adlı aksiyon / bilim-kurgu yapımında rol aldı. Ayrıca, “Robot Chicken” adlı animasyon dizisinin, 1. sezon, 5. bölüm ve 7. bölümünde seslendirme yaptı.2006 yılında, yine Woody Allen‘ın bir projesinde yer aldı; “Scoop“. Filmde Scarlett’in yanısıra, Allen‘ın kendisi de yer alırken, 2008 Oscar Ödül Töreni‘ni sunarak, müzikal şölene çeviren başarılı aktör Hugh Jackman da bulunmaktaydı. Aynı yıl, Hilary Swank, Josh Hartnett, Aaron Eckhart gibi isimlerle Brian De Palma‘nın yönetmenliğini üstlendiği, Oscar adayı olan “The Black Dahlia“da rol aldı. Yine 2006 yılında, Christian Bale ve Hugh Jackman‘ın başrollerini paylaştığı, 2 dalda Oscar adayı olan bilim-kurgu yapımı “The Prestige“de ‘Olivia Wenscombe‘ karakterini canlandırdı.2005 yılında seslendirme yaptığı “Robot Chicken“in 2. sezon, 14. bölüm ve 19. bölümde seslendirme yaptı.2007 yılında “The Nanny Diaries“de ‘Annie Braddock‘ karakterini canlandıran Scarlett, 2008 yılında, Natalie Portman ve Eric Bana ile “The Other Boleyn Girl“de başrolde yer aldı. Kral Henry’nin, Anne ve Mary Boleyn ile ilişkilerini konu alan filmde Scarlett, ‘Mary Boleyn‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl, yine Woody Allen‘in “Vicky Cristina Barcelona“sında rol aldı. Penélope Cruz, Javier Bardem ve Rebecca Hall ile başrollerini paylaştığı film, Cruz’a ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ Oscar’ını kazandırdı.Yine aynı yıl, “Sin City“nin yaratıcısı Frank Miller‘ın, aynı teknikle çekilmiş filmi “The Spirit“te ‘Silken Floss‘ karakterini canlandırdı.5 Mayıs 2008 tarihinde aktör Ryan Reynolds ile nişanlanan Scarlett, 27 Eylül tarihinde, aktörle dünyaevine girdi.2009 yılına gelindiğinde, Amerikalı yönetmen Ken Kwapis‘in yönetmenliğini üstlendiği “He’s Just Not That Into You“da ‘Anna Taylor‘ karakterini canlandırdı. Filmde, Jennifer Connelly, Ben Affleck, Jennifer Aniston ve Drew Barrymore de yer aldı.2010 yılında vizyona girmesi beklenen “Iron Man 2“de de rol alacak olan Scarlett, sinemada kariyerinde elde ettiği başarıyı arttırmayı planlıyor.