bildirgec.org

woody allen hakkında tüm yazılar

Bullets Over Broadway (1994)

queennothing | 19 November 2011 22:13

Usta yönetmen Woody Allen‘ın yönetmenliğini üstlendiği sinema filmi “Bullets Over Broadway“, 1994 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Allen ile Douglas McGrath tarafından yazılan filmde John Cusack, Dianne Wiest, Jennifer Tilly, Chazz Palminteri, Rob Reiner, Mary-Louise Parker, Jack Warden, Joe Viterelli, Tracey Ullman, Jim Broadbent, Harvey Fierstein gibi isimler rol alıyor. Altı dalda Oscar’a aday gösterilen film, En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülü kazandı. BAFTA ve Altın Küre’ye de aday gösterilen yapım, 20 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlandı.

Midnight in Paris (2011)

padmess | 01 November 2011 13:00

Woody Allen‘dan başrolünde Paris şehri olan bir film!

Evlilk planları yapan nişanlı çiftimiz Gil Pender (Owen Wilson) ve Inez (Rachel McAdams) birkaç gün geçirmek için Paris’e gelmişlerdir. Gil, Holywood için senaryolar yazan aslında son derece başarılı bir yazardır ancak istediği gibi çalışamıyordur.

Evlendikten sonra Paris’e taşınıp roman yazmak ister. Paris’in 1920’lerdeki zamanlarına özenir. Nostaljik ve romantik biridir.
Bu nedenle de Paris tatilinin keyfini; bol bol yürüyerek, eski eşyalar satan dükkanlarda gezinip plaklar alarak geçirir, nişanlısı Inez’den ayrı.

Yine tek başına yürüdüğü bir Paris gecesinde, şehirde kaybolmuş ve yorulmuş bir şekilde şehrin keyfini çıkartan Gil’in önüne 1920’lerden bir araba gelir içinde Scott (Tom Hiddleston) ve Zelda Fitzgerald (Alison Pill) vardır! Ve üstelik de Cole Porter’in (Yves Heck) piyano çaldığı bir partiye gidiyorlardır, parti sonrası ise Hemingway ile bir barda sohbet edecekledir.

200 yıl sonra; Sleeper (1973)

queennothing | 23 June 2011 16:09

Annie Hall, Manhattan, Hollywood Ending, Bananas gibi yapımlarla eleştirel komedi türünün ustası kabul edilen Woody Allen, 1935 senesinde Amerika’da dünyaya geldi. Yönetmenlik kariyerine onlarca film sığdıran Allen’in 1973 senesinde çektiği sinema filmi “Sleeper” (200 Yıl Sonra), bilim-kurgu/ komedi türünün değerli bir örneğidir. İçerisinde sanat, politika ve bilim dünyasına anlamlı göndermeler bulunan film, devlet sistemini eleştirmekten de geri durmuyor. Senaryosu Allen ile Marshall Brickman tarafından yazılan filmde Allen’in yanı sıra Oscar Ödüllü Amerikan aktris Diane Keaton, aktör John Beck, Mews Small, Mary Gregory, Don Keefer ve Brian Avery gibi isimler de rol alıyor. 2 Milyon Dolar gibi mütevazı bir bütçeyle çekilen ve ülkemizde 1975 senesinde gösterime giren “Sleeper“, Satürn Ödülleri’nde En İyi Bilim-Kurgu Filmi dalında aday oldu.

Take the Money and Run (1969)

queennothing | 07 April 2011 08:44

1935 doğumlu yönetmen Woody Allen, yönettiği filmlerle sinemayı bambaşka bir şekle soktu ve Woody Allenca’yı yarattı. Yine kendi tarzında (mockumentary) bir film olan “Take the Money and Run“, bir suç komedisi olmasının yanı sıra bugüne dek örneği az verilmiş bir absürt belgesel. Yaşanmış, yaşanacak pek çok saçmalığı gösteren ve insanların yorum ve görüşlerine yer verilen filmde Allen’e aktris Janet Margolin eşlik ediyor. 1969 senesinde vizyona giren yapım, Laurel Ödülleri’nde iki dalda aday gösterildi. 1,5 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle San Fransisco ve San Quentin Hapishanesi’nde çekilen film, Türkçe’ye ‘Parayı Al ve Kaç’ olarak çevrildi.

Virgil Starkwell, başarısız bir öğrenci ve her türlü arkadaş ortamından dışlanan bir çocuk olmuştur. Bu eksikliklerini meziyete dönüştürmeye çalışan genç adam, kendini suç işlemeye adar ve her fırsatta hırsızlık yapar. En büyük hayali bir banka soymak olan Virgil, Louise adlı genç ve güzel bir kadınla tanışıp aşık olur; bundan sonraki amacı onun için çalmaktır.

Woody Allen ile alışveriş yapmak; Scenes from a Mall (1991)

queennothing | 28 March 2011 16:28

Beş defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan yönetmen Paul Mazursky, romantik komedi türündeki filmleri ile bilinir. Yönetmenin yine bu tarzda çektiği filmi “Scenes From a Mall” (Alışveriş Manzaraları), sinema dehası Woody Allen‘i ağırlıyor. 1991 senesinde vizyona giren yapım, Allen’in yanı sıra başarılı aktris Bette Midler‘i de bünyesinde barındırıyor. Çekimleri Amerika’da yapılan filmde Bill Irwin, Daren Firestone, Rebecca Nickels ve Marc Shaiman gibi isimler de rol alıyor.
Deborah ve Nick Fifer, on yedi senedir evli, orta yaşlı bir çifttir. Alışkanlık ve ezbere dayalı bir ilişkileri olan çiftin, karşılıklı olarak bastırdıkları istek ve arzuları, birlikte gittikleri bir alışveriş merkezinde ortaya çıkacaktır.

You Will Meet a Tall Dark Stranger (2010)

queennothing | 04 February 2011 10:19

Falcının kadına söylediği en umutlu sözdür; “Uzun boylu esmer bir adamla tanışacaksın”. Geçen ay 80 yaşına basan ve ısrarla kendini yaşlı hissetmediğini belirten Amerikan yönetmenimiz Woody Allen, kısa bir zaman içerisinde çektiği “You Will Meet A Tall Dark Stranger“da fala inanmayan ama falsız da kalamayan insanlardan bahsediyor.

Çekimleri 2010 senesinde, İngiltere’de tamamlanan ve Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde gösterilen filmde İngiliz aktris Naomi Watts, Oscar Ödüllü aktör Anthony Hopkins, Gemma Jones, Pauline Collins, Antonio Banderas, Josh Brolin, “Slumdog Millionaire” ile şöhreti yakalayan Freida Pinto, Ewen Bremner ve Christian McKay gibi isimler rol alıyor.
Umudu falcıda arayanlara, tesadüfleri kadere bağlayanlara, sadece görülmek istenen gerçeklerle yaşayanlara Woody Allenca bir eleştiri olan “You Will Meet a Tall Dark Stranger“, yanlış evliliklere, bitmiş aşklara ve genç sevgililere de değiniyor.

Güncel Haberler

queennothing | 16 December 2010 11:08

  • Jon Favreau, “Iron Man 3″ü yönetmeyeceğini açıkladı.
  • “Bizim Büyük Çaresizliğimiz”, 61. Berlin Film Festivali’nde.
  • Semih Kaplanoğlu’nun “Bal“ı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezleri’nde gösteriliyor.
  • James Cameron, “Avatar 3” üzerinde çalışıyor.
  • Gwyneth Paltrow‘un da artık Hollywood Ünlüler Kaldırımı’nda yıldızı var.

Hollywood Ending (2002)

queennothing | 28 June 2010 16:32

Woody Allen‘ın yazıp, yönettiği 2002 çıkışlı sinema eleştirel/ komedi filmi “Hollywood Ending” (Hollywoodvari Bir Son), Allen’ın evhamlı yapısını bu sefer kamera arkasından gösteriyor. Amerikan aktris Téa Leoni, aktör Treat Williams, Debra Messing, George Hamilton ve ‘Val’ karakteriyle Allen’ın da rol aldığı film, Hollywood’dan ziyade, yönetmenlik ve yapımcılık ‘işi’ne büyük büyük taşlar atıyor.

Yapımcı olan nişanlısının yeni projesi için yönetmen arayışında olan Ellie’nin aklına ilk olarak, 10 sene evvel boşandığı kocası Val gelir. Uzun zamandır sinemadan uzak kalan Val’ın geri dönüşü olacağına inandığı bu filmin yönetmenliğini Val’a vermesi için nişanlısı Hal’ı ikna etmeye çalışan genç kadın, sonunda başarılı olur ve hemen Val’ı bulur.

Annie Hall

exorientelux | 25 March 2010 16:25

Wood Allen ustanın baş yapıtlarından biri sayılan Annie Hall, gerçekten de aldığı övgüyü hak eden filmlerden biri. 1977 yılı çıkışlı filmin senaryosunu Marshall Brickman ile beraber yazan Allen, baş rolü de Diane Keaton ile paylaşıyor.

Komedyen Alvy Singer’ın başından geçen iki evlilik sonrasında tanıştığı Annie Hall ile ilişkisinden yola çıkarak kadın erkek ilişkilerini irdeleyen filmde, Woody Allen’in klasikleşmiş entellektüel hayat, sanat, kişisel gelişim, yahudiler, aile, New York gibi göndermeleri de bolca mevcut.

Şahsen, kadınların da erkeklerin de ilişkilerde kendilerine biçilen rolleri oynadıklarını, maskeleri çıkardıklarında ortaya çok farklı düşünce ve duyguların çıktığını, ama bu farklılıklara rağmen “ne seninle ne de sensiz” durumunda olduklarını anladığım filmde; ne kadar eğitimli olursa olsun erkeklerin doğalarını aşmalarının güç olduğu (Annie’nin önce kurslara gitmesini teşvik edip sonrasında kaydettiği gelişmeye somurtan Alvy), kadının ne istediğini idrak edecek bilince ulaştığında artık başkasına ihtiyaç duymayacağı (Annie’nin filmin sonundaki kararı) gibi yan düşünceleri de çıkarmak mümkün. Bunların yanında Woody Allen’ın aslında kadınların tarafını tuttuğu gibi bir düşünceye de sahibim.

Annie Hall‘un bir güzel yanı da harika mizah anlayışı elbette. Çoğunluğu diyaloglar üzerinden yapılan mizahın bazı sahnelerde durumlara yüklendiğini ama bunun vasat bir durum komedisinden çok daha başarılı yapıldığını görüyoruz ( Mesela Annie’nin ailesiyle yemek yedikleri sahne).