Bildiriye Php Framework’lerine ve bazı framework’lerin karşılaştırıldığı bir yazıya bağlantı vermek amaçlı başlasam da öncellikle framework nedir açıklamak daha doğru olacak. Ben framework nedir biliyorum, sadede gelelim derseniz kalın olarak yazılmış “İşte başlıca PHP Framework’leri” bölümünden devam edebilirsiniz.
Framework’leri günlük konuşma dilinde “Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok” olarak kullandığımız cümlenin programlamadaki karşılığı olarak düşünebiliriz. Framework’ler temel olarak sık kullanılan fonksiyon, class, kütüphane ve kod parçacıklarının yer aldığı paketler olarak tanımlanabilir. KimileriPHP Framework’lerinde olduğu gibi yalnızca belirli bir programlama diline hizmet ederken, kimileri ise birçok programlama dili tarafından ortak kullanılabilir. (.NET Framework gibi) Framework’ler sayesinde “amerikayı yeniden keşfetmez”, framework içerisinde bulunan metodları kullanırsınız. Bu web uygulamalarında büyük oranda zaman kazanmanızı sağlarken, masa üstü uygulamalarda uygulamanızın daha az yer kaplamasını da yardımcı olur. Artık başlı başına bir bildiri olabilecek framework konusunu bırakıp, asıl konu olan php framework’lerine gelelim. Frameworkler konusunda daha ayrıntılı bilgi edinmek için wikipedia’daki bu başlığı okuyabilirsiniz.İşte başlıca PHP Framework’leri
* CakePHP* Symfony* Zend Framework* Prado* Seagull* Web Application Component Toolkit* PhpTrax* Zoop* eburhan‘ın daha önce buradaki bildirisinde ayrıntılı olarak bahsettiği CodeIgniter* Ez ComponentsBunlar bir çok yerde rastlayabileceğiniz ve en popüler PHP Framework’leri. Ayrıca buradaki listede daha başka bir çok framework var. Bu sayfada ise yukarıdaki frameworklerin karşılaştırmalarının yer aldığı bir tablo var.