bildirgec.org

programlama hakkında tüm yazılar

Türkçe StackOverflow

AmiGa | 12 April 2012 12:46

Programlamayla uğraşanlar bilirler, ne zaman karşınıza sinir edici bir hata çıktı, ya da takılıp kaldınız bir yerde kurtarıcınız bu sitedir.
Soru-Cevap yapısında olan bu sitede google’da arayıp da bulamadığınız sorulara dakikalar içinde yanıt bulabilirsiniz.
Programcılıkla ilgisi olmayanlar için de alternatifleri burada bulabilirsiniz. Mesela burada video oyunları tutkunları için hazırlanmış bir site, burada ise filmler ve televizyon hakkında sorularınıza yanıt bulabileceğiniz site var.

Türkiye’de Yazılımcı Olmak

Master Hacker | 30 June 2011 14:22

bu siteye yeni üye oldum ve yazacağım yazının tutulması ondan da öte
yayımlanması kolay olmayacak belki de hiç yayımlanmayacak. -ki o zaman sözüm
yöneticilere- burada sizlere bir lise öğrencisi olarak türkiye’nin bilgisayar çağına
nekadar ayak uydurduğunu -ya da uydurabildiğini desek daha doğru olur- bir öğrenci
ağzı ve anlayışı ile anlatmak istiyorum.

türkiye bundan 15 – 20 sene önce bilgisayarı hollywood filimlerinden gördüğü kadarı
ile yorumluyabiliyordu. yani söylemek istediğim bilgisayarın nasıl çalıştığını, yazılımın yazı yazmak dışında başka ne anlamlara geldiğini bilen çok az kişi vardı -belkide hiç- o sıralarda “batı”dakiler bilgisayarı geliştirip, yeni programlar
yazarken “doğu”dakiler yeni çıkan atari̇ denen şeyin ne olduğu ile henüz tanışmışlardı. kimse işleyişi ile ilgilenmiyor onunla sadece “skor” yapma yarışına giriyorlardı. belki de üreten olup çok yorulmaktan kaçıp, tüketen olarak çok eğlenmeyi
tercih ediyorlardı. batı ise bundan nasıl para kazancağını düşünüp duruyor ve bunun için bizi müşteri tutuyordu -hala, öyle değil mi?-.

Tart Yaz Kampi Ile Kendinizi Gelistirin

rmncr | 09 June 2011 14:40

yaz boyunca kendinizi back end ve front end konularında geliştirmek istemez misiniz? hem de ücretsiz olarak. sektörün eski ve öncü firmalarından biri olan tart new media başvuranlar arasından seçeceği 30 kişiye yaz boyunca seçeceği alan üzerinden yoğun eğitimler verecek.

eğitimlerin sonucunda kendini gösteren katılımcılar tart new media’da çalışma şansını yakalayabilecekler.

Tart Yaz Kampi Ile Kendinizi Gelistirin

rmncr | 09 June 2011 13:53

Tart Yaz Kampı
Tart Yaz Kampı

Yaz boyunca kendinizi Back end ve front end konularında geliştirmek istemez misiniz? Hem de ücretsiz olarak. Sektörün eski ve öncü firmalarından biri olan Tart New Media başvuranlar arasından seçeceği 30 kişiye yaz boyunca seçeceği alan üzerinden yoğun eğitimler verecek.

Eğitimlerin sonucunda kendini gösteren katılımcılar Tart New Media’da çalışma şansını yakalayabilecekler.

http://bit.ly/YazKampi adresinden yaz kampı ile ilgili detayları ve ders programına göz atabilirsiniz. Gene başvurularınızı http://bit.ly/YazKampi adresinden yapabilirsiniz.

youtube ile web tasarım ve programlama öğrenmek

biodiscover | 14 March 2011 17:14

Youtube’da hemen hemen her konuya yönelik o kadar çok video var ki, say say bitmez desek yeridir. bu yazımızda sizlere youtube ile web tasarımı ve programlamayı öğrenebileceğiniz video kaynaklarını paylaşacağım.

1. thenewboston

Birçok web tasarımı ve programlama dilleriyle ilgili öğretici videoları bulunduran kullanıcımızın bu yönüyle Yotube’da çok etkin olduğunu görüyoruz. CSS, Java, PHP, 3Ds Max, Photoshop, Python ve dahasını Youtube’daki sayfasında bulabilirsiniz. (ve dahasını da.)

AS3 İle Uçak Oyunu

Pretium | 02 March 2011 10:09

1
2
var enemies:Array = new Array();
var bullets:Array = new Array();

İlk önce düşman uçaklarının ve ateşlediğimiz roketlerin instancelarını barındıracağımız 2 adet array oluşturuyoruz.

1
2
3
4
5
var plane:Sprite = new Sprite;
plane.graphics.beginFill(0x0000FF);
plane.graphics.drawRect(-10.5,0,20,35);
plane.graphics.endFill();
addChild(plane);

Uçağımız için basit bir kare çiziyoruz. Siz isterseniz daha önceden hazırlamış olduğunuz MovieClip’i kullanabilirsiniz.

Matlab Nedir? Matlab ile Neler Yapılabilir?

admin | 12 January 2011 16:35

MATrix LABoratory kelimelerinin ilk hecelerinin birleştirilmesiyle adlandırılmış olan MATLAB, teknik hesaplama yöntemlerini çok basitleştirmesi nedeniyle çok yaygın olarak kullanılan bir programlama dilidir.

MATLAB matematiksel olarak ifade edebildiğimiz problemlerin çözümüne yönelik hesaplama, bir similasyon oluşturma aracılığıyla görüntüleme ve benzer problemlerin çözümünü hızlandırma amacıyla programlama işlemlerini birlikte sunan güçlü bir dildir.

Hem yürüyüp hem mesaj yazarken bir yerlere çarpmaya son

dextarus | 04 November 2010 16:00

Yolda yürüyorsunuz ve arkadaşınıza acil mesaj atmanız lazım bir yandan telefona bak bir yandan bir yerelere çarpmamak için yola bak. Zor iş tabii. Mutlaka bir yere çarpılır ve bir taşa takılınır. Hiç olmadı mesaj yanlış yazılır veya yanlış yere gönderilir. Bu iki işi başarabilen azdır sanırım.

Programcılar bunu düşünmüş olacak ki harika bir program çıkarmışlar; Type While Walking.

Type While Walking - Yürürken Yaz
Type While Walking – Yürürken Yaz

Ne yazık ki şu anda sadece iphonesürümü bulunmakta. Adından da anlaşılacağı gibi siz mesaj yazarken telefonunuzun arkasında bulunan kamerayı açarak bir yandan yazdığınız mesajı bir yandan da yürüdüğünüz yolu görmenizi sağlıyor. Bence harika pratik bir program, peki ya sizce?

Türkçe php e dergisi

CeaSeR | 18 June 2010 12:25

Php dergi 1. sayı kapak
Php dergi 1. sayı kapak

Php merkezinde ve web teknolojileri üzerine Türkçe olarak yayınlanması planlanan php dergi‘sinin birinci sayısı pdf formatında ilk meyvesini verdi.
Dergi, adının php olmasının yanı sıra sadece php üzerine yazılar değil, php’yi ilgilendiren diğer teknolojiler üzerine de yazıları yayınlamaktadır.
Php dergi müfredatı katılımcı ortaklık prensibine göre işlemektedir, bu sayede php ve php merkezli web teknolojileri üzerine yazılar yazmak isteyen herkes dergide yazılarını yayınlayabilmektedir.
derginin ana sayfasına bu adresten, hakkında sayfasına şu adresten ulaşılabilinir. Dergiye yazı göndermek isteyen yazar adayları yazarlık bilgilendirme sayfasından bilgi alıp iletişim sayfasındaki bilgiler vasıtası ile dergi editörlerine ulaşabilirler.