7 Ocak 1964, Kaliforniya doğumlu Nicholas Kim Coppola, gösterişsiz bir mahallede, psikolojik sorunları olan bir anne ve işçi bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. İtalyan asıllı babası ve Alman asıllı annesinin harmanlanması olarak, bir Amerikalı olan Nicolas, ilkokulu bitirince, liseye başladı. Gün geçtikçe okuldan nefret etmeye başladı ve “The Godfather“, “The Godfather: Part II” ve “The Godfather: Part III“ün yaratıcısı olan amcası Francis Ford Coppola‘nın da etkisiyle sinemaya yöneldi.San Fransisco’da ikamet eden American Conservatory Theater‘i bitiren Nicolas, gerçek bir çizgiroman hayranıydı ve adını, Marvel’in ünlü çizgiroman karakteri ‘Luke Cage‘ etkilenerek, ‘Nicolas Cage‘ olarak değiştirdi.İlk televizyon deneyimini 1981 yılında, “Best of Times” ile yaşayan Cage, 1982 yılında Sean Penn‘in de rol aldığı “Fast Times at Ridgemont High“da yer aldı. 1983 yılında, adını sinema sektörüne duyurmayı “Valley Girl” sinema filmi ile başaran Cage, Martha Coolidge‘nin yönetmenliğini üstlendiği filmde, Deborah Foreman ile birlikte başrolde yer aldı. Cage, filmde ‘Randy‘ karakterini canlandırdı. 1983 yılında S.E. Hinton‘un romanından uyarlanan, amcası Francis Ford Coppola‘nın yönetmenliğini üstlendiği “Rumble Fish“de Mickey Rourke, Chris Penn, Dennis Hopper, Tom Waits gibi isimlerle birlikte rol aldı.

1984 yılında “Racing with the Moon“da yine Sean Penn ve Elizabeth McGovern ile birlikte oynadı. Aynı yıl, yine amcası Coppola‘nın yönettiği “The Cotton Club“da Richard Gere ile oynadı. Film, 2 dalda Oscar adayı oldu. Yine aynı yıl, Alan Parker‘in yönetmenliğini üstlendiği “Birdy” geldi. 1986 yılında, ‘Ned Hanlan‘ karakterini canlandırdığı “The Boy In Blue” geldi. Aynı yıl, yine amcası Coppola‘nın yönetmenliğini üstlendiği “Peggy Sue Got Married” komedisi geldi. 1987 yılında Holly Hunter ile “Raising Arizona“da rol aldı. Film, Ethan & Joel Coen kardeşlerin elinden çıktı. Aynı yıl, ünlü pop şarkıcısı Cher ile 3 Oscarlı “Moonstruck” adlı romantik / komedi filminde yer aldı.1988 yılında, Adam Rifkin‘in yazıp, yönettiği “Never on Tuesday” komedisinden rol aldı. Yine aynı yıl, Joseph Minion‘un yazıp, Robert Bierman‘ın yönettiği “Vampire’s Kiss“de ‘Peter Loew‘ karakterini canlandırdı. 1989 yılında, İtalyan yönetmen Giuliano Montaldo‘nun yönetmenliğini üstlendiği, Ennio Flaiano‘nun romanından uyarlanan “Tempo Di Uccidere” (Time to Kill)’de ‘Enrico Silvestri‘ karakterini canlandırdı. 1990 yılında David Lynch‘in “Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted” projesinde yer aldı. Aynı yıl, İngiliz yönetmen David Green‘in yönetmenliğini üstlendiği “Fire Birds” adlı yapımda Tommy Lee Jones ile oynayan Cage, filmde ‘Jake Preston‘ karakterini canlandırdı. Yine aynı yıl, Barry Gifford‘un romanından uyarlanan, David Lynch‘in yönetmenliğini üstlendiği “Wild at Heart” adlı yapımda ‘Sailor Ripley‘ karakterini canlandırdı. Film, Oscar adayı oldu.Hollywood’un en başarılı aktörlerinden biri olan Cage, farklı karakterlere bürünüyor ve her seferinde takipçilerini şaşırtarak, performansıyla eleştirmenlerden tam not alıyordu. Cage’in en önemli özelliğiyse, ‘doğaçlama’ yapmasıydı. Senaryoda yazılı diyaloglardan farklı olarak, o an sahneye yakışacağını düşündüğü bir replik sarfeden Cage, karşısındaki oyuncuları da zor durumda bırakıyordu. Ama kimse, dublör kullanmayı sevmeyen Cage’in, doğaçlama yaptığı sahnenin, filme olan etkisini yadsıyamıyordu.1991 yılında, Sam Pillsbury‘nin “Zandalee” adlı gerilim filminde ‘Johnny Collins‘ karakterini canlandırdı. 1992 yılında, New Yorklu yönetmen Andrew Bergman‘ın yazıp, yönettiği “Honeymoon in Vegas“da James Caan ve Sarah Jessica Parker ile rol aldı. ‘Jack Singer‘ karakterini canlandıran Cage, Altın Küre adayı oldu. 1993 yılında, E. Max Frye‘nin ilk yönetmenlik denemesi olan “Amos & Andrew” komedisi geldi. ‘Amos Odell‘ karakterini canlandırdığı filmde, Cage, Samuel L. Jackson ile rol aldı. Aynı yıl, Montanalı yönetmen John Dahl‘ın yönetmenliğini üstlendiği “Red Rock West” adlı gerilim filminde ‘Michael Williams‘ karakterini canlandırdı. Yine aynı yıl, 1962 doğumlu abisi Christopher Coppola‘nın yönetmenliğini üstlendiği “Deadfall“da ‘Eddie‘ karakterini canlandırdı.

1994 yılında, Shirley MacLaine ile başrol oynadığı “Guarding Tess” komedisinde ‘Doug Chesnic‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl, Jane Anderson‘un senaryosunu yazdığı, Andrew Bergman‘ın yönetmenliğini üstlendiği “It Could Happen to You“da Bridget Fonda, Seymour Cassel, Richard Jenkins, Stanley Tucci ve Isaac Hayes gibi isimlerle rol aldı. Yine aynı yıl, 1956 doğumlu yönetmen George Gallo‘nun yönettiği “Trapped in Paradise” adlı yapımda Jon Lovitz ve Dana Carvey ile başrol oynadı.1995 yılına gelindiğinde, 8 Nisan tarihinde, Chicagolu oyuncu Patricia Arquette ile dünyaevine girdi. Aynı yıl, İranlı yönetmen Barbet Schroeder‘in “Kiss of Death” adlı yapımda David Caruso, Samuel L. Jackson ve Helen Hunt ile birlikte rol aldı. Yine aynı yıl, “Leaving Las Vegas“ta ‘Ben Sanderson‘ karakterini canlandırdı. Cage, bu filmle ‘En İyi Erkek Oyuncu’ Oscar’ını aldı. 1996 yılında, Michael Bay‘ın yönetmenliğini üstlendiği “The Rock” adlı aksiyon yapımında Sean Connery, Ed Harris ve John Spencer ile birlikte rol aldı. Film, Oscar adayı oldu. 1997 yılına gelindiğinde Cage, Simon West‘in yönetmenliğini üstlendiği, 2 dalda Oscar adayı olan “Con Air“de ‘Cameron Poe‘ karakterini canlandırdı. Filmde, John Malkovich, John Cusack, Ving Rhames gibi isimlerle birlikte oynadı. Yine aynı yıl, Mike Werb ve Michael Colleary‘nin senaryosunu yazdığı, Çinli yönetmen John Woo‘nun yönetmenliğini üstlendiği “Face/Off” adlı yapımda John Travolta ile birlikte rol aldı. Film, ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar’a aday oldu.

1998 yılında, Meg Ryan ile birlikte “City of Angels” adlı yapımda rol aldı. Yine aynı yıl, New Jerseyli yönetmen Brian De Palma‘nın yönettiği “Snake Eyes” adlı yapımda ‘Rick Santoro‘ karakterini canlandırdı. 1999 yılında, “8MM” adlı yapımda ‘Tom Welles‘ karakterini canlandıran Cage, aynı yıl Martin Scorsese‘nin yönettiği, Joe Connelly‘nin romanından uyarlanan “Bringing Out the Dead” adlı gerilim filminde, eşi Patricia Arquette ile birlikte rol aldı.2000 yılında, Dominic Sena‘nın yönettiği “Gone in Sixty Seconds” adlı filmde ‘Memphis Raines‘ karakterini canlandırdı. Yine aynı yıl, David Weissman ve David Diamond‘ın senaryosunu yazıp, Floridalı yönetmen Brett Ratner‘in yönetmenliğini üstlendiği “The Family Man” adlı komedi filminde ‘Jack Campbell‘ karakterini canlandırdı.

Yıl 2001 olduğunda, Cage, 18 Mayıs tarihinde eşi Arquette’den boşandı. Aynı yıl, Christian Bale ve Penélope Cruz ile “Captain Corelli’s Mandolin“de rol aldı. Charles Dickens‘in kitabından uyarlanan “Christmas Carol: The Movie” animasyonunda ‘Jacob Marley’ karakterini seslendiren Cage, 2002 yılında “Windtalkers” adlı aksiyon / tarih filminde ‘Çavuş Joe Enders‘i canlandırdı. Aynı yıl, yönetmenliği kendisine ait olan “Sonny“de rol aldı. Filmde, James Franco başroldeydi. Hemen ardından, kendisine Oscar adaylığı getiren “Adaptation.” vizyona girdi. Spike Jonze‘nin yönetmenliğini üstlendiği filmde Tilda Swinton, Meryl Streep ve Chris Cooper da rol almaktaydı. 2002 yılının, 10 Ağustos gününde Elvis Presley‘in kızı Lisa Marie Presley ile dünyaevine giren Cage, 2003 yılında, Ridley Scott‘un yönettiği “Matchstick Men” adlı komedi filminde ‘Roy Waller‘ karakterini canlandırdı.

2004’te, Diane Kruger, Justin Bartha, Jon Voight, Harvey Keitel gibi isimlerle “National Treasure” adlı aksiyon yapımında rol aldı. 2004’ün 26 Mayıs’ında Lisa Marie ile boşanan Cage, aynı yılın 30 Temmuz’unda Alice Kim Cage ile dünyaevine girdi. Cage, 2005 yılında “Lord Of War” adlı yapımda ‘Yuri Orlov‘ karakterini canlandırdı. Andrew Niccol‘un yazıp, yönettiği filmde Jared Leto ve Bridget Moynahan da yer alıyordu. Aynı yıl Gore Verbinski‘nin yönetmenliğini üstlendiği “The Weather Man” adlı komedi yapımında İngiliz aktör Michael Caine ile birlikte rol aldı.2006 yılında John Nickle‘nin çizgiromanını senaryolaştırıp, yönetmenliğini üstlenen John A. Davis‘in “The Ant Bully” adlı animasyon filminde ‘Zoc‘ karakterini seslendirdi. Aynı yıl, Oliver Stone‘nin yönetmenliğini üstlendiği “World Trade Center” adlı yapımda ‘John McLoughlin‘ karakterini canlandırdı. Yine aynı yıl Cage, Neil LaBute‘nin yönetmenliğini üstlendiği “The Wicker Man” adlı korku filminde ‘Edward Malus‘ karakterini canlandırdı.

2007’de Mark Steven Johnson‘un yazıp, yönettiği “Ghost Rider” adlı yapımda ‘Johnny Blaze‘ karakteriyle başrolde yer aldı. Aynı yıl, Jessica Biel ve Julianne Moore ile “Next” adlı aksiyon / bilim-kugu yapımında rol aldı. Filmi, Yeni Zelandalı yönetmen Lee Tamahori yönetti. Yine aynı yıl, “National Treasure“nin devam filmi “National Treasure: Book of Secrets” vizyona girdi.2008 yılına gelindiğinde Cage, Hong Konglu iki yönetmen Oxide Pang Chun ve Danny Pang‘ın yönettiği “Bangkok Dangerous“ta ‘Joe‘ karakterini canlandırdı. Yıl, 2009 olduğunda Cage, “Knowing” adlı aksiyon / bilim-kurgu yapımında, ‘John Koestler‘ karakteriyle başrolde yer aldı.

Cage, 2009 yılında;”G-Force“de ‘Speckles‘ karakteri ve”Astro Boy“da ‘Dr. Tenma‘ karakterini seslendirecek,”Kick-Ass“da ‘Damon Macready‘ karakterini canlandıracak,Proje aşamasındaki “Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans“da rol alacak.2010 yılında ise, ‘Lavey‘ karakterini canlandıracağı “Season of the Witch” ve ‘Balthazar Blake‘ karakterini canlandıracağı “The Sorcerer’s Apprentice” var.Ayrıca, “Ghost Rider 2” de yolda.