bildirgec.org

mystery hakkında tüm yazılar

Ölüm ve Bakire; Death and the Maiden (1994)

queennothing | 03 December 2011 21:32

Fransız yönetmen Roman Polanski‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Death and the Maiden“, 1994 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Ariel Dorfman’ın oyunundan uyarlanan filmde üç defa Oscar adayı olan Amerikan aktris Sigourney Weaver, Oscar Ödüllü İngiliz aktör Ben Kingsley ve İngiliz aktör Stuart Wilson rol alıyor. Ülkemizde 1996 senesinde “Ölüm ve Bakire” adıyla gösterime giren psikolojik gerilim filmi, 12 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlandı. Özellikle Weaver performansı ile beğeni toplayan yapım, Polanski’nin en iyi filmlerinden biri. Ayrıca bkz; Schubert’in eseri.

Marnie (1964)

queennothing | 16 October 2011 18:33

İngiliz gerilim sinemasının usta yönetmeni Alfred Hitchcock tarafından çekilen “Marnie”, 1964 senesinde gösterime giren bir gerilim filmidir. Winston Graham’ın kitabından uyarlanan film, Jay Presson Allen tarafından senaryolaştırıldı. Başrollerinde Altın Küre Ödüllü Amerikan aktris Tippi Hedren ile ‘James Bond’ olarak tanıdığımız İngiliz aktör Sean Connery‘nin paylaştıkları filmde Diane Baker, Martin Gabel, Mariette Hartley ve Bruce Dern de rol alıyor. Bütçesi 3 Milyon Doları bulan film, ülkemizde 1966 senesinde gösterime girdi.

Korku Evi; Dream House (2011)

queennothing | 04 October 2011 21:27

Altı defa Oscar’a aday gösterilen yönetmen Jim Sheridan‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Dream House“, 2011 senesinde çekildi. Senaryosu David Loucka tarafından yazılan filmde İngiliz aktör Daniel Craig, Oscar ödüllü aktris Rachel Weisz, başarılı aktris Naomi Watts, Marton Csokas, Claire Geare, Taylor Geare, Elias Koteas, Gregory Smith, Jim Sheridan, Sarah Gadon, Rachel G. Fox, Mark Wilson ve Jonathan Potts rol alıyor. 55 Milyon Dolarlık bütçeyle Kanada’da çekilen “Dream House“da Christian Bale ile Brad Pitt’in rol alması düşünülüyordu ancak en son Craig’de karar kılındı.

Shanghai (2010)

elizabethtaylor | 30 September 2011 10:52

1408, The Rite gibi yapımların yönetmenliğini yapan İsveçli sinemacı Mikael Håfström tarafından çekilen sinema filmi “Shanghai“, ülkemizde 7 Ekim 2011 tarihinde gösterime girecek. Senaryosu Hossein Amini tarafından yazılan filmde Altın Küre adaylığı bulunan Amerikan aktör John Cusack, Hong Konglu aktör Yun-Fat Chow ve Çinli yıldız Li Gong‘un yanı sıra Ken Watanabe, David Morse, Jeffrey Dean Morgam, Franka Potente, Hugh Bonneville ve Christopher Buchholz gibi isimler de rol alıyor. İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen film, 50 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlandı.

Karadedeler Olayı (2011)

queennothing | 25 September 2011 11:41

1989 senesinde, Türkiye’nin ücba köylerinden birinde bir takım tuhaf olaylar yaşanmıştır. Bazı gazetecilerin durumu kamuoyuna bildirme girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanması ve köy sakinlerinin korkuyla gelen suskunluğu, cesaretli gazeteci H.B.’nin merakını cezbeder ve H.B., köye gitmeye karar verir. Köyü cinlerin bastığına inanan köylülerin çekincesine rağmen istediği veriyi yakalayamayan H.B., kamerasını küçük bir çocuğa vererek İstanbul’a geri döner. Olayımız tam da burada başlamaktadır, zira genç adam kamerasını bırakıp gittikten sonra köyde yedi kişi bu varlıklar tarafından öldürülmüştür. Jandarmaların sorguladığı H.B.’nin ise serbest bırakıldıktan sonra sırra kadem basması olaya bir kat daha gizem katacaktır.

Kafka’nın Dava’sından; Le procès (1962)

queennothing | 29 August 2011 11:34

Hollywood’a yepyeni bir sayfa açmış olan Orson Welles, 1915 ile 1985 tarihleri arasında yaşamış usta bir yönetmen, yapımcı ve başarılı bir aktördür. Edebiyat dünyasında büyük tartışmalara sebebiyet veren Franz Kafka’nın ‘Dava’ adlı eserinden uyarlanan “Le procès“de 1992 senesinde yaşamını yitiren aktör Anthony Perkins, 1928 doğumlu Fransız aktris Jeanne Moreau, Michael Lonsdale, Romy Schneider, Elsa Martinelli, Arnoldo Foà ve Welles’in kendisi rol alıyor. Çekimleri Fransa, İtalya ve Hırvatistan’da tamamlanan ve orjinal süresi 118 dakika olan film, İngilizce’ye ‘The Trial’, Türkçe’ye de ‘Dava’ olarak çevrildi. Welles’in en iyi filmlerinden biri olarak gördüğü “Le procès” için Jackie Gleason‘un rol alması isteniyordu ancak rolü Welles üstlendiği için Gleason’a yer verilmedi.

Tiksinti; Repulsion (1965)

queennothing | 28 August 2011 15:58

Fransız Sineması’nın gizem ve gerilim yapımlarının ustası olan Roman Polanski‘nin yönemenliğini yaptığı sinema filmi “Repulsion
1965 senesinde çekildi. Senaryosu Gérard Brach, David Stone ve Polanski tarafından yazılan yapım Berlin Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’ne layık görülürken bir dalda BAFTA’ya da aday gösterildi. Başrolünde Fransız aktris Catherine Deneuve‘nin yer aldığı yapımda Ian Hendry, Yvonne Furneaux, John Fraser, Renee Houston, Patrick Wymark, Hugh Futcher ve Helen Fraser de rol alıyor. Bütçesi 300.000 Dolar yapım, Türkçe’ye ‘Tiksinti’ olarak çevrildi.

The Virgin Suicides (1999)

queennothing | 28 August 2011 12:30

The Godfather serisinin yönetmeni Francis Ford Coppola’nın kızı olan Sofia Coppola‘yı “Lost In Translation” adlı yapımdan biliyoruz. Yönetmenin 1999 senesinde çektiği sinema filmi “The Virgin Suicides“, Jeffrey Eugenides’in romanından uyarlandı. Dünyanın bir çok ülkesinde düzenlenen film festivallerinde çeşitli ödüllere layık bulunan yapımda Altın Küre adaylığı bulunan Amerikan aktris Kirsten Dunst, Amerikan aktör Josh Hartnett, James Woods, Danny DeVito, Scott Glenn, Michael Pare, Hanna Hall, A.J. Cook, Chelse Swain ve Robert Schwartzman gibi isimler rol alıyor. Bütçesi 6 Milyon Doları bulan film, Türkçe’ye ‘Masumiyetin İntiharı’ olarak çevrildi.

Notorious (1946)

elizabethtaylor | 07 August 2011 18:14

Yönetmen Alfred Hitchcock, sinema için oldukça önemli bir adamdır. Hitchcock’un yönettiği filmlerden biri olan “Notorious“, 1946 senesinde çekildi. John Taintor Foote’nin hikayesinden uyarlanan filmin senaryosu Clifford Odets ile Ben Hecht tarafından yazıldı. En İyi Senaryo ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Oscar adaylığı bulunan filmde 1986 senesinde hayatını kaybeden ünlü aktör Cary Grant, 1982 senesinde hayatını kaybeden İsveçli aktris Ingrid Bergman, 1967 senesinde hayatını kaybeden İngiliz aktör Claude Rains, Leopoldine Konstantin, Louis Calhern, Reinhold Schünzel, Moroni Olsen ve Ivan Triesault rol alıyor. Başarılı bir film noir örneği olan “Notorious“, 2 Milyon Dolarlık bütçeye sahip. Ek olarak, filmdeki ‘Alicia Huberman’ karakteri için Vivien Leigh‘in istenmiş, fakat Hitchcock, Bergman konusunda kesin kararlıymış.

North by Northwest (1959)

queennothing | 06 August 2011 19:06

İngiliz Korku Sineması’nın usta yönetmeni Alfred Hitchcock‘un en iyilerinden biri olan “North by Northwest“, 1959 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Ernest Lehman tarafından yazılan film, 4 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekildi. En İyi Senaryo, En İyi Set Dekorasyonu ve En İyi Düzenleme dallarında Oscar adayı olan yapımda 1986 senesinde yaşamını yitiren İngiliz aktör Cary Grant, Oscar Ödüllü Amerikan aktris Eva Marie Saint, üç defa Oscar’a aday gösterilen aktör James Mason, Martin Landau, Robert Ellenstein, Edward Platt, Jessie Royce Landis, Josephine Hutchinson, Philip Ober gibi isimler rol alıyor. Çekimleri Amerika’da tamamlanan filmin orjinal süresi 131 dakika.