son durak kara toprak demiş büyükler ve ne kuran’da adı geçen karun’un zenginliği , ne firavun’un gücü kurtarabildi onları ölümden, peygamberlerin de, evliyaların da, azizlerin, kralların, şöhretlerin sonu hep aynı yerde bitti. öldüğümde de namım yürüsün diyen veya ölen yakınlarına sevdiklerini dua yoluyla değil de abartılı mezarlık yaptırarak belli etmeye çalışan insanlar da yok değil.

amerika’da forest hills mezarlığı’nda yer alan 1876-1880 yılları arasında yaşamış 4 yaşındaki kız çocuğu için babası tarafından yaptırılan mezar, mezardan çok anıt niteliğinde, kızı grace’i kaybettikten sonra bu mezarla avunmuş sanırım babası. yine aynı yaşlarda ölen vivian mae allison’un mezarı da oldukça ilginç.

küçük yaşta ölen vivian’ın mezarını bir bebek evi süslemekte.sanatçı fernand arbelot’un mezar taşı da bir hayli sıradışı.

nancy kerlin barnett’in mezarı amerika’nın i̇ndiana eyaletinde yer alıyor , ancak bu mezarlık yol yapımı için başka yere nakledilen mezarlarla birlikte nakledilmemiştir. genç yaşta ölen nancy’in torunları yıllar sonra yol genişletmek için mezarları taşıyanlara karşı çıkarak büyükannelerinin yattığı yerin değiştirilmesine silah zoruyla karşı çıkmışlardır. mezarlık yolun tam ortasındadır.sarah elizabeth davis’in mezarı anlatılamayacak kadar ilginç, tam bir anıt.


aktör will geer’in sıradışı mezar taşı.