bildirgec.org

yaşam hakkında tüm yazılar

Mamak, beledi̇yesi̇,kentsel dönüşüm projesi̇ adıyla kaya dağlarını satıyor

vurguni | 01 February 2012 09:50

Mamak belediyesi, kentsel dönüşüm projesi adı altında, çağlayan mahallesindeki insanların evlerini yıkarak,ellerine üç beş kuruş enkaz parası vererek insanları yıllardır oturdukları topraklardan, uzaklaştırdılar.
oysa yıllar öncesi gelen siyasi iktidarlar tarafından defalarca dolaylı olarak satışı yapılan bu mekânlara daha sonra tapu tahsis belgesi verilerek yine siyasiler tarafından üzerinde oturanlara satılmış olan arsalar.
şimdi yeniden kentsel dönüşüm projesi adı altında insanların elinden alınmış. tapu tahsis belgesi olanlara başka yerlerden belediye satış fiyatından arsa satılmış. arsa almaya ekonomik gücü olmayanlar ise bu haktan mahrum bırakılmıştı..

mamak belediyesinin. evlerini yıktıkları ailelere, arsa karşılığı olarak yeni imara açtıklarını söyledikleri yerlerden arsa satışı yaptılar,
arsa adı altında sattıkları hiç bir mutahitin yanaşmadığı kaya dağları, arsa diye alan çaresiz insanların elinde kalmıştır.
ankara. sayma kadın, hürel mahallesinde sözde imara açtıkları kayalık dağı çaresiz insanlara satarak. kentsel dönüşüm projesi altında yine yoksul insanların emeğini yağmalanmıştır..

vergi dairesinden emekli maaşıma 4 yıl sonra gelen bildirimsiz icra,

vurguni | 22 September 2011 14:36

Vergi dairesinden Emekli Maaşıma 4 yıl sonra gelen bildirimsiz icra,

17. 5.2007 tarihinde yaptığım işi bıraktığıma dair başkent vergi dairesine başvuruda bulundum.
İş yerinin kapanışını yaptım ve görünen borçları ödedim. artık hiç bir borcun yoktur iş yeri kapatılmıştır dediler ve başkent vergi dairesinden ayrıldım.

17 mayıs 2007 tarihinden bu yana hiç bir bildirim yapılmadı.2011ağostos ayı, karadenize gittim bankamatik kartım yıpranmış olduğu için emekli maaşımı, paramı çekemedim, 20 eylülde. ankaraya dönünce, bankamatikten paramı çekmek için gittiğimde paramı yine alamadım, paramı bankamatiklerden, alamayınca. 21 ekimde ziraat bankası tuzluçayır subesine gittim,

Çünkü orada duruyor

nazokiraze | 20 June 2011 21:15

Cesedi kaybolduktan 75 yıl sonra bulunan George Mallory kendisine ‘neden Everest’ diye soran gazeteciye tarihe geçecek bu cevabı vermişti: ‘Çünkü orada duruyor ‘

Bir papazın oğlu olan Mallory küçük yaşta kilisenin tepesine tırmanarak başlar zirve yolculuğuna, sonrasında Cambridge yılları boyunca hayatı tırmanmakla ve zirve hırsıyla geçer.

George Mallory ve Ruht
George Mallory ve Ruht

1.Dünya Savaşı’ndan üç gün önce Cambridge’de tanıştığı Ruth ile evlenir ve savaşa katılır.Orada kanla tanışan ve ölümle yanyana duran Mallory savaş dönüşü bir karar alır, artık hayatını dolu dolu yaşayacaktır.

Kraliyet Coğrafya Derneği tarafından başlatılan Everest Keşfi için en başta düşünülen isim Odur ve bu tamda istediği şeydir.Ortada bir harita, bir bilgi, teknoloji yokken 1921 yılında ilk keşfine çıkar ve Everest’i yakından görür.Dört aylık arayış sonunda zirveye ulaşabilecek yolu bulur ancak yağışlardan dolayı tırmanamaz. Zaten Everest’i gördükten sonra bu dağ Mallory’de saplantı haline gelmiştir.

Twitter Fenomeni Mi Olmak İstiyorsun?

ilterisk | 25 May 2011 17:09

Şimdi sizin aklınızda 2 tane soru var; 1. Twitter Fenomenleri kimdir? 2. Bu adamlar nasıl fenomen oldu?

Bugün sadece bu konuyu tartışacağız, Twitter fenomenlerinin belki de en büyük şansı Twitter‘ı bizden daha önce keşfetmiş olmalarıdır, daha önce keşfetme avantajını kullanarak tabi ki de çok büyük bir kitleye hitap etme şansını yakalamışlardır. Ve başka bir kural, tespit ve gözlem yeteneklerinin hat safhada olması, dikkat ederseniz çoğu twitter fenomeninin yazdıkları sadece tespite ve gözleme dayanıyor, senin aklından geçenleri düşünerek söyleyemediklerine mizahı karıştırarak iletiyor sana, bu durumda senin ilgini çekiyor ve takip ediyorsun.

mutlaka ana okulu

nazokiraze | 19 May 2011 19:55

Bazı ebeveynler çocuklarını çeşitli sebeplerle ana okuluna göndermiyorlar.Maddi sebeplerden dolayı olanları bir kenara koyarsak çocuğun okuldan bıkmasından korkan ve bu sebepten ana okuluna gitmesine gerek olmadığını savunan anne babaların yanı sıra bir sene daha okula getir götür derdi ile uğraşmak istemeyenlerin de fazla sayıda olduğunu düşünüyorum.

Oğlum bu yıl ana okuluna başladı ve başladığında kalem tutmayı bilmiyordu (elinde su şişesi veya lolipop gibi dümdüz tutuyordu) uyku saatleri bellisiz, sürekli hareket halinde azgın, kuduruk bir çocuktu.(hala azgın kuduruk ama nedense öğretmeni sınıfında çok uslu olduğunu söylüyor)

Sarı Eylem

nazokiraze | 13 May 2011 18:13

Sosyal medyada son zamanlarda internetime dokunma, sansüre hayır vs. gibi protesto ve eylemlerin dışında başka bir eylem daha sık sık görülmeye başladı :Sarı Eylem.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “İzmirli 35 sarışın ile görüşme” adlı projesine karşı çıkan ve başörtülülerin niye bu tür bir projede yer almadıklarını sorgulamak amaçlı ortaya çıkan Sarı Eylem Manifestosu Twitter gündemini bir süredir meşgul ediyor.( “Sarı eşarp takarsak başımıza bizi de alır mısınız yanınıza?“)

Ben Annemin Beşiğini Tıngır Mıngır Sallarken…

soylemedengecemicem | 09 May 2011 10:32

Evvel zaman, kalbur saman derken, aynı paradoks için sıra bize de geldi. Çoğalmak veya çoğalmamak…

Dünya’nın akıbetiyle ilgili hergün daha da kötüleşen haberler alırken, genç ölümleri duyduğumuzda içten içe “öldü de kurtuldu şu dünya’dan” derken, kimi intiharlara özenir bulurken kendini insan, neşter görünce bileğine gömmek isterken onu, aynı zamanda da nasıl çocuk isteyebilir?

bahar gel artık

nazokiraze | 19 April 2011 14:31

Yazılarımın bir kısmının ana konusu olan yemek,içmek türü bir konu ile tekrar karşınızdayım sayın okuyucu.Aylardır beklediğimiz halde kendisini hissettirmeyen ancak tam bahar geldi diye sevinirken ”sonunda geldim hepinizin imanını gevreteceğim” dercesine Nisan ayının kendisini Şubat zannetmesine neden olan kış mevsiminin son demlerinde içtiğiniz her türlü çay ve bitki çayının içerisine bir dilim taze zencefil atmayı unutmayın diyerek başlıyorum.

Çünkü Çok Zor

Chat Noir 1 | 14 February 2011 11:53

İnsanlarla olmak, yalnız olmaktan,
Konuşabilmek, düşünmekten,
Sevilmek, sevmekten daha zor.
Kayıtsız kalmak, endişelenmekten,
Dinlenmek, dinlemekten,
Mutlu olmak, üzülmekten daha zor.
Elde etmek, istemekten,
Yaşamak, ölmekten,
Sessiz kalmak, haykırmaktan daha zor.
Sensiz kalmak, zindanda olmaktan,
Sevgisiz kalmak, susuz kalmaktan,
Dost bulmak, her şeyden daha zor.

Güliz Ardilli / İstanbul / 8 Kasım 1997 16:45

Seç ve Yaşa

Leb i Nar | 12 February 2011 11:10

Her seçiminin senin için iyi bir sonuç getireceğine inan. Gelen beklemediğin bir sonuç bile olsa, her şerde bir hayır vardır mutlaka. Unutma, hayat küçük gülümsemelerden ibaret. Çok mutlu olamaz kimse, çünkü her şey zıddıyla doğar. Gülersen ağlarsın, ağlarsan güler. Bu değişmez bir bütünün parçasıdır. Kaçma! Kabul et tüm sonuçları, önemli olan bu. O zaman acılar da sevinçlerde insanı ne yıkar ne mutlu eder çok fazla. Eşitliği sağlamak senin elinde, her şey dengede kalmalı.