bildirgec.org

ölüm hakkında tüm yazılar

Sodom’da bekleyiş 2…

d e g g i a l | 27 February 2012 09:54

…günler ayları,aylar yılları kovalarken; yaşadı,olgunlaştı,yoruldu,tükendi ama hiç yaşlanmadı…

…gözlerini kapadı sonsuz bir uykuya dalmak istiyordu,çürümek yok olmak için…

…gözlerini açtı zamanın çok gerisinden günümüze dönecekti…

”Dylia Dylia Dylia Dylia” kulağında hala,hala o tatlı fısıltı tek gördüğü efendisinin anlık hayaliydi;yüzü zihninde, karanlık ve bulanıktı artık…

Önceleri insan gibi yaşamaya çalıştı,normal olmaya zorladı kendini hala iyi/kötü kahraman arasında bocalıyordu,kötülük kolay iyilikse ustalık istiyordu,aslında kötülük ustalık iyilik kolay gözüküyordu…
İlk deneme…
Her istediğini yapabilecek kudretteydi,ama bir planı olmalıydı,gücü ve enerjisi sınırsızken ne yapacağı ne olacağı konusunda fikri yoktu.Bir üniversitenin felsefe bölümünden mezun oldu,derece ile.Düşünceleri ve saplantısı değişmesede,öğrendiği şeyler tüm o filozofiler ona anlık huzur veriyor,evrende efendisi gibi anlamlandıramadığı birçok şeyin olduğunu bilmek kendi sonsuz yalnızlığının da türlü soru işaretleriyle bir şekilde anlaşılabilir ve paylaşılabilir olduğunu düşündürüyordu.
Aklı mı kttı ?,cevaplayamadığı onca soru beynine hücum ediyordu,karmakarışık bir denklemdi hayat pek çok bilinmeyeni pek çok değişkeni vardı,hesaba muhasebeye başladı…
Bir sigorta şirketinde işe girdi sınavlara tabi tutuldu kazandı,hayat sigortası uzmanı oldu.İnsanlara kazayı,belayı çok rahat anlatıyordu ancak ölüm teminatını anlatırken en olmayacak yerde bir gülümseme alıyordu onu.İnsanların gözlerinin içine bakarak onları etkisi altına alabilir satış patlamaları da yaratabilirdi ancak iyilik savaşçısıydı artık kendince zor yoldaydı hem o kadar da dikkat çekemezdi,hani bazen insan denen yaratığın soyunu kurutmak istemesine ramak kalıyordu ancak sonsuz yaşamında sonsuz da sabrı olmalıydı…
(Bir dahaki macerası kesinlikle bir Zen Ustasıyla geçecekti….)
Ey insan! rahat dur,sakin ol,para denen şey ne kadarda kıymetli olmuş,saçmalama ne para biriktireceksin hayatını yaşa;ye,iç,eğlen köpek gibi çalışıyorsan tasarruf neyine,ancak muhakkak bu dünyaya tohumunu bırak sen ölürsen o daha da refahlı yaşayacak,imzala şu poliçeyi bak keyfine aman ha primlerini öde bir de sakın aşık olma…
Dylia kafasındaki sistemin elbet çökeceğini biliyordu ama kendince iyilik savaşçısıydı artık…

Mamak, beledi̇yesi̇,kentsel dönüşüm projesi̇ adıyla kaya dağlarını satıyor

vurguni | 01 February 2012 09:50

Mamak belediyesi, kentsel dönüşüm projesi adı altında, çağlayan mahallesindeki insanların evlerini yıkarak,ellerine üç beş kuruş enkaz parası vererek insanları yıllardır oturdukları topraklardan, uzaklaştırdılar.
oysa yıllar öncesi gelen siyasi iktidarlar tarafından defalarca dolaylı olarak satışı yapılan bu mekânlara daha sonra tapu tahsis belgesi verilerek yine siyasiler tarafından üzerinde oturanlara satılmış olan arsalar.
şimdi yeniden kentsel dönüşüm projesi adı altında insanların elinden alınmış. tapu tahsis belgesi olanlara başka yerlerden belediye satış fiyatından arsa satılmış. arsa almaya ekonomik gücü olmayanlar ise bu haktan mahrum bırakılmıştı..

mamak belediyesinin. evlerini yıktıkları ailelere, arsa karşılığı olarak yeni imara açtıklarını söyledikleri yerlerden arsa satışı yaptılar,
arsa adı altında sattıkları hiç bir mutahitin yanaşmadığı kaya dağları, arsa diye alan çaresiz insanların elinde kalmıştır.
ankara. sayma kadın, hürel mahallesinde sözde imara açtıkları kayalık dağı çaresiz insanlara satarak. kentsel dönüşüm projesi altında yine yoksul insanların emeğini yağmalanmıştır..

Turan Dursun’u hatırlar mısınız?

crnk | 26 January 2012 13:14

“Turan Dursun öldürüldü, din kurtuldu!”

“Ölürsem,

O zaman anlarsın.

Ölünce biri,

Pazar, kışın,

İki yüz olur hemen yüzler Hemen!

Dersin, neymiş meğer!

Ben de ölürsem eğer

Ey aydın cemaat!

Lütfen öldürme beni,

Lütfen! ” Turan Dursun

Tarih 4 Eylül 1990, saat 14.30, Turan Dursun İstanbul Koşuyolu Bintan Sitesi’nden çıkmış ana caddeye doğru ilerliyor.
2 ay önce yayınladığı Kulleteyn adlı kitabının ilk baskısı bitmek üzere, bu arada ona gelen tehdit mektupları bitmek
bilmiyor.
işte tam o saatte tam da evinden 25-30 metre uzaklaşmışken başında ve sırtında duyduğu acıyla yere aniden seriliveriyor

56 yılın birikimi ve mücadelesi bir anda o patlayan silahlarla yok ediliyor!
Turan Dursun öldürülüyor.

Ve sene 2012.

Kimse hatırlamıyor artık onu. Nedeni ise açık. O bir ateistti.

Üstelik sıradan bir ateist de değildi. O, 14 yıl boyunca din adamlığı yapmış ve sonrasında ateist olmuş bir düşünce adamıydı.
Konuşmaktan, yazmaktan çekinmemiş, korkmamıştı.

Yazdığı onlarca kitabı, din bilgisi, ve gerçekleri gösterme arzusuyla durmadan yorulmadan yazdı.

Müftülük yıllarında sürgün edildi. Üstelik bu sürgünün, Sivas’a bağlı bütün köylere 50’şer ağaç diktirmek
Müftülük lojmanı yerine, göğüs hastalıkları hastanesi yaptırmak, gibi sebepleri vardı.

Ömer Lütfi Akad vefat etti

queennothing | 19 November 2011 18:03

Vesikalı Yarim, Vurun Kahpeye, Bire On Vardı, Kanun Namına, Görünmeyen Adam İstanbul’da, Üç Tekerlekli Bisiklet, Yalnızlar Rıhtımı, Diyet, Bir Teselli Ver gibi yapımların yönetmenliğini yapmış olan 1916 doğumlu usta sinemacı Ömer Lütfi Akad, 19 Kasım 2011 tarihinde aramızdan ayrıldı. Türk Sineması’nın Koca Çınarı diye bilinen Akad, bugüne dek 100’e yakın filmin yönetmenliğini yaptı ve sinemayla ilgili bir çok esere kaynaklık etti. 95 yaşında olan Akad’ın cenazesi 21 Kasım Pazartesi günü kaldırılacak.

Yeşilçam yıldızı Birsen Ayda vefat etti

elizabethtaylor | 11 October 2011 17:13

“Alparslanın Fedaisi Alpago”, “Demir Bilek”, “Ömre Bedel Kız”, “Malkoçoğlu Kara Korsan”, “Ayşecik ile Ömercik”, “Tarkan: Altın Madalyon” gibi filmlerden tanınan Yeşilçam yıldızı Birsen Ayda, 11 Ekim 2011 tarihinde yaşamını yitirdi. Tam 10 senedir akciğer kanseri tedavisiyle uğraşan Ayda, Zeytinburnu Huzurevi’nde kalmaktaydı. Sinemadan sonra maddi sıkıntılara boğulan aktris, huzurevinden çıkabilmek ve borçları yüzünden kaybettiği iş yerini geri almak istiyordu. 66 yaşında olan Birsen Ayda, maalesef bu isteklerini gerçekleştiremeden huzurevinde yaşama ve Yeşilçam anılarına sonsuza dek veda etti.

Steve Jobs öldü

shane | 06 October 2011 14:13

Ve Steve Jobs öldü. Pankreas kanseri ile mücadelesini daha fazla sürdüremeyen Jobs’un ölümü, yaratıcısı olduğu teknolojilerin kullanıcısı olan ya da olmayan ama bir şekilde dünyaya katkısından dolayı onu takdir eden herkes tarafından üzüntüyle karşılandı.

“Dünyada çok az kişi Steve Jobs’un yarattığı ve ileriki nesiller tarafından da hissedilecek etkiyi yaratabilmiştir,” dedi Bill Gates. “Steve, arkadaşım ve akıl hocam olduğun için teşekkürler. Yarattığın şeyin dünyayı değiştirebileceğini gösterdiğin için teşekkürler. Seni özleyeceğim,” dedi Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg. Star Wars‘un babası George Lucas ise “Diğerleri sadece içinde bulundukları durumu kabul etmekle yetinirken, o dokunduğu her şeydeki potansiyeli görebildi,” sözleriyle veda etti teknoloji devine.

vergi dairesinden emekli maaşıma 4 yıl sonra gelen bildirimsiz icra,

vurguni | 22 September 2011 14:36

Vergi dairesinden Emekli Maaşıma 4 yıl sonra gelen bildirimsiz icra,

17. 5.2007 tarihinde yaptığım işi bıraktığıma dair başkent vergi dairesine başvuruda bulundum.
İş yerinin kapanışını yaptım ve görünen borçları ödedim. artık hiç bir borcun yoktur iş yeri kapatılmıştır dediler ve başkent vergi dairesinden ayrıldım.

17 mayıs 2007 tarihinden bu yana hiç bir bildirim yapılmadı.2011ağostos ayı, karadenize gittim bankamatik kartım yıpranmış olduğu için emekli maaşımı, paramı çekemedim, 20 eylülde. ankaraya dönünce, bankamatikten paramı çekmek için gittiğimde paramı yine alamadım, paramı bankamatiklerden, alamayınca. 21 ekimde ziraat bankası tuzluçayır subesine gittim,

Cliff Robertson hayatını kaybetti

elizabethtaylor | 11 September 2011 13:48

1923 senesinde Amerika’da dünyaya gelen Cliff Robertson‘u Spider-Man filmlerinden tanıyoruz. 1968 çıkışlı “Charly” adlı yapımdaki performansıyla Oscar Ödülü kazanan aktör, 10 Eylül 2011 tarihinde yaşamını yitirdi. Spider-Man serisindeki ‘Ben Parker’ karakteriyle tanınan aktör Renaissance Man, The Great Northfield Minnesota Raid, Ace Eli and Rodger of the Skies gibi yapımlarda da rol almıştı. Yaşgününü kutladığı 9 Eylül’den bir gün sonra ölen aktör 88 yaşındaydı.

Cem Erman’ı kaybettik

elizabethtaylor | 08 August 2011 23:59

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Cem Erman, gerçek adıyla ‘Süleyman Faik Durgun’u yan rollerden tanırdık. Yüzün üzerinde filmde rol alan aktör, 1980 senesinde sinemayı bırakmıştı. 64 yaşındaki aktör, 7 Ağustos 2011 tarihinde, Adana’daki evinde ölü bulundu. Sevim Demiroğlu ile evli olan panik ataktan muzdarip aktörün evinden sadece 50 Kuruş ve bol sayıda sayısal loto bileti çıktığı açıklandı. Erman’ın cenazesine ise 15 kişinin katıldığı söyleniyor.

Bubba Smith hayatını kaybetti

elizabethtaylor | 05 August 2011 19:58

İlki 1984 senesinde gösterime giren Polis Academisi serisi, 1994 senesinde yedinci filmle sonlanmıştı. 2012’de sekizincisi çekilmesi planlanan serinin ‘Çavuş Moses Hightower’ı Bubba Smith, 3 Ağustos 2011 tarihinde yaşamını yitirdi. 1945 doğumlu aktörün Los Angeles’taki evinde ölü bulunması üzerine otopsi yapan doktorlar, Smith’in ölümünü doğal nedenlere bağlıyorlar.
Oyunculuğun yanı sıra profesyonel futbolcu olan Smith, 66 yaşındaydı.