Başlığı görümce ‘o da kim?’ dediğinizi duyar gibiyim. Aslında çok bilindik bir kişiden bahsediyoruz: Aziz Nesin. Birçok türde yazmış, hatta bazı rivayetlere göre şairliğini Nazım Hikmet’in bile kıskandığı bir yazar, Aziz Nesin.

Nesin, 20 Aralık 1915’de Heybeliada’da doğdu. En çok mizah yazıları yazdı. Yazıları yabancı dile en çok çevrilen 4. yazardır. 1935’de Kuleli Askeri Lisesi’ni, 1937’de Ankara Harp Okulu’nu bitirip asteğmen oldu. Ancak sonra bu görevinden istifa ederek bir süreliğine muhasiplik ve bakkallık gibi işler yaptı. Aynı anda ailesini geçindirmek için yazı yazıyordu. Sonra yapılan bir röportajda ‘neden bu kadar çok kitap yazıyorsunuz’ sorusuna, ‘ben ailemi bununla geçindiriyorum 4000 hikaye yazdıysam, ailem 3 kişi olduğundandır, daha kalabalık olsaydı belki 9000 hikaye yazacaktım,’ diyerek cevap vermiştir.

bir süre sonra kapattırılan markopaşa adlı dergi
bir süre sonra kapattırılan markopaşa adlı dergi

1946 yılında Markopaşa adlı mizah dergisini çıkardı. Zamanın devlet adamlarını mizahi ve keskin bir üslupla eleştirmiştir. Baskınlar sonucunda da dergi bir süre sonra kapatılmıştır.1948 yılında Azizname’yi çıkarmıştır. Taşlamalardan oluştuğu için bu kitap da Aziz Nesin’in başına büyük dertler açmıştır.

1955’den itibaren Gazetelerde de yazmaya başlamıştır. Dolmuş, Yeni Gazete, Akşam, Tanin, Günaydın, Aydınlık gazetelerinde mizah yazıları yazmıştır. Ancak birçoğumuz onu, aşırı sol görüşüyle ve Türklerin %60’ının salak olduğunu iddia ederek gösterdiği büyük cesaretiyle hatırlarız. Kimine göre doğru kimine göre yanlış düşünen yazar, yaşadığı zamanlarda büyük tepki görmüştür. Bir süre devlet tarafından koruma verildiği de söylenir. Hatta bir hikayesinde bundan bahsetmiştir: Aziz Nesin’i koruması için görevlendirilen adam, Aziz Nesin’i tanımayınca Aziz Nesin, devletten bir daha koruma istememiştir.

nesin vakfı
nesin vakfı

Ateist olan ve bu nedenle çok tepki görmüş yazar, 1973 yılında Nesin Vakfını kurmuştur. Şu anda da faaliyet gösteren bu vakıf, birçok çocuğun eğitim, barınma vb. ihtiyaçlarını karşılamış ve birçok saygın birey yetiştirmiştir. Kitap telifleriyle ve bağışlarla devam eden vakıf, halen 42 çocuk okutmaktadır.Nesin, 95 yılında söyleşi için gitti Çeşme Alaçatı’da kalp krizinden vefat etmiştir. ‘Sizin memlekette eşek yok mu?’ kitabında vasiyet ettiği gibi hiçbir tören yapılmadan ve yeri belli olmayan bir yere gömülmüştür.