3 Aralık 1960 tarihinde, Fayetteville, Kuzey Carolina, Amerika’da dünyaya gelen Juli Anne Moore, askeri mahkeme yargıcı olan Peter Moore Smith ve psikiyatrist Ann Love Smith’in kızıydı. Valerie ve Peter Moore adında iki kardeşe sahip olan Juli, Almanya’da Frankfurt American High School ve Boston Üniversitesi – Güzel Sanatlat Fakültesi’nde (oyunculuk) eğitimini tamamladı. Babasının işi yüzünden sürekli taşınmak zorunda kalan Moore ailesi, Juli‘nin 9 okul değiştirmesine sebep olduysa da kendisi, duruma ayak uydurmayı başarabilmişti.İlk televizyon deneyimini 1984 senesinde “The Edge Of Night” (‘Carmen Engler‘ karakteriyle) adlı gerilim dizisine konuk oyuncu olarak kazanan Juli, 1986 senesinde “As the World Turns: 30th Anniversary” (‘Franny‘ karakteriyle) adlı yapımda ve bir sene sonra bir mini-dizi olan “I’ll Take Manhattan“da (‘India West‘ karakteriyle) rol aldı. Oyuncu olmayı seçen Juli, babasının adını kullanmaya başladı; Julianne Moore.1986 senesinin 3 Mayıs’ında John Gould Rubin ile dünyaevine girdi. 1985 ile 1987 arasında “As The World Turns” (‘Franny Hughes Crawford‘ karakteriyle) adlı yapımın 4 bölümünde yer alan Julianne, 1988’de “sLaughterhouse II” (‘Julie‘ karakteriyle), 1989’da “Money, Power, Murder.” (‘Peggy Lynn Brady‘ karakteriyle) adlı TV yapımında yer aldı. 1990 senesinde “B.L. Stryker” adlı diziye konuk olan aktris, aynı sene “Tales From the Darkside: The Movie“de ‘Susan‘ karakterini canlandırdı.1991 senesinde “The Last To Go” (‘Marcy‘ karakteriyle) ve “Cast A Deadly Spell” (‘Conie Stone‘ karakteriyle) adlı yapımda rol alan Julianne, 1992 senesinde “The Hand That Rocks The Cradle” (‘Marlene Craven‘ karakteriyle) ve “The Gun In Betty Lou’s Handbag” (‘Elinor‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.

1993 senesinde Juli, Madonna‘nın başrolde yer aldığı “Body Of Evidence” (‘Sharon Dulaney‘ karakteriyle), Johnny Depp ve Aidan Quinn‘in başrollerini paylaştığı “Benny & Joon” (‘Ruthie‘ karakteriyle), 7 dalda Oscar adayı olan ve bir Oscar Ödülü kazanan “The Fugitive“(‘Dr. Anne Eastman‘ karakteriyle) ve ‘En İyi Yönetmen’ dalında Oscar adayı olan “Short Cuts” (‘Marian Wyman‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.1995 senesinde “Vanya On 42nd Street” (‘Yelena‘ karakteriyle), “Safe” (‘Carol White‘ karakteriyle), “Roommates” (‘Beth Holzcek‘ karakteriyle), “Nine Months” (‘Rebecca Taylor‘ karakteriyle) ve “Assassins” (‘Electra‘ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı. Aynı yılın 25 Ağustos’unda eşi Rubin’den boşandı.1996 senesinde Anthony Hopkins‘in başrolünde yer aldığı “Surviving Picasso” adlı biyografik yapımda ‘Dora Maar‘ı canlandıran Juli, 1997’de “The Lost World: Jurassic Park” (‘Dr. Sarah Harding‘ karakteriyle), “The Myth Of Fingerprints” (‘Mia‘ karakteriyle), “Boogie Nights” (‘Amber Waves‘ karakteriyle) ve “Chicago Cab” adlı yapımda yer aldı.1997’nin 4 Aralık gününde Juli, ilk çocuğunu dünyaya getirdi ve O’na Caleb Freundlich adını verdi.
1998 senesinde, sinema tarihinin en başarılı komedi filmlerinden biri olan “The Big Lebowski” adlı yapımda ‘Maude Lebowski‘ karakterini canlandıran Juli, aynı sene içinde Gus Van Sant‘ın “Psycho“sunda (‘Lila Crane‘ karakteriyle) rol aldı.

1999 senesinde “Cookie’s Fortuna” (‘Cora Duvall‘ karakteriyle), “An Ideal Husband” (‘Laura Cheveley‘ karakteriyle), “A Map Of The World” (‘Theresa Collins‘ karakteriyle), ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar adayı olduğu “The End Of The Affair” (‘Sarah Miles‘ karakteriyle) ve “Magnolia” (‘Linda Partridge‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.2000 senesinde Juli, “Not I” (kısa film) ve “The Ladies Man” (‘Audrey‘ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı.2001 senesinde, “The Silence Of The Lambs“ın devamı olan “Hannibal” adlı gerilim filminde ‘Clarice Starling‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl içinde “Evolution” (‘Allison‘ karakteriyle), “World Traveler” (‘Dulcie‘ karakteriyle) ve “The Shipping News” (‘Wavey Prowse‘ karakteriyle) adlı yapımlarda rol alan Julie, 2002 senesinin 11 Nisan gününde ikinci çocuğu olan Liv Freundlich‘i dünyaya getirdi.Aynı sene ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar adayı olduğu “Far From Heaven” (‘Cathy Whitaker‘ karakteriyle) ve ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında Oscar adayı olduğu “The Hours” (‘Laura Brown‘ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı.2003 senesinde (23 Ağustos) Bart Freundlich ile dünyaevine giren Juli, 2004’te “Marie And Bruce” (‘Marie‘ karakteriyle) , “Laws Of Attraction” (‘Audrey Woods‘ karakteriyle) ve “The Forgotten” (‘Telly Paretta‘ karakteriyle) adlı yapımlarda rol aldı.2005 senesini eşi Bart’ın yazıp, yönettiği “Trust The Man” (‘Rebecca‘ karakteriyle) ve “The Prize Winner Of Defiance, Ohio” (‘Evelyn Ryan‘ karakteriyle) ile geçiren Juli, 2006’da “Children Of Men” (‘Julian‘ karakteriyle) ve “Freedomland” (‘Brenda Martin‘ karakteriyle) adlı yapımlarda yer aldı.

2007 senesinde “Next” (‘Callie Ferris‘ karakteriyle), “Savage Grace” (‘Barbara Baekeland‘ karakteriyle) ve “I’m Not There.” (‘Alice Fabian‘ karakteriyle) adlı yapımda yer alan Juli, 2008’de “Blindness” ve “Eagle Eye” (‘Aria‘ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı.2009 senesine geldiğimizde “The Private Lives Of Pippa Lee” (‘Kat‘ karakteriyle), “A Single Man” (‘Charlotte‘ karakteriyle) ve “Chloe” (‘Catherine‘ karakteriyle) adlı yapımlarda rol alan başarılı aktris, ilerleyen aylarda / yıllarda “Shelter“, “Boone’s Lick“, “The Kids Are All Right“, “Hateship, Friendship, Courtship“, “The Hunter” ve “Morgan’s Summit” adlı yapımlarda rol alacak.