bildirgec.org

safe hakkında tüm yazılar

Julianne Moore

queennothing | 30 October 2009 12:23

3 Aralık 1960 tarihinde, Fayetteville, Kuzey Carolina, Amerika’da dünyaya gelen Juli Anne Moore, askeri mahkeme yargıcı olan Peter Moore Smith ve psikiyatrist Ann Love Smith’in kızıydı. Valerie ve Peter Moore adında iki kardeşe sahip olan Juli, Almanya’da Frankfurt American High School ve Boston Üniversitesi – Güzel Sanatlat Fakültesi’nde (oyunculuk) eğitimini tamamladı. Babasının işi yüzünden sürekli taşınmak zorunda kalan Moore ailesi, Juli‘nin 9 okul değiştirmesine sebep olduysa da kendisi, duruma ayak uydurmayı başarabilmişti.

İlk televizyon deneyimini 1984 senesinde “The Edge Of Night” (‘Carmen Engler‘ karakteriyle) adlı gerilim dizisine konuk oyuncu olarak kazanan Juli, 1986 senesinde “As the World Turns: 30th Anniversary” (‘Franny‘ karakteriyle) adlı yapımda ve bir sene sonra bir mini-dizi olan “I’ll Take Manhattan“da (‘India West‘ karakteriyle) rol aldı. Oyuncu olmayı seçen Juli, babasının adını kullanmaya başladı; Julianne Moore.
1986 senesinin 3 Mayıs’ında John Gould Rubin ile dünyaevine girdi. 1985 ile 1987 arasında “As The World Turns” (‘Franny Hughes Crawford‘ karakteriyle) adlı yapımın 4 bölümünde yer alan Julianne, 1988’de “sLaughterhouse II” (‘Julie‘ karakteriyle), 1989’da “Money, Power, Murder.” (‘Peggy Lynn Brady‘ karakteriyle) adlı TV yapımında yer aldı. 1990 senesinde “B.L. Stryker” adlı diziye konuk olan aktris, aynı sene “Tales From the Darkside: The Movie“de ‘Susan‘ karakterini canlandırdı.
1991 senesinde “The Last To Go” (‘Marcy‘ karakteriyle) ve “Cast A Deadly Spell” (‘Conie Stone‘ karakteriyle) adlı yapımda rol alan Julianne, 1992 senesinde “The Hand That Rocks The Cradle” (‘Marlene Craven‘ karakteriyle) ve “The Gun In Betty Lou’s Handbag” (‘Elinor‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.

kidzui ile çocuklar için daha güvenli internet

xerre | 04 October 2008 16:08

daha önce burada çocuklar için olan bir video paylaşım sitesinden bahsetmiştik.

bu bildiride ise “çocuklar için internet” sloganı ile yola çıkan yeni bir uygulamadan bahsedeceğim. filtrelemeden ziyade interneti çocuklar için özelleştiren KidZui adlı tarayıcı çocuklara uygun olan 1 milyona yakın site, video ve resmi onlara güvenli bir şekilde sunuyor. çocukların güvenli bir şekilde internette gezinmelerini hedefleyen bu uygulamanın kullanımı oldukça kolay olmakla birlikte çocukların ihtiyacına göre tasarlanmış.

yayın aşamasından önce 200 öğretmen ve gönüllü ebeveynler tarafından ağ araştırması yapılan KidZui, sürekli gönüllü öğretmen ve ebeveynler tarafından inceleniyor.

Güvenlik Artıyor ; Magsafe’den Sonra Replug

zabun | 14 June 2008 04:31

Macbook dizüstü bilgisayarlarda güç bağlantı noktalarındaki “MagSafe” denilen mıknatıslı yuvaları bilirsiniz. Bu yuvalar, normal bir dizüstü bilgisayardaki girişlerden farklı olarak, kabloya uygulanacak ani bir çekme kuvvetiyle hemen bağlantıyı bırakacak tarzda tasarlanmıştır. Bu sayede eğer yanlışlıkla adaptörün kablosuna eliniz-ayağınız takılırsa pahalı Macbook’unuz yerle yeksan oluvermez (Kendi laptop’unuza buna benzer bir giriş yapabilirsiniz). İyide aynı olay ya kulaklık takılıyken olursa. Üstelik kullandığınız pahalı bir kulaklıksa, bu seferde kulaklığın kordonu içinde endişelenebilirsiniz. Böyle bir sorun yaşamamanız için “Replug” adındaki adaptör üretilmiş. Bu adaptörü 3,5mm kulaklık fişi olan her türlü bilgisayara, dijital müzik çalara takabilirsiniz. Herhangi bir çekme kuvvetinde kulaklık cihazdan hemen ayrılacaktır. [video]

İşyerinde farkedilmeden uyumak isteyenler için göz bandı

Dreamcrypt | 15 February 2008 16:55

Ofiste çalışırken veya okulda derste iken uykunuz mu geldi? İşte çözüm. Bu göz bantları sayesinde biraz farklı gözüksenizde artık iş yerinizde veya uzun toplantılarda farkedilmeden uyuyabileceksiniz. Sadece yapmanız gereken bu güvenli uyku bantlarını göz kapağınıza yapıştırmak. Diğer bilgileri burada bulabilirsiniz.

Facebook güvenli bir şekilde nasıl kullanılır?

makaleci | 26 November 2007 10:12

Facebook hakkında hem ülkemizde hem de yurt dışında birçok haberler gelmeye devam ediyor biliyorsunuz. Bu siteyi kullanırken biraz daha bilgili ve dikkatli olmak gerekiyor. Burada; nasıl güvenli facebook kullanılacağı hakkında harika ve ve çok teferruatlı bir video var, aynı sayfada bütün aşamaları yazılı olarak da bulacaksınız. Burada ise BBC‘ nin bütün sosyal siteleri güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağına dair bir uyarı yazısı var. Kolay gelsin…

Parmak izi tanıyan kasa

darjeeling | 24 August 2007 14:58

Değerli eşyalarımızı ve belli miktarda paramızı güvenlikte tutmak amacıyla çoğumuz kasa kullanırız. Farklı kilitleme yöntemlerine sahip kasaların içinde belki de en güven duyabileceğiniz bu kasa parmak izinizi tanıyarak açılıyor. Gri renkli ve 4 tane AA pil ile çalışan bu kasanın fiyatı 400 dolar fakat güven ve huzur duymak için değmez mi?

KeePass ile Şifre Kontrolü

ceyhun aksan | 15 February 2007 13:46

Keepass
Keepass

Keepass
Keepass

Keepass en çok kullanılan açık kaynak programlar arasında yer alan bir şifre kontrol programı. Birçok eklenti ile kullanımı genişletilebilen program, kendi ayar ekranına ulaşmak için yazılan bir şifre ile açılıyor, kategori sistemi ile kullanım alanlarına göre şifrelerinizi saklayabileceğiniz program, bünyesinde sakladığınız şifreleri belirlediğiniz şifre ile yine belirlediğiniz şifreleme tekniğine uygun olarak *.kdb uzantılı bir dosyada tutuyor.

Keepass
Keepass

Bu dosyayı yanınızda taşıyabilir, yine internet bağlantısı üzerinden yükleyeceğiniz keepass programı ve açılış şifresini bildiğiniz taktirde açabilirsiniz.

Programın türkçe dil dosyasını dilerseniz yükleyebilirsiniz.