bildirgec.org

kadirgunay

12 yıl önce üye olmuş, 37 yazı yazmış. 170 yorum yazmış.

Black Hawk Down – Kara Şahin Düştü (2001)

kadirgunay | 08 June 2009 11:46

Black Hawk Down
Black Hawk Down

Baştan söylemek gerekirse şu anda kadar Er Ryan’ı Kurtarmak filminden sonraki en iyi savaş filmi.
1993 senesinde Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün bir parçası olarak Somali’ ye gönderilen Amerikan askerlerinin farklı ekip ve düşüncelerde olmasına rağmen birbirlerine güvenerek ve inanarak nasıl evlerine geri döndüğünü anlatan bir filmdir, Kara Şahin Düştü.

Bir tarafta Delta’ lar diğer tarafta Ranger lar. Farklı ekipler, farklı bölükler fakat hepsinin de tek bir görevi vardır; Mohamed Farrah Aidid’ in milislerini indirerek önemli subaylarını ve rehineleri ele geçirmek.
Generalleri ve üst düzey subaylarının düşündükleri saldırı planı istedikleri gibi gitmez. İlk Kara Şahin düşer ve olaylar bundan sonra başlar. Arkada asker bırakmamak adına gönderilen tüm zırhlı araçlar ve savunma kuvvetleri milisleri geçemezler. Öyle ki birlikler kayıp vermeye başlarlar ve hava kararır.

Jason Statham

kadirgunay | 07 June 2009 13:32

Jason Michael Statham
Jason Michael Statham

Jason Michael Statham! Transporter ile üne kavuşan, aksiyon filmlerinin aranan oyuncusu. Oynadığı her filmde adından söz ettiren ünlü ingiliz sinema oyuncusu Jason Michael Statham 12 Eylül 1972 senesinde Sydenham, Londra’da sahne sanatçısı ve müzikal kostümleri diken anne babanın oğlu olarak dünyaya geldi.

Jason Michael Statham
Jason Michael Statham

Daha sonra Great Yarmouth’a taşınan Statham ailesinin geleneğini sürdürüp sokak tiyatrosunu öğrendi. Aynı zamanda okuduğu okulun futbol takımında 1978-83 seneleri arasında futbol oynadı. Bir çok spor dalı ile ilgilinen ve sanatsal anlamda kendini geliştiren Statham’ın çok ayrı bir tutkusu vardı. Dalış! 1992 senesinde düzenlenen Dünya şampiyonasında 12. oldu. Şu an halen Britain’s National Diving Squad – İngiliz Milli Dalış üyesidir.

Statham ünlü olmadan önce çok değişik işlerde çalıştı. Fason malların temini ve satışı, markette kasiyerlik, karaborsa v.b. Bu işlerin ardından French Connection markası için modellik yapmaya başladı ve işte tam o sırada ünlü Yönetmen Guy Ritchie ile tanıştı.

David Carradine Ölü Bulundu

kadirgunay | 05 June 2009 15:48

David Carradine
David Carradine

Kill Bill’den tanıdığımız ve seneler önce TRT’de yayınlanan Kung Fu dizisinde rol alan ve daha birçok filmde başrol oynayan David Carradine Tayland’da bir otel odasında ölü olarak bulundu.

8 Aralık 1936 doğumlu olan Carradine 72 yaşındaydı. Asıl adı John Arthur Carradine olan aktör 2004 senesinde Satürn Ödüllerinde En İyi Yardımcı Aktör ödülünü almıştı.

Oyuncunun intahar ettiği düşünülüyor.

Good Bye Lenin (2003) – Elveda Lenin

kadirgunay | 05 June 2009 13:29

Good Bye Lenin
Good Bye Lenin

Wolfgang Becker imzalı 2003 yapımı olan film annesi için hiç olmayan bir dünya yaratan Alex’ in çabalarını anlatmaktadır.

Anne rolünde Katrin Sass gibi büyük bir oyuncu bizi yine büyülemektedir. Alex rolünü ise Daniel Brühl oynamaktadır.
İnancına delice bağlı bir anne düşünün. Kocasını bile inancı uğruna kaybetmeyi göze alan ve bunu çocuklarından saklayan bir anne. Christiane Kerner (Kathrin Sass) iki çocuğunu da tek başına DDR hükümeti ve inancına göre yetiştirmiştir. Fakat dünya onun düşündüğü gibi kalmıyordur. Her geçen gün gelişen dünyada, akımlar herşeyin önüne geçmeye başlar. İşte bu durumda oğlunu, inandığı düşünce karşısında bir gösteri sırasında görünce tüm dünyası değişir. Kalp krizi geçirir ve tam 8 ay komada kalır.

Morgan Freeman

kadirgunay | 03 June 2009 15:57

Morgan FreemanBaşarılı filmlerin unutulmaz karakteri, en iyi yardımcı oyuncu ödülü sahibi, oynadığı her filmle inanılmaz replikler ve muhteşem oyunculuğu ile kendisini izlettiren ve benim değişmez adamım Morgan Freeman! Morgan Freeman 1 Haziran 1937 yılında Amerika’nın Tennessee eyaletinin Memphis kasabasında Mayme Edna ve Morgan Porterfield Freeman en küçük çocukları olarak dünyaya gelir. Kendisinden büyük 3 kardeşi daha vardır. Babasını 1961 yılında kaybeder ve büyükannesinin yanına, Charleston, Mississippi’ye gönderilir.

Morgan Freeman
Morgan Freeman

Freeman ilk oyunculuk denemesini 9 yaşında okul tiyatrosunda baş rolü alarak gerçekleştirir. 12 yaşına geldiğinde ise eyalet çapında düzenlenen tiyatro yarışmasını kazanır. Eğitimine devam ettiği Broad Street High School’da bir radyo performansı sergiler. Bu okuldan 1995 yılında mezun olur. Jackson State University tarafından verilen tiyatro eğitimi iptal edilir. Bunun üzerine Freeman Amerikan Hava Kuvvetlerine pilot olarak baş vurur fakat pilotluk yerine mekanik bölümde çalışır.

Freeman 1960′ ların sonuna doğru Los Angeles’a taşınır ve burada Los Angeles Community College’da daktilo katibi olarak çalışmaya başlar. Bu süre zarfında Freeman aynı zamanda New York City’ de 1964 World’s Fair’de dansçı ve San Francisco’da üyesi olduğu Opera Ring isimli grupta çalışmaya devam eder.

Cadillac Records – 2008

kadirgunay | 02 June 2009 16:21

Cadillac Records
Cadillac Records

Ünlü müzik şirketinin sahibi Leonard Chess’in buralara nasıl geldiğini, firmasına kattığı ünlü yıldızların ki bunlar Muddy Waters, Little Walter, Chuck Berry ve daha birçok yıldızın nasıl yükseldiği, neler yaşadığı ve nasıl çöküşe geçtiklerini anlatan mükemmel bir müzikal film.

Filmin başrolünde Adrien Brody, Jeffrey Wright, Columbus Short, Mos Def, Cedric The Entertainer ve Beyoncé Knowles yer alıyor.
60’lı yılların Amerika’sında (Chiciago) kurulan ve bünyesine bugün halen dinlediğimiz büyük sanatçıları katan Cadillac Records firması sahibi Leonard Chess’in inanılmaz yükselişini ve yıldızların tarihe damgasını vuran parçaları nasıl yazdıkları, besteledikleri ve plaklarının nasıl satış rekorları kırdığını detayları ile izleyebilirsiniz.

Dün Gece Bir Rüya Gördüm – 2006

kadirgunay | 01 June 2009 16:27

Dün Gece Bir Rüya Gördüm
Dün Gece Bir Rüya Gördüm

2006 senesinde çekilmiş fakat çok fazla duyulmamış bir türk sineması örneği. Filmde Emre Kınay, Arzu Yanardağ, Fikret Hakanve Pelin Batu başrolleri paylaşmakta.

Filmin afişindeki spot beni izlemeye itti bu filmi;

“Sevdiğin İnsan İçin Neleri Göze Alırdın?”

Film genel olarak çok sarsıcı değil, özellikle duygu yüklü senaryolar beni çok baymıştır fakat bu filmde ne olacak diye özellikle bekledim ki bekletiyor da.

Deniz (Emre Kınay) bir yazılım firmasında yazılımcı olarak çalışmaktadır. Uzun süredir Lale’ye (Pelin Batu) aşıktır. Fakat aşkını ona açamamaktadır. İçine kapanık sadece işi ile ilgilenen ve yalnız yaşayan Deniz bir gün Lale’nin babası (Fikret Hakan) ile tanışır. Babasının getirdiği çiçeği Lale’ye götürmek için gittiği sırada hastalığından dolayı kriz geçirir.

K-Pax (2001)

kadirgunay | 14 January 2009 13:46

K-Pax Afiş
K-Pax Afiş

Filmin başrolünde benim çok sevdiğim ve her filminde izlerken büyük keyif aldığım Kevin Spaceyvar.
Bir gün peronların ortasından bir yüz belirir, ne bir kimlik ne onu anlatan bir şeye sahiptir. Poliste, hastanelerde kendisi ile ilgili hiçbir kayıt ve evrak bulunmamaktadır. Deli olduğunu düşünüp akıl hastanesine sevk ederler. Hastanenin başkanı sorular sormaya başladıktan sonra aldığı cevaplar karşısında ağzı açık kalır. Karşısında K-Pax gezegeninden geldiğini söyleyen ve rapor tutan bir canlı vardır.
Prot (Kevin Spacey) hastanede bulunan hastaları farklı şekillerde telkin eder ve onlarla kısa sürede dostluk kurar. Dr. Mark Powell (Jeff Bridges) Prot’ un verdiği cevaplar üzerine aklı iyice karışır. Bu karmaşa içinde ona hem inanmak ister ama aynı zamanda da bunun bir saçmalık olduğunu ve bir şok üzerine hastasının bu şekilde düşünüp konuştuğuna inanır. Dr. Mark hastasının davranışlarını, sohbetlerini başka bir arkadaşına anlatır. Anlattığı arkadaşı bir astronottur. Uzay bilimi ile ilgilenen bir kurumda çalışmaktadır. Kendisi gibi diğer çalışma arkadaşları da anlatılanlar doğrultusunda Prot ile tanışmak isterler ve olaylar bundan sonra daha da farklı boyut alır. Çünkü Prot kendisine sorulan ve kendi gezegeni K-Pax’ in kordinatlarını birebir çizerek gezegeninin varlığını bilim adamları karşısında da ispatlar.

İlk bakışta anlamsız gelse de film içinde bir çok duyguyu ve dersi barındırmaktadır bana göre. Özellikle müzikleri insanı dinlendirirken Kevin Spacey’ nin oyunculuktaki başarısına bir kez daha hayran kalacaksınız.

Dansöz – 2001

kadirgunay | 09 December 2008 12:20

Dansöz Afiş
Dansöz Afiş

Derler ki Hz. İsa’ nın çarmıha gerilirken elleri ve ayaklarına çakılan çiviler çingeneler tarafından yapılmıştır. Bunun içindir ki çingeneler ömür boyu lanetlenmiş bir topluluktur. Yerleri, yurtları yoktur. Sevilmezler… Bir kez yıkandıkları suda bir daha yıkanamazlar…

Film bu şekilde değişik bir anlatım ile başlıyor. Tür olarak Drama dense de daha çok masalsı bir anlatıma sahip. Aslına bakarsanız hafif de bir günah çıkarma gibi algılanıyor.

Gmail’ den Renkli Karşılama

kadirgunay | 20 November 2008 21:10

Sabah maillerimi kontrol etmek için gmail hesabıma gireyim dedim. Daha canlı göründüğü gibi üstte bir de uyarı vardı “Yeni Renkler ve Temalar” için Temalar bölümüne bakın. Nedir diye gireyim dedim ve bir de baktım ki Gmail kendine has özelliklerine göre minimalist temalar eklemiş.

Hadi bakalım artık gmail hesabı sayfalarımızı renklendirebileceğiz.

Not: Bu görsellik olayı yüzünden gmail kullanmayanları biliyorum. Sanırım artık bir şey demeye hakları yok.