Sinepil okuyucularını Türkçe’ye Guguk Kuşu adıyla çevrilen ve orijinal ismi One Flew Over the Cuckoo’s Nest olarak geçen, 1975 yılı yapımlı filme, biraz geçmişlere götürelim.

Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo's Nest)
Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Ünlü oyuncu Jack Nicholson, Randle Patrick McMurhpy karakteri ile karşımıza çıkıyor. McMurphy, çeşitli suçlardan sabıkalı, asi karakterli bir gençtir. Hapishaneden kurtulmak için deli taklidi yaparak kendisini akıl hastanesine aldırır ve planı gereği buradan da kaçarak özgürlüğe kavuşacaktır. Hastanedeki hemşirelerin, özellikle baş hemşirenin (oyuncu Louise Fletcher), baskıcı tutumları karşısında isyanını dile getirirken bir yandan da çoğu gönüllü gelen akıl hastaları ile diyalog kurmaya çalışır.Filmde Jack Nicholson’ın gençlik yıllarındaki oyunculuk deneyimini görüyoruz ve bize büyük bir oyuncu olacağını hissettiriyor.

Filmden bir sahne
Filmden bir sahne

1975 yılında Miloš Forman’ın yönetmenliği yaptığı film aslında Ken Kesey’in One Flew Over the Cuckoo’s Nest isimli romanının (1961) sinemaya uyarlaması. Komedidrama tarzında olan film, en iyi erkek oyuncu Jack Nicholson, en iyi kadın oyuncu Louise Fletcher, en iyi yönetmen Milos Forman, en iyi film ve en iyi uyarlama dallarında oscara layık görülmüş. İsveç sinemalarında 1975 ve 1987 yılları arasında tam 12 yıl boyunca gösterimde kalmış ve rekor kırmış bu filmi herkesin izlemesi gerektiği düşüncesindeyim.Yönetmen: Milos FormanSenaryo: Ken Kesey(Kitap), Bo Goldman(Sinemaya aktarma), Lawrence Hauben(Sinemaya aktarma)Oyuncular: Jack Nicholson (R.P. McMurphy), Louise Fletcher (Nurse Mildred Ratched), William Redfield (Dale Harding), Sydney Lassick (Charley Cheswick), Brad Dourif (Billy Bibbit), Christopher Lloyd (Taber), Will Sampson (Chief Bromden), Danny DeVito (Martini), Dean R. Brooks (Dr. John Spivey), Scatman Crothers (Turkle), Vincent Schiavelli (Fredrickson), William Duell (Jim Sefelt), Mwako Cumbuka (Warren), Nathan George (Washington), Alonzo Brown (Miller), Peter Brocco (Col. Matterson), Josip Elic (Bancini), Lan Fendors (Nurse Itsu), Mimi Sarkisian (Nurse Pilbow), Mews Small (Candy – as Marya Small), Louisa Moritz (Rose), Michael Berryman (Ellis), Ken Kenny (Beans Garfield), Dwight Marfield (Ellsworth), Ted Markland (Hap Arlich), Philip Roth (Woolsey – as Phil Roth), Delos V. Smith Jr. (Scanlon), Tin Welch (Ruckley), Mel Lambert (Harbor Master), Kay Lee (Night Supervisor)