bildirgec.org

Redingot

11 yıl önce üye olmuş, 85 yazı yazmış. 2 yorum yazmış.

İnternet Gelişimi Genel Değerlendirme

Redingot | 30 January 2011 18:24

İnternetin ve internet teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte hemen hemen çoğu alanda yapacağımız işler internet üzerinde web sitelerine kaymaya başladı.

Gazetenin yerini alan internet haber siteleri ve gazeteleri, yemek siparişimiz verdiğimiz yemek sepetleri, onu takiben çıkan hediye sepetleri, meyve sepetleri bunun birer örneği.

Dahası, artık devamlı bilgisayarımızın hafıza ve disk kapasitelerini artırıp daha fazla veri depolamak yerine bu işimizi de internet ortamına bırakmak giderek avantajımız olurken bir yandan da kendi bilgisayarımız dışında cep telefonumuzdan veya başka yerlerdeki bilgisayarlardan bu bilgilere erişebilme imkanımızın olması da hoşumuza giden bir taraf.

Tek Harf veya Tek Rakam .biz Domainler

Redingot | 28 September 2009 23:48

Ünlü domain park ve açık artırmalı satış sitesi sedo.com bugünlerde tek harf veya tek rakam .biz domainlerinin açık artırmasını yürütüyor.

Tek karakter domain iyi bir proje için veya geleceğe yatırım için düşünülebilir. Açık artırmayı takip etmek isteyenleri veya katılmak isteyenleri buradan alalım.

Açık artırma tarihi:
23 Eylül – 30 Eylül tarihleri arasında.

MSN Web Messenger Tarih Oldu

Redingot | 06 July 2009 15:47

Bir MSN Messenger ürünü olan ve program gerektirmeden web üzerinden kullanılan 2004 yılından beri kullanımda olan MSN Web Messenger kapatıldı.

Bu uygulamanın yerini “Windows Live Hotmail” aldı. Google GTalk’a benzerliklerin olan sistemde mail alıp atarken karşı tarafın çevrim içi olup olmadığını görebiliyorsunuz.

İlgili haber için buraya,
Windows Live Hotmail özellikleri için buraya bakabilirsiniz.

Yuvarlak Köşeli Linkler

Redingot | 29 June 2009 16:08

Bildirgec’de daha önce şu yazıda css round ile yuvarlak köşeli kutucuklar hazırlanmasından bahsedilmişti.

CSS Round
CSS Round ile kutucuk yapma

Yazıyı çevreleyen yuvarlak köşeli bloklar oluşturmadan farklı olarak genellikle tablarda gördüğümüz üzerine gelince değişen yuvarlak köşeli linkler oluşturmak istersek şu CSS kodları kullanılabilir.

Word’de İçindekiler Oluşturma

Redingot | 15 June 2009 20:04

MS Office Word kullanırken ana başlıklara ve alt başlıklara yönelik içindekiler listesi oluşturmak istersek elle yapmak yerine içerik oluşturma tablosundan yararlanabiliriz.

Bunun için, Ekle > Başvuru > Dizin ve Tablolar > İçindekiler Tablosu yolunu izleyebiliriz.

Word'de İçindekiler Hazırlama
Word’de İçindekiler Hazırlama
 • Sayfa numaralarını göster
 • Sağa hizalı sayfa numaraları
 • Kaç alt başlığa kadar liste oluşturulacağına dair düzey ayarı
 • Sekme öncüsü (noktalar)
  gibi ayarlamalar da yapılabilmektedir.

Ayrıca içindekiler tablosunu kullanmak, içerikte yapılan değişikliklerden sonra içindekilerde yer alan sayfa numaralarının güncellenmesini de sağlamaktadır.

Eidos Satın Alnıyor

Redingot | 12 March 2009 16:14

Eidos Interactive Logo
Eidos Interactive Logo

Tomb Raider, Commandos, Hitman, Legacy of Kain, Kane & Lynch, Thief, Age of Conan, Conflict: Denied Ops ve Deus Ex gibi bilinen oyunların yapımcısı Eidos Interactive satın alınma yolunda.

The Commandos - The Green Beret
The Commandos – The Green Beret

Japonya’da giderek büyüyen Square Enix firmasının, Eidos Interactive’e teklifi yaklaşık 120 milyon dolar. 21 Mart’ta anlaşmanın yapılması ile 6 Mayısta satın alma işlemi tamamlanmış olacak.

ExtJS ve ExtGWT JavaScript Kütüphaneleri

Redingot | 16 February 2009 19:08

JavaScript‘ler web sitelerin vazgeçilmez kaynaklarıdır. JS ile kullanıcı dostu, interaktif arayüzler oluşturulurken bu arayüzlerin tarayıcıdan (browser) tarayıcıya farklılık göstermesi, hem web site geliştiricisi hem sitenin ziyaretçisi açısından en istenilmeyen durumlardan bir tanesidir.

JavaScript’in gücü ve etkileyici yanları çeşitli açık kaynak kodlu JavaScript kütüphanesinin yazılmasını sağladı. Bu kütüphanelerden siteler için hazırlanmış, açık kaynak kodlu, görselliği etkileyici ve çeşitli tarayıcılarda testleri yapılmış ExtJS ve ExtGWT‘den bahsetmek istiyorum.

Bu JS kütüphaneleri, yüksek performans elde etmek, zengin internet uygulamaları üretmek amacıyla geliştirilmiş.

Demolarda da göreceğiniz üzerine Ajax‘sal özellikler kütüphanelerin beğeni kazanmasını sağlıyor.

Şimdi ExtJS‘den örneklere bakalım.

 • ExtJS Feed Viewer (demo)
  ExtJS Feed Viewer
  ExtJS Feed Viewer