bildirgec.org

jack nicholson hakkında tüm yazılar

As Good as It Gets (1997)

queennothing | 15 May 2011 14:16

Üç Oscar Ödüllü senarist/ yapımcı James L. Brooks‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “As Good as It Gets“, 1997 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Mark Andrus tarafından yazılan film, 50 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekildi. Üç defa Oscar kazanan Amerikan aktör Jack Nicholson‘un başrolünde yer aldığı filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktris Helen Hunt, Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktör Greg Kinnear, Amerikan aktör Skeet Ulrich, Oscar Ödüllü aktör Cuba Gooding Jr., Shirley Knight, Yeardley Smith ve Lupe Ontiveros gibi isimler de rol alıyor. Yılın Filmi, En İyi Senaryo, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Düzenleme ve En İyi Film Müziği dallarında Oscar adayı olan film, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında Oscar kazandı. Orjinal süresi 150 dakika olan film için John Travolta ve Holly Hunter düşünüldüyse de çeşitli sebepler dolayısıyla olmamış.

Mars Attacks! (1996)

queennothing | 19 April 2011 08:50

“Corpse Bride”, “The Nightmare Before Christmas”, “Big Fish” gibi özgün yapımlarla milyonlarca sinemaseverin beğenisini kazanan Amerikan yönetmen Tim Burton‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Mars Attacks!“, 1996 senesinde (ülkemizde 1997) vizyona girdi. Len Brown, Norman Saunders, Bob Powell, Wally Wood ve Woody Gelman’ın kart oyunlarından uyarlanan film, 70 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle çekildi. Üç Oscar Ödüllü aktör Jack Nicholson‘un ‘Başkan James Dale’ karakteriyle başrolünde yer aldığı filmde Annette Bening, Glenn Close, Sarah Jessica Parker, Natalie Portman, Martin Short, Michael J. Fox, Pam Grier, Danny DeVito, Rod Steiger, Jim Brown ve Pierce Brosnan da rol alıyor.

Chinatown (1974)

queennothing | 06 February 2011 14:41

Roman Polanski‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Chinatown“, 1974 senesinde vizyona girdi. 3 defa Oscar Ödülü kazanan Amerikan aktör Jack Nicholson, Oscar Ödüllü aktris Faye Dunaway ve 1987 senesinde hayatını kaybeden Oscar Ödüllü aktör John Huston‘un başrollerini paylaştıkları filmde Darrell Zwerling, Perry Lopez, Diane Ladd, Bruce Glover ve James Hong gibi isimler de rol alıyor. 10 farklı dalda Oscar adayı olan ve ‘En İyi Senaryo’ Oscar’ını kazanan film, 1990 senesinde “The Two Jakes” ile devam etti. 300 sayfalık bir senaryo ile ve 6 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlanan Chinatown, Polanski’nin Amerika’da çektiği son film oldu.

Ddektif J.J. Gittes, kocasının başka bir kadınla olduğundan şüphelenen Evelyn Mulwray adlı bir kadının durumu araştırmasını istemesi üzerine işe koyulur. Evelyn’in kocası Hollis Mulwray, zengin bir mühendistir ve o sıralarda yüzde yüz kâr getirecek bir iş üzerindedir. Dedektif Gittes, yaptığı araştırmalar sonucu bir kadınla birlikte olduğunu kanıtlayan görselleri Evelyn’e sunar ve dosya kapanır. Ancak olaylar hiç de sanıldığı gibi değildir.

Mars Attacks! (1996)

queennothing | 07 September 2009 17:45

Yaratıcı yönetmen Tim Burton‘ın yönetmenliğini yaptığı 1996 çıkışlı “Mars Attacks!“, 3 Oscarlı aktör Jack Nicholson, Amerikalı aktris Glenn Close, Sarah Jessica Parker, Natalie Portman, İrlandalı aktör Pierce Brosnan, Martin Short, Michael J. Fox, Anette Bening, Pam Grier, Danny DeVito, Jim Brown, Rod Steiger gibi isimleri bünyesinde barındırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı James Dale, halka yaptığı özel açıklamada, ülkeye Marslılar’ın geleceğini duyurur. Tüm ülke, bu tarihi olayın gerçekleşeceği günü heyecanla ve büyük bir misafirperverlikle beklemektedir. Gün gelir ve Nevada Çölü, gönüllü askerler, basın ve Başkan’ın sözcüleriyle birlikte Marslılar’ı bekleme alanına dönüşür.

Easy Rider

uuuucar | 29 June 2009 16:24

Filmin afişi
Filmin afişi

Çekildiği günden bugüne kadar gençleri etkileyen; giyimlerini, tavırlarını, hayata bakışlarını, duruşlarını, yürüyüşlerini, konuşmalarını ve hatta beğenilerini alt üst eden tam manasıyla Kült bir film.
Easy Rider ın Türkçe karşılığı “geniş insan” dır. Çalışmayan, para kazanma derdi olmayan, güncel sorunları kafasına takmayan insan tipidir. Zaten film de Amerika’yı motorlarıyla gezen iki hippinin,Wyatt (Peter Fonda) ve Billy’nin (Dennis Hopper), öyküsü anlatılmaktadır. Ardından bu öyküye Jack Nicholson da katılıyor ve film tadından yenmez bir hale geliyor.Bağımsız sinemanın en önemli filmlerinden biridir. Hiç bir zaman değerini kaybetmemiş, aksine her geçen gün değerine değer katmış bir yol filmidir.
Ayrıca o günler de stüdyo dışında da sinema çekilebileceğini ispatlaması açısından ve düşük bütçesiyle Hollywood’a kafa tutan bir yapıdadır.Kendi dönemine ait; Dustin Hoffman ile Jon Voight döktürdüğü Midnight Cowboy ve Alice’s Restaurant la birlikte sinema tarihini kökünden sarsan özelliğe sahiptirler. Bu yüzden de muhafazakar kesimler tarafından pek sevilmeme gibi bir durumları da söz konusudur.

WOLF / İçindeki Kurtla Yüzleşmek

sahaf1976 | 16 June 2009 14:25

Eugene Ionesco‘nun Gergedan oyununu yada Kafka‘nın Dönüşüm‘ünü okuyanlar bilir.

Okumamış olanlar için iki eserin ortak noktasının altını çizmek gerekirse; dönüşüm herşeyin zıttıyla var olduğu dünyamızda zorunlu ve gereklidir. Fakat dönüşümün yönü ve içeriği sizin yazgınızı ve sizin yazgınıza bağlı olan insanlığın yazgısını da belirler.
İster Dönüşüm’ün kahramanı Gregor Samsa gibi dönüşen toplum değil de birey olsun, isterse Gergedan’ın Berenger‘i gibi bireyi kuşatan toplum akıl almaz bir dönüşüm yaşasın, sonuçta bireyi sadece yalnızlık ve acı bekliyor. Çünkü toplum denilen mekanizma aynı zamanda ve malesef kendine benzemeyeni öğütmek ve sindirmeye programlı bir makine gibi.
İş bu dönüşüm her zaman için yazılı ve görsel sanatlar’ın ilgi odağı olagelmiştir, Frankenştayndan Vampirlere, Zombilerden Kurtadamlara kadar sinema da bu dönüşümün envai çeşidini bulmak mümkün. Ancak bu tür filmler genellikle sonunda; yine dönüşüm yaşamış ve “tehlikeli” hale gelmiş “yaratığın” “öldürülmesi” ve WASP (white, Anglo Sakson, Protestan) erkeğimizin zaferiyle sonuçlanarak, dolaylı yoldan da olsa geçerli dünya düzenini ve genellikle kiliseyi kutsamış olur.

Joker

tipsyinferno | 26 August 2008 17:03

Ilk defa bir filmden ciktigimda iyinin kazanmasina ve sunepe iyi karakterin karizma kotu karakteri alt edisine uzuldum. Gise rekorlari kiran The Dark Knigth filminden ve Joker den bahsediyorum.

Sen ne kadar sirin biseysin oyle?
Sen ne kadar sirin biseysin oyle?

Rahmetli Heath Ledger sinema tarihinin en karizma karakterlerinden birini inanilmaz canlandirmis, replikleri ve karaktere kattigi derinligi filmi seyretmeyen birine anlatmak zor. Heath Ledger Bu roluyle oldukten sonra kesinlikle Oscari kazanacak gibi. Malum karakteri daha once buyuk usta Jack Nicholson da canlandirmisti ama filmin geyik olmasindan midir bilinmez , hic kimsede bu denli bir etki birakmamisti. Heath Ledger olmemis olsaydi yazinin sonunda adi ve konusu sadece Joker olan bir film mutlaka cekilir diyebilirdim ama nafile, Jokeri artik Heat Ledger olmadan dusunemiyorum.

Guguk Kuşu – One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Redingot | 17 August 2008 14:01

Sinepil okuyucularını Türkçe’ye Guguk Kuşu adıyla çevrilen ve orijinal ismi One Flew Over the Cuckoo’s Nest olarak geçen, 1975 yılı yapımlı filme, biraz geçmişlere götürelim.

Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo's Nest)
Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Ünlü oyuncu Jack Nicholson, Randle Patrick McMurhpy karakteri ile karşımıza çıkıyor. McMurphy, çeşitli suçlardan sabıkalı, asi karakterli bir gençtir. Hapishaneden kurtulmak için deli taklidi yaparak kendisini akıl hastanesine aldırır ve planı gereği buradan da kaçarak özgürlüğe kavuşacaktır. Hastanedeki hemşirelerin, özellikle baş hemşirenin (oyuncu Louise Fletcher), baskıcı tutumları karşısında isyanını dile getirirken bir yandan da çoğu gönüllü gelen akıl hastaları ile diyalog kurmaya çalışır.

The Shining (Cinnet) 1980

baykush | 25 July 2008 16:14

dvd
dvd

Sinema tarihinde her yaptığı filmin bir türün en başarılı örnekleri arasına girdiği yönetmen Stanley Kubrick‘in korku-gerilim türünde yarattığı şaheserdir.

Film Jack isimli bir yazar (Jack Nicholson), Wendy isimli karısı (Shelley Duvall) ve Danny isimli (Danny Lloyd) çocuğundan oluşan Torrance ailesinin yazarın romanını yazabilmesi için ıssız bir otelde inzivaya çekilmeleriyle başlar. Çocuğun telepatik güçleri onun otelin geçmişindeki rahatsız edici görüntüleri görmesine neden olur. Yazar baba da aynı şekilde otelin hayaletleriyle diyaloğa geçmesiyle birlikte yavaş yavaş çıldırma noktasına gelir.

Filmin devamı ile ilgili daha detaylı bilgi vererek izlememiş olanları bu keyiften mahrum etmek istemediğimden konu kısmını bu kadarla sınırlı tutuyorum.

Filmle ilgili detaylar da en az filmin kendisi kadar efsaneleşmiştir. Filmin geneli özellikle de Jack Nicholson’ın sahnelerinin çoğu doğaçlama çekilmiştir. İddia edilir ki Shelley Duvall tekrarların sayısı yüzünden sonunda çok az konuşmayla pasif bir oyuna dönmüştür -ki bunun filmdeki karaktere tam uyum sağladığını belirtmek gerekir. Yine filmde inanılmaz bir performans sergileyen çocuk Danny Lloyd’un filmin korku filmi olduğundan haberi olmadan film tamamlanmış ve bu kadar iyi performans göstermesine rağmen biyoloji öğretmenliği yaparak hayatına devam etmiştir (Bu çocuk Stanley Kubrick tarafından 5000 -beşbin- çocuk arasından seçilmiştir). Filmin afişinde de kullanılan kapı kırma sahnesi ilk çekimde kolay kırılması için ince çürük tahtalardan yapılmış ama Jack abimizin bu kapıyı tek vuruşta tuzla buz etmesi sonucu filmde orjinal kapının kırılma sahneleri kullanılmıştır. Stanley Kubrick bu filmin çekimine 1.3 milyon feet film harcamış – tekrar çekim sayısını siz düşünün…