Malum web sitelerinde bir video dolaşıyor,videonun sahibi Cam Adam lakaplı Zekeriya Ünal .Bu adam 22 yaşında ve müthiş fikirli bir insan.Onu dinlediğimde kendimden utandım diyebilirim,o bana aslında “gerçekten” engellerin vücutlarda değil de beyinlerde olduğunu bir kez daha gösterdi.

Zekeriya Ünal
Zekeriya Ünal

Cam Adamın da dediği gibi aslında engelli de dememek lazım.Okan Bayülgen’in programında izlediğimde şunu dedi;engel,neye göre,kime göre engel?.Okullarda bu insanların yeri yoktur

bu insanlar neden okuyamaz? neden ilk ve ortaöğretim kurumlarında her sınıfa bir kaç engelli konulup çocukların bu insanlara alışması ve iki tarafında birlikte yaşaması sağlanmıyor ki?Bunu bir dersin içinde çocuklara anlat bir sürü gereksiz ders var zaten..

İş bulamazlar
Dışlanırlar
Sevilmezler ..vs,vs..
Ne kadar tuhaf bir milletiz değil mi? Bu insanlar aslında bizlerden çok daha zeki,çok daha güzel sesli,çok daha mantıklı olabilmekte.Bir duyularını kaybedip diğer duyularını çok daha iyi kullanabilmekte.Bu insanların suçu ne,bu insanlar neden bu durumda? Sorun bir kendinize “ben bugün bu insanlar için ne düşündüm ve ne yapabilirim” diye.Eğer ne yapabilirim diyorsanız,her bulduğunuz yere,her gördüğünüz yere,”engelliler”i gösteren,onların hayatlarını anlatan web sitelerini ve yazılarını çevrenize gösterip,bu insanların hayatlarını,yaşadığı zorlukları çevrenize gösterebilirsiniz.Bu çok zor birşey değil.En azından bir kişinin bile farkındalığa varması bizim için bir onur olacaktır.

Bir insan değişir,dünya değişir.
Cam Adamın videolarına burdan ve şurdan ulaşabilirsiniz.Şunlarda tabiri caizse engelliler için yaratılmış bazı web siteleri;* http://www.fev.org.tr/* http://www.engelliler.net/* http://www.engelliler.bi* http://www.yasadikca.com/* http://www.engellilergazetesi.com/