bildirgec.org

engel hakkında tüm yazılar

EN BÜYÜK ENGEL BENİM

ibrahimg | 26 April 2011 14:33

Yine birbirinin benzeri günler yaşıyorum. Balkonumda oturup denizi izlerken her şey aynı sanki. Deniz aynı deniz, sokaklar aynı sokaklar ve ben yine aynı benim. Bilmem kaç defa saydım balkonumun demirlerini, ya da yoldan geçen arabaları . Hatta bir keresinde hiç usanmadım ve tekerlekli arabamın dişlilerini bile saydım. Yaşam benim için oturma odası ve balkon arasında geçiyor çoğu zaman. Yağmur yağdığı zaman balkonu da özlediğim oluyor ne yalan söyleyeyim.
Bu saatte sokaklar biraz daha tenha oluyor, çocuklar okullarında ve insanlar işlerinde. Arabaların gürültüsü de biraz azalınca aradığım fırsatı buluyorum. Kitap yazmaya karar verdim vereli ne kadar oldu bilemiyorum. Kitabımda okula gidemediği için çalışmak zorunda olan, daha sonra bir iş kazası yaşayan ve sakat kalan bir genci anlatıyorum. Elli, belki altmış sayfa kadar yazmıştım ancak tekrar okuyunca yazımı çok karamsar buldum ve şimdi yeniden yazmaya karar verdim.

hayali bir arkadaşım var uzunca bir süredir…

firatocal | 14 August 2010 21:16

hayali bir arkadaşım var uzunca bir süredir… canımın en sıkkın olduğu zamanlarda onunla konuşuyor ve dertleşiyorum… ona ne tafra edersem edeyim , nasıl çıkışırsam çıkışayım sesini hiç çıkartmıyor… tam bir kara gün dostu…

hayali bir arkadaşım var… evet , gerçeklerinden çok daha vefakar… bana sırtını dönmeyen , hayal de olsa bana hep gülümseyen… hüzünlü anlarımda yanıma gelip üzüntümü bütün içtenliği ile paylaşan… beni hiçbir zaman umutsuz , kimsesiz bırakmayan…

hayali bir arkadaş… ama dostluğu sahiciden daha sahici… çıkarına göre davranmayan kötü gün dostu… almak istediğini aldıktan sonra yüzüne bir kere bile olsa dönüp bakmayan nankörlerden değil o…

Engelsizler engellidir aslında

morbeyin | 02 July 2010 09:29

Malum web sitelerinde bir video dolaşıyor,videonun sahibi Cam Adam lakaplı Zekeriya Ünal .Bu adam 22 yaşında ve müthiş fikirli bir insan.Onu dinlediğimde kendimden utandım diyebilirim,o bana aslında “gerçekten” engellerin vücutlarda değil de beyinlerde olduğunu bir kez daha gösterdi.

Zekeriya Ünal
Zekeriya Ünal

Cam Adamın da dediği gibi aslında engelli de dememek lazım.Okan Bayülgen’in programında izlediğimde şunu dedi;engel,neye göre,kime göre engel?.

Okullarda bu insanların yeri yoktur

pakistan da youtube’u engelledi.

Lorilleux | 21 May 2010 16:11

19 mayısta sosyal ağ sitesi facebook‘u,hz.muhammed’in resimlerinin çizildiği bir yarışma yüzünden din dışı bulup ülkesinde engelleyen pakistan, bir gün sonra, 20 mayısta, da 5. yaşını kutlayan ünlü video paylaşım sitesi youtube‘u engelledi.

Masaj ve Görme Engeli

wowo | 21 April 2010 15:16

Eski yazılarımdan “engelsiz dershane“de Tr’de görme engelliler için yapılan uygulamalardan birinden bahsetmiştim. Şimdi ki yazımda ise; Çin’de yaygın olan bir konudan bahsetmek istiyorum..

Çin’de yaşayan her engelli birey gibi görme engellilerinde ücretsiz olarak yararlanabildiği kurslar var. İsteyen her görme engelli verilen eğitimlere katıldığında, dokunma duyularının gelişmişliğinden yararlanılarak masör veya masöz oluyor ve çalışmaya başlıyor. yaptıkları işte en iyi olduklarını bilmek onları çok onore ediyor ve özgüvenliler.
bazı hastalıkları masajla tedavi bile ediyorlar !

engelliler ile ilgili güzel haberler

taha3045 | 17 March 2010 13:02

Polonya’lı bir elektronik ürün firması pek yakında ülkemiz pazarında boy gösterecek, buraya kadar her şey normal elbette yabancı bir firmanın Türkiye pazarında yer alması ilk kez yaşanan ve buraya yazı konusu olabilecek kadar ilginç bir olay değil. Ancak benim bunu yazma sebebim firma çalışanları.

Promet adlı elektronik üretim yapan firma çalışanlarının Ceo’su da dahil olmak üzere büyük bir kısmı görme engelli.[haber ]

52 yıl önce 31 i görme engelli toplam 36 kişi tarafından kurulan firma ogün bugündür faaliyet gösteriyor, çalışan sayısı ise 370.

Hayatımızı Kısıtlayan Websense !

hasantsc | 16 February 2010 15:54

Nedir bu websense ?

Birçok firmanın internet aktivitelerini kontrol ettiği güvenlik sistemidir. Bilgisayar kullanıcısının virüslü ortamlardan uzak durmasını sağlamak ve mesai saatlerinden internette surf yapmasını engellemek için birerebir yapılmış bir programdır. Web sitelerinin içeriğindeki kelimelere göre onları katagorilere ayrırır ve engeller. Sadece gün iinde haber sitelerine 1 saatlik kota verir, onada şükür diyelim.

Diyelimki iş yerindesiniz ve zamazing.org ‘ a yazı yazmak istediniz. Karşınıza şöyle bir ekran çıkıyor

Eğer bir firma sahibiyseniz veya birden fazla PC yi kontrol ediyorsanız tam size göre bir sistem.

Eğitim Her Engeli Aşar !

hasantsc | 15 February 2010 19:36

Bu sabah cumhurbaşkanlığımızın web sitesinde keşfettiğim bir eğitim kampanyası. Özellikle yürek hoplatan bir web sitesi var. Siteye girdiğinizde flash bannerdaki tekerlekli sandalyeyle gelen çocuk gerçekten beni çok etkiledi. Bu kampanya sayesinde 8.5 milyon engelli vatandaşımızın eğitimi TC Cumhurbaşkanlığı tarafından destekleniyor.

Nette Çocuk Var ve Facebook

necatifatih | 14 January 2010 17:30

Uzun zamandan beri kafamı kurcalayan bir sorun vardı. Türk Telekomun

Nette çocuk var uygulaması çocuk pornosu siber suçlar etik olmayan içerikler yüzünden ebeveynlere, şirket yöneticilerinden ve daha biçok insanın gönül rahatlığı içerisinde interneti kullanma ve kullandırmasına sebep oldu. Ancak Web 2.0 nin çığır açtığı şu günlerde facebook, twitter, friendfeed gibi paylaşımcı sitelere engel koyması pek düşündürücüydü. 2 günden beri bilgisayarımda yaptığım incelemelerde bu sitelere artık engel koyulmadığını gördüm. Belki Türk Telekomun almış olduğu şikayetler buna sebep olmuştur. Artık gönül rahatlığı ile Nette Çocuk var’ı aktivite edip gönül rahatlığı ile internete dolaşabiliriz ve zararlı içerikten çocuklarımızı koruyabiliriz.