Birçok şeyin aslında olduğundan çok daha zor olduğu, zorlaştırıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Ekonomik açıdan daha iyi ülkelerdeki yaşam zorlukları ne yazık ki buradaki kadar zor geçmiyor. Bu zorlukları en ciddi biçimde yaşayanlar listesinin en tepesinde de ne yazık ki engelli vatandaşlarımız yer alıyor.

Tibion Bionic Leg Yürümek... Yeniden!
Yürümek… Yeniden!

Bir dönem geçirdiğim bir kazadan dolayı o zorlukları birebir de yaşamış biri olarak diyebilirim ki ülkemiz ne yazık ki bir engelli için gerçekten de çok zor (bkz yazı sonu notu). Böyle anlarda yaşamış olduğum; yerinden kalkıp (ama başaramayıp) hareket etme isteği ve dürtüsü artık modern teknoloji ile mümkün oluyor. Sunnyvale Tibion firmasının icadı olan ve Tibion Bionic Leg ismiyle anılan ürünü belden aşağısı hareket etmeyen hastalar için resmen bir şifa niteliğinde. Daha önceleri duyurmuş olduğum protez haberini de göz önüne alırsak sanırım yakın gelecekte engelli yaşam çok daha kolay olabilir.

Tibion Bionic Leg
Tibion Bionic Leg

Bir dış iskelet (exoskeleton) şeklinde bacak ya da bacaklara bağlanarak yürürken (bilinçsizce) yapılan (motor) hareketleri hastaya otomatik olarak yaptırmasıyla, yürüme yardımcılığının yanında bir bakıma tedavi görevi de üstleniyor. Basite indirerek anlatmak gerekirse bu gibi rahatsızlıkların bir kısmında kas ve sinirler nasıl çalışması gerektiğini unuttuğundan pasif jimnastik ile kas ve sinirlerin davranışı yeniden düzenlenip hasta tekrar kendi kendine yetebilecek düzeye gelebiliyor.

Tibion Bionic Leg Böyle çalışıyor...
Tibion Bionic Leg Böyle çalışıyor…

Toplamda 3.2kg ağırlığa sahip Tibion Bionic Leg bacağı saran eklemli yapısı ve hareket sensörleriyle hastanın tekrar yürümesini sağlıyor. Yürümenin de yanında hastanın kaybetmiş olduğu denge, hız, ve duruşu yeniden öğreterek toplum yaşamını geri kazandırıyor. Klinik test ve sonuçlara bakılırsa da diğer aynı görevi gören icatlara oranla başarı derecesi %100 oranındaymış. Zaten bu özellikleri onu dünyanın ilk ve tek FDA onaylı yeniden yürüme yardımcısı yapmış.

Tibion Bionic Leg in hastalar üzerindeki sonuçları umut veriyor...
Hastalar üzerindeki sonuçları umut veriyor…

Bacak dışında başka hiçbir bölgeye bağlananan bir aparatı olmadığından Tibion Bionic Leg görünüm olarak da sizi bir robota çevirmiyor. Ürün tek başına hareket etmiyor, içinde bulunan özel bilgisayar destekli sinir algılayıcıları sayesinde hastanın yapmak istediği en ufak güçteki hareketleri algılayıp onu güçlendirerek sadece hastanın istediği hareketi yapıyor. Bu sayede zamanla hasta bu sinirleri çok daha etkin bir şekilde kullanıyor. Tabii hastanın Tibion Bionic Leg e ne kadar güç vermesi gerektiğini ise doktoru belirli dönemlerde ayarlıyor. Bu şekilde ürün standart bir yürüme yardımcılığından bir tekrar yürüme aracına dönüşüyor.

Tibion Bionic Leg ile yeniden ayağa kalkmak... İnanılmaz!
Yeniden ayağa kalkmak… İnanılmaz!

Sağladığı paraplejik yürüme yeteneği ile sindirim sistemi, kardiyovasküler (kalp ve damar hastalıkları), sirkülatuar (kan dolaşımı) sistemlerin de kısmen ya da yeniden çalışmasını da sağlayıp bu bölgelerde yaşanan sıkıntı y ada baş gösterebilecek rahatsızlıkların önlenmesinde de büyük rol oynuyor.

Tibion Bionic Leg kullanan Nancy Byl ürünün sonuçlarından gayet memnun...
Nancy Byl ürünün sonuçlarından gayet memnun…

İlk Kullanıcısı ve aynı anda nörölojik MS hastası olan Nancy Byl tarafından “Geleceğin rehabilitasyon cihazı” olarak nitelendirilip birçok olumlu geri bildirim almış Tibion Bionic Leg şimdiden medyanın ilgisini de çekmiş durumda. Bunda on senedir tekerlekli iskemlede yaşama mahkum olmuş Albert Azizian ı tekrar yürümesinin de büyük bir katkısı var tabii.

Tibion Bionic Leg peki nasıl?
Peki nasıl?

Uzun yıllar yapılan yapılan klinik testler ve deneyler sonunda Sunnyvale Tibion Tibion Bionic Leg i 2011’in ilk ayında tüm dünyaya satışa başlayacakmış. Bireylere satış fiyatı belirtilmemiş olsa da şu an rehabilitasyon merkezlerine kiralanan ürünün hastaya maliyeti ayda yirmi saat kullanım için 700$. Bu yılın ilk ayında tüm dünyada satışa sunulmak istenen Tibion Bionic Leg ne yazık ki yüksek üretim maliyetleri yüzünden seri üretim için dünyadan gelecek ilginin akıbetiyle lanetlenmiş durumda.
Ne dersiniz bu ürün ülkemizde bir kullanılır mı? Kullanılmak istense bile sigorta (SGK) karşılar mı?
Yazı Sonu Notu: Rahatsızlık geçirip yürüyemediğim dönemlerde normal bir günde fark etmeden yapılan şeylerin aslında engelliler için ne denli zor olduğunu çok iyi anlamıştım. Halkın bu gibi rahatsızlık yaşayan insanlara karşı nasıl davranması gerektiğini bilmemesi, yardımdaki bilinçsizliği ve devlet yönetiminde bu kesime karşı gösterilen kayıtsızlık inanılmaz derecede şaşırtıcı ve üzücü. Sanırım yönetimdekiler bu gibi kötü olaylar başlarına gelmeden bu konuda çok da çözüm üretecek gibi durmuyorlar…
Kaynak

Tibion Bionic Leg ile Evet Nancy artık merdiven çıkıp inebiliyor!
Evet Nancy artık merdiven çıkıp inebiliyor!