bildirgec.org

eklem hakkında tüm yazılar

ENGELLİLER İÇİN YÜRÜMEK ARTIK HAYAL DEĞİL!!!

Beacool | 27 December 2010 11:21

Birçok şeyin aslında olduğundan çok daha zor olduğu, zorlaştırıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Ekonomik açıdan daha iyi ülkelerdeki yaşam zorlukları ne yazık ki buradaki kadar zor geçmiyor. Bu zorlukları en ciddi biçimde yaşayanlar listesinin en tepesinde de ne yazık ki engelli vatandaşlarımız yer alıyor.

Tibion Bionic Leg Yürümek... Yeniden!
Yürümek… Yeniden!

Bir dönem geçirdiğim bir kazadan dolayı o zorlukları birebir de yaşamış biri olarak diyebilirim ki ülkemiz ne yazık ki bir engelli için gerçekten de çok zor (bkz yazı sonu notu). Böyle anlarda yaşamış olduğum; yerinden kalkıp (ama başaramayıp) hareket etme isteği ve dürtüsü artık modern teknoloji ile mümkün oluyor. Sunnyvale Tibion firmasının icadı olan ve Tibion Bionic Leg ismiyle anılan ürünü belden aşağısı hareket etmeyen hastalar için resmen bir şifa niteliğinde. Daha önceleri duyurmuş olduğum protez haberini de göz önüne alırsak sanırım yakın gelecekte engelli yaşam çok daha kolay olabilir.

SİHİRLİ İĞNELER VE AKUPUNKTUR

nacak | 03 June 2009 13:42

Akupunkturun en çok sigarayı bırakmada ve zayıflamada yaygın bir şekilde kullanıldığı düşünülür. Aslında çok daha yaygın bir kullanım alanı var akupunkturun. Solunum yolu hastalıkları (astım, bronşit, sinüzit vs), kalp-damar hastalıkları (hipertansiyon, hipotansiyon), sindirim sistemi hastalıkları (gastrit, ülser, diş ağrısı, aft), üro-genital sistem hastalıkları (sistit, kısırlık), romatizmal hastalıklar, alerjiler, alışkanlıklar (sigar, alkol vs), selülit, obezite, kronik yorgunluk, stres, depresyon gibi. Listeyi daha da uzatabiliriz. Birçok hastalığın tamamlayıcı tedavisinde uygulanıyor akupunktur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporuna göre yan etkisi olmayan bir tedavi şekli. Türkiye’de 1991’den beri yasal olarak uygulanıyor.

M.Ö. 200 yılında konuyla ilgili kaynak kitaplara rastlıyoruz. Brezilya’da yamyam bir kabilenin kamış yardımıyla akupunktur noktalarına iri okçuklar üflediği kaynaklarda yer alıyor. Ancak akupunkturu ilk sistematize edenler Çinliler. Akupunktur Çincede ‘chen- chin’ (iğne ve ısı) olarak adlandırılıyor. Batıda ise akus (iğne) ve punctura (batırmak) sözcüklerinin birleşimiden oluşuyor. Evrende birbirine zıt iki enerji olduğundan bahsedilir Çin’de. Yin ve Yang adı verilen bu zıt enerjiler aynı zamanda birbiriyle uyumludur da. Yin siyahı, Yang ise beyazı temsil eder. Ancak Yang ve Yin iç içedir. Birbirinin içindedir. Yang’ın içinde Yin, Yin’in içinde ise Yang vardır. Yin ve Yang devamlı dengesizlik içindedir ve dengeyi bulmaya çalışır. İşte vücudumuzda da yin ve yang karşıtlığı vardır. Örneğin vücudumuzun sol tarafı Yang, sağ tarafı Yin’dir. Yin ve Yang’ın dengesizliği vücutta bazı anormalliklere (hastalıklara) yol açmaktadır. İşte akupunktur denilen iğne tedavisi ile uyarı noktalarının uyarılması sonucu bu denge sağlanmaktadır.

MENİSKÜS

ufopilotu | 06 August 2008 16:04

konu sağlık olduğunda, özellikle yaşam kalitesini düşüren semptomlar ve hastalıklar olduğunda , bilgi edinmek kolay olmayabiliyor. hiç ummadığımız bir anda “belfıtığı bilmem kaç nolu telefon” şeklinde kartvizit bir cümleyi görebiliyoruz. ayrıca çevremizde bir çok insan doğru bilgiye sahip olmadıkları halde zararlı olabilecek önerilerde bile bulunabiliyorlar. o yüzden sağlık konusunda en önemli kriter profesyonel yardım almaktan yana olmalıdır.

şimdi konuya gelelim. menisküs nedir? menisküs ne işe yarar, menisküsün başına gelenler bizi nasıl etkiler vs… gibi başlıklara değinmek istiyorum.

Usta Uzay Robotu (Dextre)

neoturk | 12 March 2008 18:30

Dextre
Dextre

Dextre uzay istasyonlarının ihtiyaç duyduğu servis hizmetlerini yerine getirmek için tasarlandı. İki kollu tasarımın sebebi daha fazla esneklik ve aynı astronotlar gibi gerek duyulduğunda uzay istasyonunun dışındaki küçük parçaları değiştirebilmesi yerine yenilerini koyabilmesi. Şimdiye kadar gönderilen robotlar içinde eklem sayısı en fazla olan robot Dextre, bir insanın yapamacağı manevraları yapabilecek dönüş açılarına sahip. Video

Hasarlı Kaslar ve Rehabilitasyon

yenibirnickistiyorum | 07 July 2007 10:56

Panasonic firmasının geliştirdiği REALIVE™ projesi , tamamlandığında faydalı olabilecek bir teknoloji. Varoluş amacı, hasar görmüş eklem ve kasların veya his kaybına uğramış uzuvların, kendi vücudumuz yardımı ile rehabilitasyonu. Kol veya bacaklarda uygulanabilecek sistem giyilebilir yapay kaslardan oluşuyor ve basınçlı hava ile çalışıyor. Lansmanında kol uygulaması ile tanıtılan ürün, sol koldaki hareket kabiliyetinin yitirilmesini sağ kola yerleştirilen sensörlerin yardımıyla aşıyor. Sağlam koldaki hareketleri birebir taklit eden yapay kaslar, kullanılamayan sol kolu işler hale getiriyor. Henüz prototip aşamasındaki ürünün, 2009 yılında ticarileştirilmesi planlanıyor.