Dünyadaki fosil yakıtların hızla tükenmeye başladığı bu yıllarda herkes panik içinde. Petrol gibi yenilenemez enerji kaynaklarının hızla tükenmesi; tüketicileri bilinçlenmesine, üreticilerin ise enerji ihtiyaçlarını alternatif yollardan sağlanmasını sağladı. Bu dönemde oluşan yeni trend ise; yenilenebilir enerjilerle çalışan otomobil, telefon ve diğer cihazlar.

Ünlü Japon elektronik devi Sonyde bu trende ayak uydurmaya çalıştığını geçtiğimiz haftalarda prototip olarak basınla paylaşılan “Eclipse” adlı kişisel medya aracı ile gösterdi. Eclipse, Hoang Nguyen tarafından tasarlandı.

Eclipse’nin özellikleri ise kısaca;-Wi-Fi-Bluetooth-USB (diğer cihazlar ile kurulan bağlantılar için)olarak sıralanabilir.

Eclipse’in dahili bataryası, cihazın arkasındaki güneş panelleri yarımıyla güneş enerjisini kullanarak şarj olur. Tek yapılması gereken Eclipse’i güneş alan bir pencereye kendi aparatı yardımıyla tutturmak. Cihazın tek handikapı ise, bataryanın güneş enerjisi dışında başka bir enerjiyle(priz yada USB yoluyla) şarj olamaması. Başka bir dille, güneşsiz bol bulutlu bir hafta Eclipse’i kullanamayabilirsiniz.Eclipse aslında, Sony’nin aynı klasmandaki bir başka kişisel medya/internet aracı olan DASH‘in ekolojik bir versiyonu olarak tanımlanabilir. DASH ile aşağı yukarı aynı özelliklere sahip olması bu kanıyı daha da güçlendiriyor.

Bu ekolojik cihaz ile ilgili daha detaylı teknik bilgiler ve satış tarihi ilerleyen zamanlarda açıklanacakmış.Kaynak: 1, 2, 3