bildirgec.org

güneş enerjisi hakkında tüm yazılar

Fisker KARMA

emsvizyon | 10 October 2011 17:35

elektrikli otomobillerde en bilindik markaların başında gelen tesla 4 kapılı, “aile modeli” Tesla S modelini yapadursun, fisker otomotiv’in karma modeli çoktan hazır.

tamamen elektrikli bu lüx araç 250mil bir menzile sahip.
ayrıca tavandaki panelleri ile aracın enerji gereksinimi güneş ile desteklenmekte…

Solar Araç Seti

ikitl | 28 July 2011 14:54

solar araç
solar araç

Çocukların hem öğrenip hem de eğlenebileceği ve alternatif enerji kaynakları hakkında bilgi sahibi olabileceği bir oyuncak. Solar paneli, pervaneleri ve ilgili birçok parçası mevcut. Tüm araçlar güneş veya spot ışık altında çalışıyor. Oyuncağın parçaları birleştirilip robot, araba, yel değirmeni v.b. şekillere dönüştürülebiliyor.

Güneş Enerjisi Panelli ZTE Solar X500

kerimsarigul | 15 June 2011 11:24

Güneş Enerjisi Panelli ZTE Solar X500
Güneş Enerjisi Panelli ZTE Solar X500

Yakın zamanda sizlere alternatif enerji kaynaklarını ve bunları kullanan bazı cihazları tanıtmıştım. Şimdi ise sizlere güneş enerjisi paneli sayesinde enerji kaynağını elde eden bir telefondan bahsedeceğiz.

zagg.com (mobil araçlar için şeffaf koruyucu film üreticisi) sitesinde yayınlanan bilgilere göre Çinli OEM firması güneş panelli, Android tabanlı akıllı bir telefon üzerinde çalışıyor. Cihaz ZTE Solar X500 olarak adlandırılmış.

Taşınabilir Yenilenebilir Enerji Kaynakları

kerimsarigul | 08 June 2011 15:09

Taşınabilir Yenilenebilir Enerji Kaynakları
Taşınabilir Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Pillinetwork sitelerinde tanıtmak için araştırdığım yeni teknolojilerin birçoğu alternatif enerji kaynakları ile ön plana çıkmakta. Daha önce zamazing.org okurlarına; NANO teknolojisini kullanan ve “dokundukça şarj olan bilgisayar Ecopad”i, güneş enerjisi panelli “bayan çantasını” tanıtmıştım. Benden başka da diğer arkadaşlar bu konularda birçok yenilikten bahsetti. Onlardan biri de “kimyasal şarj aleti” idi.
Şimdi ise sizlere taşınabilen yenilenebilir enerji kaynağı örneklerini kısa açıklamalarla ve resimlerle sunmak istiyorum.

Doğa Dostu Enerji Kaynakları
Doğa Dostu Enerji Kaynakları

10 başlık altında toplanan enerji kaynağı cihazlarının her biri farklı tasarımlara ve özelliklere sahip. Resimlerinden de anlaşılabileceği gibi hem tasarım olarak hem de işlevsel olarak göz dolduruyor. Yaşlılarımız genelde “Yanlış zamanda doğmuşuz.” Derler. Ben de diyorum ki; “Tam zamanında doğmuşum”. Yaşlanınca ne derim bilmiyorum!:)
Şimdi gelelim asıl konuya ve taşınabilir, yenilenebilir enerji kaynaklarını tek tek ele alalım.

Beni Rulo Yap! – Katlanabilir Bilgisayar – Roll Me

kerimsarigul | 07 June 2011 17:20

Beni Rulo Yap! - Roll Me! - Katlanabilir Bilgisayar
Beni Rulo Yap! – Roll Me! – Katlanabilir Bilgisayar

Yetenekli tasarımcı Ömer Sagiv fütüristik* bir bilgisayar konsepti tasarladı. Roll Me ismini verdiği bu bilgisayar nano teknolojisi kullanılarak geliştirildi. Bu teknoloji sayesinde bilgisayar ekranı bir gazete gibi katlanabilme veya rulo şeklinde sarılabilme özelliğine sahip.

Yeni Kaynaklarımız-Jeotermal Enerji

akbelen79 | 09 March 2011 13:56

Dünya’da yenilenen bir anlayışın ürünü olan kullandığımız kaynaklarımıza sahip çıkmalıyız olgusu şimdilerde çevreciler tarafından daha da açıkça desteklenmektedir.
Yeryüzünde kullandığımız doğal ve temiz olan kaynaklarımız vardır. İnsanlık bunları gelişen teknoloji ile birleştirip yine insanlığın hizmetine sunmaktadır. Yalnız İnsanlar bununla yetinmemişler ve bu kaynakların bir gün gelipte biteceğini,kullanılmaz hale gelmeden yerine koyulacak kaynakları tespit etmeye ve geliştirmeye karar vermiş , o yönde kaynakları birer birer bulup zamanının teknolojisi ile birleştirip sorunu kısmen daha çıkmadan halletmiş görülüyor.

Enerji kaynakları

akbelen79 | 08 March 2011 12:45

Teknoloji ilerledikçe bizim de ihtiyaçlarımız geçmişe göre daha da çeşitleniyor. Teknolojinin artması ile enerji de kullanım miktarı artıyor doğru orantılı olarak .
Dolayısıyla enerji kaynakları da artık stratejik bir öneme sahip olmaya doğru gitmektedir.
Şüphesiz Enerji denilince Petrol ve Doğalgaz aklımıza gelmektedir. Bunların yanına artan enerji ihtiyacı için yeni kaynaklar aranmaya ve bulunmaya başlanmıştır.
Nitekim geçmişte bahsi bile açılmayan Nükleer enerji konusu şuan kullanımı teknolojisi uygun olan ülkelerde kullanılıyor.
Günümüzde aklımıza gelen alternatif enerji kaynakları olarak sayabileceğimiz kaynaklar da vardır. Bunlara bu yazımızda başlık olarak değinelim. Detaylı yazılarımıza devam edeceğiz zaten. Şimdi gelin sırasıyla değinelim kaynaklarımıza;

Güneş Enerjili Pantalon

admin | 30 December 2010 12:38

Cep telefonunuzun yada mp3 playerınızın şarjının sürekli bittiğinden mi şikayet ediyorsunuz ? O zaman bu pantalonlar tam size göre.Amerikada üretilen bu pantalonların ve montların güneş panelli cepleri sayesinde telefonunuzu cebinize koyduğunuzda güneş enerjisi yardımıyla cep telefonunuz kısa sürede şarj oluyor.

Logitech Güneş Enerjili Klavye

Kreston | 04 November 2010 09:59

Logitech Wireless Solar Keyboard

Işıkları Açın – en azından Logitech Wireless Solar Keyboard K750’yi aldığınızda bol bol söyleyeceğiniz şey bu olacak. Neden mi? Çünkü bu klavye türünün tek örneği ve ışıkla çalışıyor. Bu klavye sayesinde herhangi bir yerde ne kadar ışık olursa olsun bundan faydalanmanızı sağlıyor. Işık kaynağı oda ışığı olsa bile.

Masa lambası ile bile çalışıyor!
Masa lambası ile bile çalışıyor!

Enerji dostu olduğunun bir başka göstergesi ise k750’nin bütün materyalinin geri dönüşümlü malzemeden yapılmış olması.

The Guardian! Otomobil Ötesi Bir Araç!

kagit kalem silgi | 22 October 2010 09:39

Geleceğin otomobillerini tasarlayan, John Bukasa’yı bilirsiniz..
Enteresan fikirleri ile farklı olmayı her zaman başarabilmiştir..

The Guardian ismini verdiği tasarım otomobili, günümüz otomobillerinin görüntüsünden hayli farklı bir yüze sahip..
4 yetişkin ve 3 çocuğun rahatlıkla oturabildiği, 7 kişilik bir otomobil olan Guardian, tamamen pencerelerden oluşuyor.