bildirgec.org

çevre hakkında tüm yazılar

ÇOK YAŞA MI YOKSA…

admin | 03 January 2011 23:26

Kış ve soğuğun bastırmasıyla soğuk algınlığı da artamaya başlar. kendimize ne kadar dikkat edersek edelim işyerimizde,toplu taşıma araçlarında ve çevremizden hastalık mikropu kaparız. özellikle grip mikrobu en yaygın olanıdır.

Toshiba’nın yeni nesil yazıcısı

GonuR | 02 January 2011 17:05

Toshiba, silinebilir çıktılar üreten bir yazıcı üzerinde çalıştığını duyurdu.

Bu çevreye duyarlı yazıcı, ısıtıldığında rengini kaybeden mürekkeple çalışıyor. Yazılar silinebildiği için yazıcı kağıtları tekrar tekrar kullanabiliyor-yaklaşık 5 kez kullanılıyormuş-. Kağıtları tekrar tekrar kullanmak karbondioksit emilimini yüzde 60 azaltabiliyor; ama bu yöntem geleneksel fotokopi yönteminden yüzde 20 daha pahalıya mal oluyormuş.

Çevreci Şemsiyelik

admin | 31 December 2010 14:56

Suyun hayat kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz.Tükenmekte olan doğal kaynaklarımızı özenli kullanmamız gerektiğini su tasarrufu yapmamız gerektiğini de. İşte bunun yöntemlerinden biri.

Yeşil Kart

admin | 31 December 2010 13:44

Bu posta kartları muhteşem.Sevdiklerinize bir kart mı göndermek istiyorsunuz? Hem de yeşili doğayı,çiçek yetiştirmeyi seviyorsunuz öyle mi? İşte sizin için ikisini bir araya getiren bir tasarım. Bilyorum artık herkes biribirine internetten ya da cep telefonundan kutlama mesajı gönderiyor. Ama siz farklı olabilir ve sevdiğiniz insanlara kendilerini daha özel hissettirebilirsiniz.Satış fiyatı 10.42 dolar ürün ile ilgili videoya ve detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.Çok yaratıcı bir tasarım olduğunu düşünüyorum.Bu harika kartlar umarım en kısa sürede ülkemizde satılmaya başlar.

Yağmur Damlaları

admin | 31 December 2010 10:40

Damlaya damlaya göl olur diye bir atasözümüz vardır hatırlarsanız. Evan Gant’ın tasarımı işte tamda bu atasözünün hayata geçirilmiş hali oluyor. Doğayla dost,çevreci bir hayatın içinde olmak için yapmamız gerekenlerden biri de su kaynaklarımızı dikkatli kullanmak. Bu ürün çatımızda biriken yağmur sularını değerlendirmemize olanak sağlıyor.

Suyu dikkatli kullan yoksa balık ölür

iMania | 18 September 2010 16:06

Yan Lu’nun “Zavallı Küçük Balık” isimli lavabosunu kullandıkça yukarıdaki akvaryumdaki su da azalıyor ve balık adım adım ölmeye yaklaşıyor. Suyu boşuna harcamanın diğer canlıların yaşamlarını nasıl doğrudan etkilediğini göstermenin çok pratik bir yolu olmuş bu tasarım. Çalışma prensibi de kabaca şöyle:

Ekolojik “Kişisel Medya Aracınız”; Sony Eclipse

Lorilleux | 11 September 2010 17:55

Dünyadaki fosil yakıtların hızla tükenmeye başladığı bu yıllarda herkes panik içinde. Petrol gibi yenilenemez enerji kaynaklarının hızla tükenmesi; tüketicileri bilinçlenmesine, üreticilerin ise enerji ihtiyaçlarını alternatif yollardan sağlanmasını sağladı. Bu dönemde oluşan yeni trend ise; yenilenebilir enerjilerle çalışan otomobil, telefon ve diğer cihazlar.

Ünlü Japon elektronik devi Sonyde bu trende ayak uydurmaya çalıştığını geçtiğimiz haftalarda prototip olarak basınla paylaşılan “Eclipse” adlı kişisel medya aracı ile gösterdi. Eclipse, Hoang Nguyen tarafından tasarlandı.

10 çevreci arama motoru

tembelyarasa | 10 September 2010 10:35

haydi bugün çevre için bir şeyler yapalım, çevre için
yaptığımız her katkı bize daha güzel bir hayat standartı olarak geri dönecektir. bu bildiride çevre için hazırlanmış arama motorlarını inceyeleyeğim.


Forestle

forestle yahoo‘nun bizlere kazandırdığı bir site. 1000 aramada 100 metrekare yerin kurtulmasına katkıda bulunduklarını belirtmişler. tasarımı oldukça hoş ve bunun yanı sıra arkasında yahoo gibi bir devin olması sitenin güvenirliliğini de arttırıyor. sitenin olumlu bir diğer yanı ise
ne kadar aramayla ne kadar katkı yapıldığını belirtmesi.

Znout

znout da oldukça güvenebileceğimiz, çevreye yardım eden arama motorlarından biri. bunu söylerken sitenin google’ın bir hizmeti olmasının katkısı büyük.

Green Planet Search

green planet search bu alandaki en güzel tasarımlı web sitelerinden biri. yeşil gözleri dinlendiren flash tasarımıyla diğer siteler arasından sıyrılmayı başarıyor. çevre konusunda haberler ve bilgiler vermeye ağırlık vermiş bir site. hem çevre hakkında bilinçlenip hem de tasarımı güzel bir sitede gezmek oldukça eğlenceli.