Marlowe
Marlowe

Yönetmenliğini Paul Bogart’ın yaptığı, senaryosu Raymond Chandler’in The Little Sister (Küçük Kız Kardeş) adlı romanından yola çıkılarak yazılan 1969 yapımı filmin başrollerinde; James Garner, Gayle Hunnicutt, Rita Moreno, Carroll O’Connor, Jackie Coogan ve dövüş sanatlarının usta ismi Bruce Lee var.Film James Garner’ın The Rockford Files’daki Jim Rockford karakteriyle ikinci Los Angeles Özel Dedektifi rolünün habercisi olmuş. Stirling Silliphant’ın film için yazdığı, Marlowe’ın birçok sözü Chandler’ın kitabından doğrudan alınmış.Senarist Silliphant, kaleme aldığı Akademi Ödülü kazandıran In the Heat of the Night dizisinin senaryosu, Route 66 ve Naked City dizilerini yaratmasıyla tanındı.Filmin gerçekleştirdiği en önemli şey ise, Bruce Lee’yi Amerikan seyircileriyle tanıştırmak oldu.
Los Angeles Özel Dedektifi olan Philip Marlowe, Orfamay Quest isimli yeni müşterisinin kardeşini aramaktadır. İzler Marlowe’u hakkında hiçbir şey bilmediklerini iddia eden iki adama götürür. Kısa süre sonra bu iki adamın öldürüldüğünü öğrenen Marlowe, olayın basit bir kayıp vakasından çok daha fazlası olduğu sonucuna varır. Daha sonra Marlowe’un yolu kendisine şantaj yapılan film yıldızı Mavis Wald’la ve onun dansçı arkadaşı Dolores’le kesişir. Karate ustası Winslow Wong (Bruce Lee), bir gangster tarafından Marlowe’un gözünü korkutup davadan vazgeçmesini sağlamak için görevlendirilmiştir ve Teğmen French de Marlowe’a polisin işine karışmaktan vazgeçmesi gerektiğini söylemektedir.
Bu kadar söz yeter sanırım. Filmin sonunda neler olduğunu şu noktadan itibaren filmi izlemeye değer bulanlar ve daha önemlisi efsanevi usta Bruce Lee’yi Amerikalı filmseverlerle tanıştırarak, geniş çapta tanınmasına vesile olmuş bu yapımı merak edenler izleyip öğrensinler.
İyi seyirler.