bildirgec.org

rita moreno hakkında tüm yazılar

The King and I (1956)

queennothing | 19 January 2011 11:15

Margaret Landon’un “Anna and The King of Sian” adlı kitabından uyarlanan sinema filmi “The King and I” (Kral ve Ben), Oscar Hammerstein II tarafından oyunlaştılıp, Ernest Lehman tarafından sinemaya uygun bir senaryo haline getirildi. 1972 senesinde hayatını kaybeden Amerikan yönetmen Walter Lang‘ın yönettiği 1956 çıkışlı filmde Rusya’da dünyaya gelen aktör Yul Brynner, 2007 senesinde hayatını kaybeden İngiliz aktris Deborah Kerr and Rita Moreno, Martin Benson, Terry Saunders, Carlos Rivas, Rex Thomspon, Geoffrey Toone ve Patrick Adiarte gibi isimler yer alıyor.

Bruce Lee’yi Amerika’yla Tanıştıran Film: Marlowe

Ulucan | 28 September 2010 14:00

Marlowe
Marlowe

Yönetmenliğini Paul Bogart’ın yaptığı, senaryosu Raymond Chandler’in The Little Sister (Küçük Kız Kardeş) adlı romanından yola çıkılarak yazılan 1969 yapımı filmin başrollerinde; James Garner, Gayle Hunnicutt, Rita Moreno, Carroll O’Connor, Jackie Coogan ve dövüş sanatlarının usta ismi Bruce Lee var.

Film James Garner’ın The Rockford Files’daki Jim Rockford karakteriyle ikinci Los Angeles Özel Dedektifi rolünün habercisi olmuş. Stirling Silliphant’ın film için yazdığı, Marlowe’ın birçok sözü Chandler’ın kitabından doğrudan alınmış.

West Side Story (Batı Yakası Hikayesi)

queennothing | 18 March 2009 17:20

Amerika‘nın Batı Yakası‘nda geçen; ırkçı, soğuk ve acımasız çete savaşları arasında saf bir aşkın hikayesi.

San Fransiscolu Natalie Wood, Richard Beymer, Rita Moreno, George Chakiris, Russ Tamblyn gibi başarılı isimlerin rol aldığı 1961 yapımı Broadway yollarından gelen “West Side Story“, ‘10 Oscar Ödüllü bir drama‘ olarak da etiketleniyor.

Bir grup New Yorklu genç, sokaklarındaki Meksika dalgasına karşı, Porto Rikolu çeteyle adsız bir savaş içerisine girer.
New York asıllı ‘The Jets‘ ve ‘diğerleri’; ‘The Sharks‘ arasındaki polis dahil, hiç kimse engel olamamaktadır.